Cholesterol - Obniż go naturalnie tymi 6 sposobami

Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia fizyczne pozwolą Ci zapanować nad zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi.
Cholesterol - Obniż go naturalnie tymi 6 sposobami
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Cholesterol to rodzaj tłuszczu, który może wpływać na aktywność komórkową w ludzkim organizmie. Do pewnego stopnia cholesterol potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, wątroby oraz układu dokrewnego.

Jeśli jednak w organizmie jest zbyt wysoki poziom cholesterolu, odbija się to negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Krok po kroku może wpływać na rozwój bardzo groźnych chorób metabolicznych.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi początkowo nie daje żadnych wyraźnych objawów, przez co choroba metaboliczna może rozwijać się niezauważona.

W naczyniach krwionośnych stopniowo tworzą się zatory, co znacznie ogranicza wydolność krążeniową. Z kolei problemy z krążeniem w dość oczywisty sposób zagrażają naszemu zdrowiu i życiu.

W przypadku poziomu cholesterolu we krwi wyjątkowo ważna jest profilaktyka, niż leczenie.

Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule chcemy Cię zachęcić do nabrania zdrowych nawyków i włączenia do swojego życia pewnych zmian, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem na lata.

Poniżej znajdziesz 6 najważniejszych zasad, które pomogą Ci utrzymać cholesterol na zdrowym poziomie.

1. Ćwicz i obniżaj cholesterol

Regularne ćwiczenia fizyczne to jeden z najzdrowszych nawyków, o jakie możesz zadbać, by naturalnie obniżać cholesterol.

Warto wybierać takie rodzaje aktywności, które pozwolą przyspieszyć metabolizm i pozbyć się nadmiaru szkodliwych lipidów z układu krążenia, przy jednoczesnej ułatwionej syntezie zdrowych tłuszczów.

Brzuszki
  • Ćwiczenia fizyczne pozwalają zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, co jest kluczowe dla zapanowania nad poziomem cholesterolu we krwi.
  • Najlepiej jest ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut.

2. Ogranicz spożycie produktów bogatych w cholesterol

Wprawdzie duża część cholesterolu w ludzkim organizmie odkładana jest w wątrobie, jednak część jest także przyswajana z różnych produktów żywnościowych. Warto mieć świadomość, które z produktów są najbogatsze w cholesterol i jakich produktów unikać dla swojego własnej dobra.

  • Ogranicz spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak czerwone mięso, nabiał czy masło.
  • Unikaj przetwarzanych produktów, produktów smażonych i wszystkich innych, które zawierają tłuszcze trans.
  • Zrezygnuj z wykorzystywania w kuchni produktów przetwarzanych i rafinowanych, zwłaszcza olejów roślinnych.

3. Wzbogać dietę w kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zapanować nad poziomem cholesterolu we krwi i usunąć jego nadmiar z naczyń krwionośnych. Dodatkowo wzrasta wówczas naturalnie poziom dobrego cholesterolu (HDL).

Kwasy omega-3 nie są naturalnie produkowane w ludzkim organizmie, należy więc dostarczać ich sobie z pożywienia. Są one niezwykle ważne, by zapewnić nam dodatkowe źródło energii, a jednocześnie skutecznie walczyć ze stanami zapalnymi.

Zdrowa dieta

Gdzie znajdziesz kwasy tłuszczowe omega-3? Oto kilka propozycji:

  • ryby zimnowodne
  • nasiona (szałwia hiszpańska, sezam, len, słonecznik)
  • orzechy
  • kiełki
  • owoce morza
  • brokuły
  • kapusta

4. Zwiększ spożycie błonnika

Rozpuszczalny błonnik to substancja niezbędna, która pomaga ograniczyć wchłanianie cholesterolu w jelitach oraz usunąć jego nadmiar z krwiobiegu.

Błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w procesach trawiennych, a dodatkowo optymalizuje funkcjonowanie układu krążenia. Znajdziesz go w takich produktach jak:

  • pełne ziarna zbóż
  • owoce i warzywa
  • nasiona i orzechy
  • fasola
  • algi
  • bulwy

5. Włącz karczochy do swojej diety

Karczochy to naturalne źródło błonnika dietetycznego oraz przeciwutleniaczy, które pomagają obniżyć cholesterol. W karczochach obecna jest substancja znana pod nazwą cynaryna.

Wpływa ona na syntezę cholesterolu. Z kolei zawartość luteoliny, karczochy to doskonałe uzupełnienie diety pozwalające udrożnić naczynia krwionośne.

Karczochy na obniżenie cholesterol

Karczochy pomagają obniżyć poziom trójglicerydów i uchronić Cię przed retencją płynów w organizmie. Możesz jeść je jako dodatek do głównych dań lub też wykorzystać do przygotowania zup oraz naparów.

Niezależnie od sposobu podania karczochy na pewno spełnią swoją rolę w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi.

6. Rzuć palenie

Osoby uzależnione od nikotyny należą do grupy ryzyka jeśli chodzi o choroby metaboliczne. Jeśli chcesz więc uchronić się przed konsekwencjami podwyższonego cholesterolu, koniecznie rozważ rezygnację z tego szkodliwego nałogu, jakim jest palenie papierosów.

  • Papierosy zawierają ponad 19 toksycznych substancji, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Jedną z konsekwencji jest właśnie ograniczanie poziomu dobrego cholesterolu.
  • Toksyny te negatywnie odbijają się na funkcjonowaniu układu krążenia. Przyczyniają się również do odkładania się komórek tłuszczu w ściankach naczyń krwionośnych.

Jak już wspomnieliśmy, cholesterol to cichy zabójca, szkodliwy praktycznie dla wszystkich organów i układów naszego ciała. Warto włączyć do swojego życia kilka opisywanych powyżej nawyków, aby unormować poziom cholesterolu i nie narażać się na jego negatywny wpływ na nasze zdrowie i życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • LABORLAB. (2013). COLESTEROL. https://doi.org/10.1046/j.1365-2168.1999.01156.x
  • Argüeso, R., Díaz, J., Díaz, J., Rodríguez, A., Castro, M., & Diz-Lois, F. (2011). Lípidos , colesterol y lipoproteínas. Galicia Clínica | Sociedade Galega de Medicina Interna.
  • Seidel, D. (2000). LDL Colesterol. Wiener lab. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/0041-0101(88)90189-4
  • Carrillo Fernández, L., Dalmau Serra, J., Martínez Álvarez, J. R., Solà Alberich, R., & Pérez-Jiménez, F. (2011). Grasas de la dieta y salud cardiovascular. Nutricion Clinica y Dietetica Hospitalaria. https://doi.org/10.1016/j.anpedi.2010.12.005
  • Riobó, P., & Breton, I. (2014). Ingesta de grasas trans; situación en España. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2014.29.4.7337

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.