Serce - 8 złych nawyków, które mogą je uszkodzić

Czy jesteś zainteresowana zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych? Chcesz mieć silne i zdrowe serce? Chociaż istnieją pewne nawyki, o których wszyscy wiedzą, że są złe zarówno dla zdrowia serca i całego organizmu, to możesz również robić rzeczy o których nigdy nie pomyślałabyś, że mogą być szkodliwe dla serca.
Serce - 8 złych nawyków, które mogą je uszkodzić

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Czy jesteś zainteresowana zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych? Chcesz mieć silne i zdrowe serce?

Chociaż istnieją pewne nawyki, o których wszyscy wiedzą, że są złe zarówno dla zdrowia serca i całego organizmu, to możesz również robić rzeczy, o których nigdy nie pomyślała byś, że mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Dobrą wiadomością jest to, że przy odrobinie wysiłku, możesz łatwo wyeliminować te złe nawyki, które niszczą Twoje serce. Jeśli dbasz o siebie, możesz uniknąć problemów, z którymi na pewno nie chciałabyś mieć do czynienia.

Od razu zmień te osiem nawyków!

1. Siedzący tryb życia wyniszcza nasze serce

Czy ćwiczysz regularnie? Jeśli tak, to dobrze. Jeśli jednak spędzasz większość dnia siedząc, to możesz mieć problemem.  Twoje ciało musi być aktywne przez cały dzień, nawet jeśli są to tylko drobne czynności.

biegnąca kobieta

Jeśli pracujesz w biurze, to niezwykle istotne jest, abyś choć trochę pochodziła co godzinę. Dzięki temu poprawisz krążenie.

Wystarczy mini spacer po miejscu pracy, aby rozciągnąć się i dać odpocząć plecom. W rzeczywistości, pozostawanie w ruchu jest łatwiejsze, niż myślisz. Czy masz swój ulubiony program telewizyjny?  Dlaczego nie zatańczysz lub nie zrobisz kilku pompek w czasie reklam?

Można nawet korzystać z bieżni lub roweru stacjonarnego podczas oglądania serialu czy filmu.

2. Myślisz, że jesteś zbyt młoda, aby martwić się o swoje serce

Myślenie, że masz jeszcze czas, aby zacząć się martwić o zdrowie swojego serca, jest w dzisiejszych czasach, jednym z najczęściej powtarzanych, złych nawyków.

Ćwiczenia kardio, zachowywanie zdrowej diety, kontrolowanie ciśnienia krwi, cholesterolu i poziomu cukru we krwi są dobrymi nawykami, które musisz wprowadzić do swojego życia, tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Dzięki temu nie tylko będziesz zdrowsza – będziesz również wyglądać lepiej. Nie ma lepszego czasu, jak obecny, aby zadbać o swoje serce i ogólny stan zdrowia.

3. Jeszcze jeden drink

Dla większości ludzi, spożywanie alkoholu w umiarkowanych ilościach nie jest szkodliwe. Oznacza to, jednego drinka dziennie dla kobiet i dwa dla mężczyzn. Takie kontrolowane spożywanie alkoholu, może przynieść pewne korzyści sercu.

Jeśli jednak pijesz zbyt wiele, może to prowadzić do podniesienia poziom niektórych lipidów w krwiobiegu, a także do zwiększenia ciśnienia tętniczego.

To dlatego dbając o zdrowie serca, powinnaś spożywać alkohol w rozsądnych ilościach.

4. Monotonna dieta – serce potrzebuje składników odżywczych

Można by pomyśleć, że jedzenie tego samego każdego dnia nie ma wpływu na zdrowie. Jest to jednak jeden z tych złych nawyków, które spowodują, że odstawisz swoją zdrową dietę na bok.

sałatka i oliwa - dieta dobra na serce

Dieta śródziemnomorska jest jedną z opcji, które pozwalają na włączenie zdrowych i smacznych potraw do codziennego życia.

Dzięki dobrym tłuszczom, błonnikowi i składnikom odżywczym, odpowiednio dobrane pokarmy pomogą zachować ci zdrowe serce. Co ważne dieta ta jest dosyć prosta w stosowaniu, ponieważ jest bardzo smaczna!

5. Dawno nie robiłaś badań

Jaki jest Twój obecny poziom cholesterolu? Co z twoim ciśnieniem krwi? Nie masz pojęcia? Nieznajomość tych, podstawowych wartości, może być bardzo niebezpieczna.

Złe wartości wyżej wymienionych wskazań mogą być oznaką problemów zdrowotnych, a ty ich nie znając, nawet nie podejrzewasz, że coś może być nie tak.

Możesz się czuć świetnie, nawet jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cholesterolu. Zacznij poznawać siebie lepiej od zaraz. Jeśli masz więcej niż 20 lat, to powinnaś robić analizy krwi co cztery do sześciu miesięcy.

6. Zwiększa ci się obwód w pasie

Tłuszcz, który gromadzi się wokół brzucha, może być szczególnie szkodliwy dla serca. Jeśli ostatnio nie sprawdzałaś swojego rozmiar, lepiej zrób to teraz. Nadwaga jest sygnałem ostrzegawczym, którego nie powinnaś ignorować.

Czy uważasz, że musisz schudnąć? Jeśli tak, to musisz pamiętać, że nawet niewielka utrata masy ciała może być dobre dla serca. Otyłość brzuszna to naprawdę poważny problem, którego nie należy lekceważyć!

7. Ignorujesz swoje zdrowie psychiczne – narażasz też serce

Gdy czujesz się przygnębiona, skupienie się na robieniu rzeczy dobrych dla zdrowia, takich jak ćwiczenia, może okazać się niezmiernie trudne. Dlatego też, jeśli czujesz się przygnębiona, przytłoczona lub bardzo zestresowana, powinnaś zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Rozmowa, ćwiczenia, medytacja, mogą pomóc Ci pozbyć się złych nawyków, pogarszających Twój stan zdrowia psychicznego.

W ten sposób, możesz poprawić swój nastrój i mieć więcej energii, aby zadbać o siebie.

8. Bierne palenie

Bierne palenie może być bardziej szkodliwe niż dym wdychany bezpośrednio z papierosa. Ten dym uszkadza zarówno Twoje serce, jak i naczynia krwionośne.

palenie przy dziecku

Jeśli spędzasz czas z kimś, kto nie może przestać palić, poproś go, aby przynajmniej nie palił blisko ciebie lub w pomieszczeniach (w domu, w biurze czy samochodzie).

Może z Twoją pomocą, ta osoba rzuci ten paskudny nałóg.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.