Trójglicerydy - obniż je tymi 6 produktami

11 Czerwiec, 2019
Jeśli chcesz obniżyć poziom trójglicerydów, jedz na śniadanie opisane w tym artykule produkty. Zobacz jak w łatwy i smaczny sposób możesz zadbać o zdrowie swojego układu krwionośnego.
 

Trójglicerydy mają niemal tak szkodliwy wpływ na nasz układ krwionośny, jak zły cholesterol (LDL). Rzadko się jednak mówi o tym, jakie skutki dla zdrowia ma ich zawyżony poziom.

Na szczęście poziom trójglicerydów można dość łatwo uregulować stosując odpowiednią dietę.

Zobacz jak łatwo można kontrolować trójglicerydy we krwi, wprowadzając kilka pysznych produktów do swojego śniadania.

Aby wiedzieć czy poziom trójglicerydów w Twojej krwi jest odpowiedni, musisz wykonywać okresowe badania.

Podwyższony poziom trójglicerydów nie daje bowiem żadnych wyraźnych objawów. Wpływa on jednak negatywnie na stan zdrowia i prowadzi do rozwoju różnorodnych chorób.

Najprostsza rzeczą, jaką możesz zrobić aby uniknąć tego typu problemów jest stosowanie zdrowej diety. Zacznij na przykład od wybierania odpowiednich produktów na śniadanie.

Poniżej przestawiamy kilka propozycji śniadaniowych, które nie tylko pomogą uregulować poziom trójglicerydów we krwi, ale również pomogą ci zadbać o serce i zrzucić zbędne kilogramy.

1. Chleb żytni z oliwą z oliwek

Jeśli trójglicerydy w Twojej krwi przekroczyły zalecany poziom, musisz dostarczyć swojemu organizmowi zdrowych tłuszczy, na przykład w postaci oliwy z oliwek.

Kwasy omega 3 zawarte w oliwie z oliwek pomagają oczyścić krew z nagromadzonego tłuszczu, który może osadzać się na ściankach naczyń krwionośnych i obciążać wątrobę.

Spróbuj zatem dodawać oliwę z oliwek do swojego śniadania. Najzdrowszą opcją jest kromka żytniego chleba z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia.

 

2. Owoce a trójglicerydy

Wiele osób popełnia nieświadomie błąd próbując stosować zdrową dietę i wprowadza do niej bardzo dużą ilość owoców. Warto jednak pamiętać, że owoce zawierają mnóstwo fruktozy i owszem, są zdrowe, ale w umiarkowanych ilościach i w odpowiedniej formie.

śniadanie, owoce a trójglicerydy

Na przykład suszone daktyle lub rodzynki zawierają dużo cukru i mogą sprawić, że trójglicerydy we krwi wzrosną zamiast się obniżyć.

Najlepiej jest sięgać po świeże owoce, dostarczające mnóstwo witaminy C, ale niezbyt dużo fruktozy, takie jak np. banany, truskawki, jagody czy maliny.

Warto przeczytać również ten artykuł: Owoce i warzywa zapobiegające nowotworom

3. Koktajl śniadaniowy

Aby szybko obniżyć trójglicerydy we krwi, zastosuj domową kurację opartą na składnikach mających zbawienny wpływ na układ krwionośny. Wypijaj go na śniadanie trzy razy w tygodniu. W pozostałe dni możesz sięgnąć z rana po filiżankę ulubionej kawy.

Pamiętaj, że najlepiej jest przygotować ten leczniczy koktajl na bazie chudego mleka, aby nie dostarczać organizmowi zbędnego tłuszczu. Oto przepis na ten pożywny i zdrowy koktajl:

Składniki

 
 • 1 szklanka świeżego szpinaku (30 g)
 • 1 jabłko
 • 5 łyżeczek soku z cytryny (50 ml)
 • 1 łyżeczka płatków owsianych (10 g)
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • Umyj szpinak i jabłko.
 • Usuń z jabłka gniazdo i pokrój owoc na kawałki. Możesz obrać jabłko ze skórki, ale nie jest to konieczne.
 • Włóż do blendera pokrojone jabłko, szpinak, wsyp płatki owsiane i wlej sok z cytryny oraz wodę.
 • Zmiksuj wszystko dobrze i wypij na pusty żołądek.

Warto również przeczytać: Sezonowe produkty spożywcze: wybór miesiąc po miesiącu

4. Owsianka a trójglicerydy

Płatki owsiane mają tak korzystny wpływ na organizm, że są zalecane przy niemal każdym rodzaju diety. Pomagają nie tylko schudnąć i obniżyć poziom trójglicerydów we krwi, ale również są świetnym źródłem energii na cały dzień.

placki owsiane

Skąd bierze się ich moc? Zawierają mnóstwo nierozpuszczalnego błonnika.

Beta-glukan i klej roślinny zawarte w płatkach owsianych optymalizują procesy metaboliczne w organizmie i regulują poziom trójglicerydów. Jedz zatem płatki owsiane na śniadanie przynajmniej trzy razy w tygodniu.

5. Awokado z arbuzem

Arbuz zawiera niedużo fruktozy, a jednocześnie dostarcza mnóstwa witamin, minerałów i wody. Najlepiej jest spożywać go razem z awokado.

 
awokado i arbuz

Takie połączenie to prawdziwa bomba witaminowa, dzięki której twój organizm dostaje dawkę błonnika, potasu, magnezu, witaminy C oraz kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6.

Pamiętaj jednak, że awokado zawiera również tłuszcz, dlatego jedz je z umiarem. Zaleca się spożywanie pół awokado wraz z małą porcją arbuza trzy do czterech razy w tygodniu.

6. Jabłka i orzechy włoskie na trójglicerydy

Innym bardzo zdrowym dla układu krwionośnego połączeniem jest mieszanka jabłka i orzechów włoskich. Wystarczy, że pokroisz jedno jabłko, najlepiej wraz ze skórką i dodasz do niego niewielką garść orzechów.

Jabłka są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, pektyny i błonnika, a orzechy włoskie dostarczają jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, kwasu foliowego i magnezu.

Jedz taką mieszankę raz dziennie aby skutecznie obniżyć poziom trójglicerydów.

 
 • Miller, M., Stone, N. J., Ballantyne, C., Bittner, V., Criqui, M. H., Ginsberg, H. N., … Pennathur, S. (2011). Triglycerides and cardiovascular disease: A scientific statement from the American Heart Association. Circulation. https://doi.org/10.1161/CIR.0b013e3182160726
 • Ben Slama, F., Jebali, N., Chemli, R., Ben Rayana, C., Achour, A., Najar, M. F., … Belhadj, O. (2011). Dietary fiber in the diets of urban Tunisian women: Association of fiber intake with BMI, waist circumference and blood chemistry: Preliminary study. Clinics and Research in Hepatology and Gastroenterology. https://doi.org/10.1016/j.clinre.2011.04.005
 • Ooi, E. M. M., Watts, G. F., Ng, T. W. K., & Barrett, P. H. R. (2015). Effect of dietary fatty acids on human lipoprotein metabolism: A comprehensive update. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu7064416
 • Del Gobbo, L. C., Falk, M. C., Feldman, R., Lewis, K., & Mozaffarian, D. (2015). Effects of tree nuts on blood lipids, apolipoproteins, and blood pressure: Systematic review, meta-analysis, and dose-response of 61 controlled intervention trials. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.115.110965