Skórka z banana - nieznane zastosowania

Skórka od banana może być stosowana wewnętrznie oraz zewnętrznie w leczeniu różnego rodzaju chorób. Jest ona bardzo skuteczna w usuwaniu linii mimicznych, a także zmarszczek. 
Skórka z banana - nieznane zastosowania

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Gdybyśmy zdawali sobie sprawę ze wszystkich korzyści i wspaniałych właściwości, jakie kryją się w skórkach i łupinach owoców, które spożywamy, nigdy więcej byśmy ich już nie wyrzucali. Niektóre z nich są jadalne, inne z kolei po prostu wyrzucamy. W tym artykule opowiemy Ci trochę o wspaniałych właściwościach, jakie kryje w sobie skórka z banana.

Okazuje się, że skórka ta jest źródłem wielu cennych składników. Po przeczytaniu tego artykułu, pomyślisz dwa razy, zanim je wyrzucisz.

Skórka z banana i jej wartość odżywcza

Banany to jedne z najpopularniejszych owoców świata. Są uwielbiane przez dzieci i stworzono już setki przepisów kulinarnych na przyrządzanie ich.

Możliwe jednak, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, iż skórka z banana jest równie wartościowa jak sam owoc i dostarcza organizmowi ogromnych ilości żelaza, potasu, witamin z grupy B, jak również witaminy C i K.

Jak gdyby tego było mało – zawiera ona także sporą dawkę magnezu, błonnika, antyoksydantów oraz miedzi.

Aby uzyskać możliwie jak najlepsze rezultaty, spróbuj sięgać jedynie po banany organiczne. Pomoże to uchronić Twój organizm przed szkodliwymi substancjami, takimi jak pestycydy czy sztuczne nawozy, które zawiera skórka.

Skórka z banana: właściwości i zastosowanie

Prawdopodobnie przez całe swoje życie aż dotąd nie miałaś pojęcia o wszystkich wspaniałych właściwościach, jakie kryje w sobie skórka z banana. Gdy je poznasz, już nigdy więcej nie wyrzucisz tego produktu do śmietnika.

Korzystnie wpływają na stan jelit

Jeżeli cierpisz na zaparcia bądź inne problemy jelitowe, skórka z banana dostarczy Ci potrzebnego błonnika. Ale jak go przyjąć? Tak – jedząc skórkę. Nie bój się, nie jest trująca i na pewno Ci nie zaszkodzi.

Zacznij od niewielkiego kawałka skórki. Wspomoże to trawienie i pomoże Ci raz na zawsze pożegnać problem spowolnionej przemiany materii.

Pomagają leczyć bóle głowy

Przyłóż wewnętrzną stronę skórki bananowej bezpośrednio na czoło lub skronie. Pozostaw na kilka minut. Możesz przywiązać je delikatnie gazą bądź taśmą.

A potem po prostu usiądź i pozwól skórce działać.

Chroni Twój wzrok

Banan i skórka

Chcąc skorzystać z tej niezwykłej właściwości banana, będziesz musiała zjeść jego skórkę. Wysoka zawartość beta karotenu (który sprawia, że skórka ma swój kolor) znacznie poprawia wzrok i zdrowie oczu. Witamina A, jaką zawiera skórka z banana bardzo skutecznie chroni siatkówkę. 

Redukuje cholesterol

Jeżeli Twoje ostatnie badanie krwi wykazało wysokie stężenie cholesterolu, zacznij jeść banany – razem ze skórką! Skórka ta wykazuje również właściwości usuwające złogi tłuszczu z tętnic. Zaleca się je osobom cierpiącym na nadciśnienie – jest tak z racji wysokiego stężenia potasu, jakie zawierają.

Wspomaga leczenie problemów skórnych

Banany

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zranić na tyle, że pozostał Ci okropny siniak? W takiej sytuacji możesz wykorzystać wspaniałe właściwości, jakie kryje w sobie skórka z banana. Po prostu przyłóż ją wewnętrzną stroną do siniaka i owiń bandażem. Pozostaw na cały dzień.

Jeżeli cierpisz na łuszczycę, polecamy skórkę z banana jako środek, który może ulżyć w cierpieniu i złagodzić objawy takie jak suchość i swędzenie. Wcieraj w zajęte obszary ciała bananową skórkę wewnętrzną stroną dwa razy dziennie.

Skórka z banana znajduje swoje zastosowanie również, gdy doskwiera Ci trądzik. Jeżeli Twoja skóra jest podrażniona i zainfekowana z powodu trądziku, użyj skórki bananowej wcierając ją w skórę, a następnie zmywając ciepłą wodą codziennie przed snem.

Pomaga zmniejszyć ilość linii mimicznych i brodawek

Omawiana w tym artykule skórka z banana jest jednym z najlepszych domowych sposobów na zmarszczki oraz uciążliwe brodawki. Jednak aby osiągnąć pożądany cel, trzeba wykazać się wytrwałością.

Co wieczór przed snem natrzyj skórę wewnętrzną stroną skórki bananowej i pozostaw do wyschnięcia bez zmywania. Z czasem dostrzeżesz, że Twoja skóra staje się miękka i gładka.

Jeżeli doskwiera Ci brodawka, której chciałabyś się pozbyć, będziesz potrzebował skórki z zielonego lub lekko żółtego banana. Zawarte tam enzymy w bezpieczny dla Ciebie sposób zlikwidują nieestetyczną brodawkę nie podrażniając innych partii skóry.

Po prostu pocieraj skórę wewnętrzną stroną skórki bananowej. Powtarzaj według potrzeby.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Bielactwo nabyte – jak złagodzić objawy?

Poprawia nastrój

Skórka z banana poprawia nastrój

Skórka z banana zawiera duże stężenie tryptofanu. Ten rodzaj aminokwasu wspomaga wydzielanie serotoniny, znanej również jako “hormon szczęścia”.

Korzystnie wpływa to na nasz nastrój. Jest to o tyle ważne, że  gdy nastrój jest obniżony, mogą się pojawić objawy takie jak rozdrażnienie i depresja.

Zjedzenie dwóch skórek z banana dziennie przez trzy dni pod rząd może zwiększyć poziom serotoniny w organizmie o około 16%.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Depresja – 4 rodzaje

Inne zastosowania

Poza już wymienionymi przez nas zastosowaniami skórki z banana, podamy Ci jeszcze kilka innych:

  • Koi podrażnienia spowodowane ukąszeniami owadów (takich jak komary lub mrówki).
  • Wybiela zęby.
  • Zmniejsza blizny.
  • Usuwa ze skóry ciemne plamy i znamiona.
  • Wzmacnia kości.
  • Wspomaga wchłanianie wapnia przez organizm.
  • Doskonale poleruje buty.
  • Nabłyszcza srebrną zastawę.
  • Stanowi doskonały kompost.
  • Użyźnia glebę.
  • Odstrasza szkodniki takie jak atakujące róże mszyce.
  • Zmniejsza wysypkę.
  • Przyciąga motyle.
  • Pomaga usunąć ze skóry drzazgi.
  • Nabłyszcza liście roślin doniczkowych.
  • Stanowi doskonałą pułapkę na ćmy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zhang, P., Whistler, R. L., BeMiller, J. N. and Hamaker, B. R. 2005. Banana starch:
    production, physicochemical properties, and digestibility – a review. Carbohydrate
    Polymers. 59: 443–458.
  • Sulaiman, S., Yusoff, N., Eldeen, I., Seow, E., Sajak, A., Supriatno, and Ooi, K. 2011.
    Correlation between total phenolic and mineral contents with antioxidant activity of eight
    Malaysian bananas (Musa sp.). Journal of Food Composition and Analysis. 24(1): 1-10.
  • González, R., Lobo, M., and González, M.2010. Antioxidant activity in banana peel
    extracts: Testing extraction conditions and related bioactive compounds. Food
    Chemistry. 119(3): 1030-1039.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.