Banany - 10 powodów, by je jeść

Banany wpływają pozytywnie na skórę, trawienie oraz ogólne samopoczucie. Co więcej, pomogą Ci także zwalczyć anemię i są niezwykle sycące.
Banany - 10 powodów, by je jeść
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Banany to niezwykle smaczne i zdrowe owoce, które jednak przez wiele lat były uważane za wyjątkowo kaloryczne i tuczące. Na szczęście udowodniono, że są one źródłem wielu substancji odżywczych i warto włączyć je do jadłospisu, niezależnie od stosowanej diety.

Wiele osób stara się jeść banany codziennie i musisz uwierzyć, że naprawdę warto. Są one nie tylko odżywcze i sycące, ale także wpływają pozytywnie na wiele funkcji ludzkiego organizmu. Chcesz poznać 10 powodów, by jeść banana każdego dnia? Czytaj dalej.

1. Banany poprawiają trawienie

Brzuch

Banany są źródłem błonnika, substancji, która znacznie usprawnia procesy trawienne i zapobiega zaparciom. Jedzenie bananów to także naturalny sposób na wrzody, ponieważ owoce te posiadają zdolność neutralizowania kwasów żołądkowych i łagodzą podrażnienia.

Banany chronią także układ trawienny przed działaniem szkodliwych bakterii wywołujących problemy jelitowe. Obecne w nich fruktooligosacharydy (FOS) pełnią funkcję probiotyków, które stymulują rozwój zdrowych bakterii i wytwarzanie enzymów odpowiedzialnych za przyswajanie substancji odżywczych.

2. Wzmacniają mięśnie

Dzięki dużej dawce potasu zawartej w bananach, jedzenie tych owoców wzmacnia mięśnie oraz przyspiesza proces regeneracji komórek mięśniowych, na przykład po intensywnym treningu fizycznym.

3. Pomagają zwalczyć zmęczenie

Zmęczona kobieta

Przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu można pokonać dzięki bananom. Owoce to w naturalny sposób dodają energii i zapewniają Ci całą gamę substancji odżywczych. Są szczególnie polecane osobom walczącym z niedowagą lub zaburzeniami wywołującymi osłabienie organizmu.

4. Banany unormują ciśnienie krwi

Jedną z głównych przyczyn nadciśnienia jest niedobór potasu przy jednoczesnym nadmiarze sodu w organizmie. Na szczęście owocem, który pomoże Ci unormować ciśnienie krwi jest właśnie banan. Dostarczy Ci on odpowiednią dawkę potasu i pomoże uporać się z nadciśnieniem.

5. Zmniejszają ryzyka chorób serca

Kardiolog

Skuteczna walka z nadciśnieniem to nie jedyne, co banany mogą zrobić dla Twojego układu krążenia. Właściwości tych owoców pomagają bowiem unormować akcję serca oraz ograniczają poziom złego cholesterolu.

Dzięki temu naczynia krwionośne pozostają elastyczne i drożne, a zawarty w bananach błonnik sprawia, że serce pracuje regularnie.

6. Banany zaspokajają głód

Owoce nie tylko nie wywołują przybierania na wadze, ale wręcz mogą stać się Twoim sojusznikiem w walce ze zbędnymi kilogramami. Dzieje się tak dlatego, iż są one jednymi z najbardziej sycących produktów, głównie przez wzgląd na ich wysoką zawartość węglowodanów i błonnika.

Jedząc banana każdego dnia zapobiegasz nagłym atakom głodu i podjadaniu pomiędzy posiłkami. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymywać zdrową i zbilansowana dietę odchudzającą i osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

7. Zapewniają piękny i zdrowy wygląd skóry

Witaminy i minerały obecne w bananach mogą przynieść wiele korzyści Twojej skórze. Możesz wykorzystać banany do przygotowania maseczki lub jeść je regularnie, by odżywić organizm od wewnątrz.

Banan to także źródło przeciwutleniaczy, które zapobiegają starzeniu się komórek i wspomagają regenerację tkanek ciała. Dzięki temu opóźnisz proces tworzenia się zmarszczek i zapewnisz sobie zdrowy i młody wygląd.

8. Zwalczają anemię

Próbka krwi

Banany to źródło żelaza, minerału niezbędnego do wytwarzania hemoglobiny w organizmie. Jest to kluczowy element pozwalający na skuteczną walkę z anemią, czyli niedoborem żelaza we krwi.

9. Banany na lepsze samopoczucie

Wiele osób twierdzi, że banany to najskuteczniejsze naturalne antydepresanty. Są nie tylko przepyszne i pozbawione skutków ubocznych, ale także pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Owoce te to źródło niezbędnych aminokwasów,  w tym tryptofanu, który stymuluję produkcję serotoniny – tzw. hormonu szczęścia. Serotonina poprawia humor, zapobiega bezsenności i innym problemom natury emocjonalnej i psychicznej.

10. Poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego

Wystarczy niewielka porcja banana lub napoju przygotowanego na jego bazie, by poprawić funkcjonowanie układu nerwowego i ukoić nerwy.

Podsumowując, możesz korzystać z niezwykłych właściwości bananów nawet kilka razy w tygodniu, bez obawy, że przybierzesz na wadze.

Wybieraj świeże i dojrzałe banany, możesz jeść je na surowo lub dodawać do ciast, smoothies czy sałatek. Z kolei skórkę banana możesz wykorzystać do przygotowania naparu.

Włącz banany do swojej codziennej diety i ciesz się jej niezwykłymi właściwościami. Twój organizm na pewno Ci za to podziękuje!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Christodoulides S., Dimidi E., Fragkos KC., Farmer AD., et al., Systematic review with meta analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopatihc constipation in adults. Aliment Pharmacol ther, 2016. 44 (2): 103-16.
  • Stone MS., Martyn L., Weaver CM., Potassium intake, bioavailability, hypertension and glucose control. Nutrients, 2016.
  • Kim Y., Je Y., Dietary fibre intake and mortality from cardiovascular disease and all cancers: a meta analysis of prospective cohort studies. Arch Cardiovasc Dis, 2016. 109 (1): 39-54.
  • Volpe AD., Lucia A., Pirozzi C., Pastore V., Comparative study between the use of melatonin and A solution with melatonin, tryptophan, and vitamin B6 as an inducer of spontaneous sleep in children during an auditory response test: an alternative to commonly used sedative drugs. J Int Adv Otol, 2017. 13 (1): 69-73.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.