Depresja – 4 rodzaje

Najważniejsze, byś nie izolowała się od świata zewnętrznego. Spróbuj szukać pomocy u ludzi, którzy Cię otaczają i - o ile jesteś w stanie - utrzymywać aktywność fizyczną. Wyzwoli to w Twoim organizmie endorfiny, co z kolei sprawi, że poczujesz się lepiej.

Depresja to choroba, która dotyka wielu ludzi. Może być spowodowana czynnikami genetycznymi lub trudnymi przejściami życiowymi. Prawda jest taka, że ryzyko zapadnięcia na nią czai się w każdym z nas.

Niewielu osobom udaje się całkowicie wyjść z depresji. Życie z nią przypomina raczej codzienną walkę. Czy jest to trudne? Oczywiście. Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest beznadziejna. Dlatego – jeśli dotknęła Cię depresja – liczy się to, że starasz się z niej wyjść.

Rodzaje depresji

Niektórym ludziom może być znany zaledwie jeden rodzaj depresji – ten, który w swoich objawach przypomina głęboki smutek, z tym że uniemożliwia prowadzenie normalnego życia. Nie jesteś w stanie wyjść z łóżka, nie masz siły na nic, a to, co dawniej było dla Ciebie źródłem radości, teraz zupełnie Cię nie obchodzi.

Depresja

Być może jednak nie zdajesz sobie sprawy, że depresja może występować w różnych formach. Poznanie tych najpowszechniejszych pomoże Ci jeszcze lepiej reagować, gdy cierpisz ty sama lub ktoś, kogo kochasz.

W dzisiejszym artykule omówimy cztery najpowszechniejsze rodzaje depresji.

1. Depresja po stracie bliskiej osoby

Jest to najczęściej występująca forma depresji. Gdy tracisz kogoś bliskiego, czy to na skutek śmierci czy zakończenia związku, możliwe, że pogrążasz się w stanie żalu i smutku, przypominającym bezdenną otchłań rozpaczy.

Ten rodzaj depresji dotyka zazwyczaj skrajnych introwertyków, osoby, którym brakuje pewności siebie bądź wrażliwe. Bardzo trudno jest go przezwyciężyć samodzielnie i w większości przypadków wymaga pomocy profesjonalisty.

Przeczytaj też: Depresja: jak naturalnie z nią walczyć?

2. Dwubiegunowa psychoza afektywna

Może już wiesz o zaburzeniach dwubiegunowych, charakteryzujących się okresami skrajnego szczęścia przeplatającymi się z okresami głębokiego smutku. Może to prowadzić do rodzaju depresji znanego jako „dwubiegunowa”.

Osoba dotknięta tego rodzaju depresją może przechodzić przez liczne etapy, w których nie chce już dłużej żyć, i tyle też samo okresów, w których zdaje się, że jest najszczęśliwszym człowiekiem na świecie.

Kobieta w lesie

Bywa, że dezorientuje to osoby, wśród których żyje chory, ponieważ trudno jest ustalić, który stan jest rzeczywisty, a który stanowi jedynie wynik choroby.

Dwubiegunowa psychoza afektywna może prowadzić do depresji.

Osoba dotknięta zaburzeniem nie wie tak naprawdę, kiedy czuje się szczęśliwa bądź smutna, gdyż wszystkie te stany są względne. Stąpanie po tak śliskim gruncie przypomina spacer po zdradzieckiej linie do akrobacji i może doprowadzić do ciężkiej depresji.

3. Depresja wynikająca z wyczerpania

Czy w wieku kilkunastu lat zdarzyło Ci się kiedyś, że czułaś się kompletnie wyczerpana?

Nie byłaś w stanie kontynuować nauki, uprawiać sportu bądź współzawodniczyć z kolegami z klasy o najlepsze wyniki. Ten typ depresji dotyka osoby skłonne do współzawodniczenia i żyjące pod stałą presją.

Podobna sytuacja może się nam zdarzyć w pracy. Gdy wywiera się na Ciebie stałą presję, może to być przyczyną wyczerpania emocjonalnego i fizycznego mogącego pchnąć Cię w otchłań ciężkiej depresji.

To bardzo ważne, by wyrwać się z wyścigu szczurów, pod jakąkolwiek postacią by on występował. Bycie najlepszą wersją siebie nie zawsze jest najzdrowszym rozwiązaniem.

4. Depresja spowodowana starzeniem się

Czasami zdarza się, że depresja pojawia się jako naturalny efekt osiągnięcia pewnego wieku. Gdy człowiek uświadamia sobie, jak wiele czasu upłynęło zdawałoby się w mgnieniu oka.

Ten rodzaj depresji pojawia się zazwyczaj w wieku około 50 lat, gdyż w przypadku wielu osób jest to punkt zwrotny w ich życiu. Zaczyna się wtedy dostrzegać bezpowrotnie utracone możliwości i pojawia się poczucie winy za źle wykorzystany czas bądź za popełnione dawniej błędy.

Depresja zaczyna się, w momencie, gdy człowiek uświadamia sobie, że się starzeje.

By uniknąć tego typu depresji, należy zaakceptować popełnione w przeszłości błędy. Trzeba cieszyć się każdym danym nam momentem życia i nie odkładać na później tego, co chcielibyśmy zrobić obecnie. 

Bezwzględny cykl depresji

Łatwo jest popaść w depresję, trudność zaczyna się natomiast, gdy chce się z niej wyjść. Człowiek dotknięty tą chorobą wykazuje skłonności do izolowania się, a wszystkie myśli pojawiające się w jego głowie są negatywne. Z czasem stan się tylko pogarsza.

Niezależnie od typu depresji, na jaki cierpisz, w momencie, gdy uświadomisz sobie , że masz problem, powinnaś niezwłocznie poszukać pomocy profesjonalisty. Bezwzględnego cyklu depresji nie da się przerwać na własną rękę – musisz uczciwie zmierzyć się z tym faktem.

Kobieta

Jeżeli nie poszukasz pomocy i będziesz izolować się od świata, pozostaniesz w okrutnych szponach depresji. Gdy sama postanowisz zamknąć się w więzieniu choroby, nie będzie już drogi wyjścia. Zatem zacznij mówić, otwórz się na ludzi dookoła Ciebie.

Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić, udaj się bezpośrednio do profesjonalisty – poszukaj sposobu na zdjęcie z siebie ciężaru choroby.

Musisz być cierpliwa, z czasem zdołasz pokonać depresję. To trudne i prawdopodobnie osoby, które kochasz będą cierpieć razem z Tobą, ponieważ choroba w pewnym sensie dotyka również ich. Jest jednak nadzieja, nawet jeśli obecnie widzisz tylko ciemne chmury.

Jakikolwiek typ depresji Cię dotknął, możesz z niej wyjść.

WIĘCEJ DLA CIEBIE