Opuchlizna oraz jej 8 powszechnych przyczyn

27 lutego, 2018
Opuchlizna może być spowodowana przez wiele czynników. Jeśli masz wątpliwości związane z jej przyczyną, najlepiej udać się do lekarza.

Czy Twoim ciele pojawia się niekomfortowa opuchlizna, lecz nie wiesz co ją może powodować? Zwróć na nią uwagę, ponieważ opuchlizna może być oznaką jednego z ośmiu poniższych problemów.

1. Odwodnienie a opuchlizna

Odwodnienie może być jedną z przyczyn zatrzymania płynów w organizmie, co powoduje, że pojawia się opuchlizna. A to dlatego, że kiedy dolega nam lekkie odwodnienie, ciało zaczyna gromadzić płyny, szczególnie w kostkach. Ponadto okolice podbrzusza mogą delikatnie nabrzmieć.

Jak tego unikać

Aby tego uniknąć, powinieneś pijać przynajmniej 5 szklanek wody dziennie (1,2 l), unikać napojów alkoholowych oraz kawy i napojów gazowanych.

2. Zatrzymanie płynów

Opuchlizna może mieć też inną przyczynę – zatrzymanie płynów w wyniku nadmiernego spożywania solonych produktów. Powinieneś zatem ograniczyć konsumpcję soli. Idealna dawka wynosi 5 g, czyli jedną łyżeczkę.

Jeśli spożywamy więcej niż ten dzienny limit, ponieważ wiele artykułów spożywczych zawiera sól, nasz organizm zacznie zatrzymywać płyny w wyniku czego pojawi się ogólna opuchlizna i obrzmienie ciała.

opuchlizna kolana

Jak tego unikać

Z tym problemem możemy poradzić sobie dość łatwo. Musisz po prostu ograniczyć spożywanie soli. Pamiętaj też, że zamiast soli, możesz użyć wiele innych przypraw, aby dodać smaku swoim potrawom.

3. Alergie

Opuchlizna może być też skutkiem alergii. Jeżeli zauważysz, że towarzyszy jej zaczerwienienie i świąd, prawdopodobnie jest to reakcja alergiczna.

Jak tego unikać

Jeżeli zauważysz, że opuchlizna w okolicach szyi i twarzy drastycznie się zwiększa, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem. Z pomocą niektórych leków przeciwhistaminowych problem ten można kontrolować.

4. Zaburzenia hormonalne

Reguluj swoje hormony w naturalny sposób. Zaburzenia hormonalne mogą być również przyczyną obrzmień. To następne źródło zatrzymania płynów w organizmie. Jeżeli zauważysz, że nękają Cię wzdęcia, opuchlizna nóg oraz przybrałeś na wadze, najprawdopodobniej masz problemy z hormonami.

Jak tego unikać

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić jest przeanalizowanie swojej diety, ponieważ może się ona okazać nieodpowiednia. Staraj się jadać produkty bogate w białko. Spróbuj też ograniczyć spożycie słodyczy, ostrego oraz solonego jedzenia.

W każdym razie nie zapominaj, że zaleca się złożenie wizyty u endokrynologa, aby mógł zalecić Ci odpowiednie leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

5. Choroby nerek

Jeżeli czujesz się opuchnięty, szczególnie rano i to w bardzo konkretnych miejscach, takich jak twarz, przyczyną mogą być schorzenia nerek. Inne symptomy, które mogą być związane z tego typu schorzeniem to ból w talii oraz zmiany w kolorze moczu.

Jak tego unikać

  • Powinieneś przede wszystkim zadbać o swoją dietę.
  • Jeśli sypiasz twarzą skierowaną do dołu, staraj się spać na boku, inaczej może to powodować puchnięcie twarzy. Jeżeli problem nie ustaje, nie wahaj się iść do nefrologa.

6. Choroby serca

Opuchlizna zlokalizowana w takich miejscach jak nogi czy brzuch może być oznaką schorzeń serca. Jeśli na tym właśnie polega problem, obrzękom będzie towarzyszyć znaczący ból w klatce piersiowej, zmęczenie oraz płytki oddech.

ból nadgarstka a opuchlizna

Jak tego unikać

Najprawdopodobniej masz obrzęk serca. Porozmawiaj ze swoim lekarzem tak szybko jak to możliwe.

7. Lekarstwa

Opuchlizna może być również konsekwencją zażywania określonych leków. Do lekarstw, które mogą powodować obrzmienia, zaliczamy leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz doustne środki antykoncepcyjne.

Jak tego unikać

Jeśli lekarstwa sprawiają, że doświadczasz opuchlizny, najlepiej porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Być może będziesz w stanie zastąpić je podobnym remedium unikając nieprzyjemnych skutków ubocznych.

8. Twój styl życia

Czasami rzeczy, które nam się przytrafiają są najzwyczajniej rezultatem niezdrowego stylu życia. Na przykład jeśli spędzasz cały dzień w tej samej pozycji, czy to na nogach czy na siedząco, możesz zauważyć obrzęk kostek i nóg.

praca biurowa s opuchlizna rąk

Jak tego unikać

Jeśli posiadasz pracę, która wymaga od Ciebie ciągłego siedzenia, najlepiej jest brać co jakiś czas krótkie przerwy i nieco się poruszać. Staraj się nie siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, noś wygodne buty i rajstopy uciskające, aby unikać opuchlizny.