Krążenie krwi w mózgu: porady, jak je poprawić

13 lipca, 2019
Jak oceniasz sprawność Twojego mózgu? Aby poprawić jego ukrwienie, nie można zapominać o ćwiczeniu funkcji poznawczych. Zapamiętywanie, ciekawość, motywacja... Wszystkie te czynności przyspieszają tworzenie nowych połączeń nerwowych między neuronami.

Krążenie mózgowe, czyli inaczej krążenie krwi w mózgu, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie zapewnić ciągły dopływ krwi do mózgu. Może Cię to zaskoczy, ale mózg wykorzystuje 20% objętości krwi wyrzucanej przy każdym uderzeniu serca. Właśnie w tej objętości znajduje się odpowiednia ilość glukozy, która zapewnia wystarczającą energię.

Pewnie domyślasz się, co może się stać, gdy krążenie krwi w mózgu jest zaburzone. Skutki mogą być bardzo poważne i nie wolno ich lekceważyć. W efekcie niedokrwienia mózgu tkanki zaczynają obumierać, jest coraz mniej połączeń nerwowych, pamięć zaczyna zawodzić, a przede wszystkim, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia udaru.

Krążenie krwi w mózgu – jego znaczenie i sposoby usprawnienia

Poprawiając krążenie krwi w mózgu, możemy uniknąć wystąpienia wielu chorób, niebezpiecznych dla naszego zdrowia, a nawet życia. Oprócz tego możemy poprawić funkcjonalność mózgu i umiejętności poznawcze.

Dlatego poniżej przedstawiamy pięć prostych sposobów jak poprawić krążenie krwi i zadbać o kondycję mózgu.

1. Ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia aerobowe pomagają uaktywnić i poprawić funkcjonowanie układu krwionośnego, a tym samym także poprawić krążenie krwi w mózgu. Regularne ćwiczenia aerobowe to sposób na lepsze dotlenienie ciała. Dzięki temu komórki mózgu są zdrowsze, a połączenia między nimi sprawniejsze.

Spacery poprawiają krążenie krwi w mózgu

Jakie ćwiczenia aerobowe pomagają poprawić krążenie krwi w mózgu? Rozważ następujące propozycje:

 • Codzienny półgodzinny spacer
 • 15 minut biegu każdego dnia
 • Taniec
 • 15 minut codziennej jazdy na rowerze
 • Aerobik

2. Produkty poprawiające krążenie krwi w mózgu

Istnieje grupa produktów, które z powodzeniem pomogą Ci poprawić krążenie krwi w mózgu. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, organ ten wykorzystuje 20% objętości krwi wyrzucanej przy każdym uderzeniu serca. Dlatego warto mieć na uwadze to, że powinniśmy wzbogacić dietę w glukozę, węglowodany i oczywiście – białka.

Czerwone owoce

Przeczytaj także: Glukoza i produkty, które ustabilizują jej poziom

Oto produkty, które najkorzystniej wpływają na nasz  mózg, a których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie:

 • Pełne ziarna, takie jak komosa ryżowa, brązowy ryż, jęczmień, owies, żyto
 • Łosoś i sardynki, w których znajdują się kluczowe dla zachowania zdrowia mózgu nienasycone kwasy tłuszczowe
 • Owoce leśne, truskawki, cytrusy
 • Pomidory, kapusta, brokuły, szpinak, szparagi
 • Jajka
 • Napary z szałwii

3. Papierosom, nadwadze i stresowi mówimy stanowcze NIE!

Ważne, by to zapamiętać — papierosy, stres i nadwaga to jedni z trzech największych wrogów zdrowego mózgu. Może o tym nie wiesz, ale nikotyna po przedostaniu się do krwiobiegu stymuluje nadnercza do produkcji adrenaliny.

Adrenalina wydzielana jest również  na skutek przeżywanych stresów, a to właśnie ona stymuluje układ nerwowy, co w rezultacie kończy się tachykardią czy nadciśnieniem.

Nadwaga

Wszystko to wpływa na obniżoną produkcję insuliny, a to z kolei doprowadza do podwyższonego poziomu cukru we krwi i dodatkowo obciąża mózg. Przypomina to tykającą bombę zegarową.

Natomiast co wspólnego z ukrwieniem mózgu ma otyłość? Zbyt duża masa ciała zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Nagromadzenie tłuszczu utwardza i usztywnia żyły oraz tętnice, a tym samym spowalnia przepływ krwi.

Wszystko to znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, których łatwo można uniknąć, kontrolując dietę i dbając o codzienne nawyki. Zastanów się nad tym i spróbuj już dziś wprowadzić zmiany!

4. Codzienne ćwiczenia mózgu

Jak oceniasz sprawność Twojego mózgu? Aby poprawić jego ukrwienie, nie można zapominać o ćwiczeniu funkcji poznawczych. Zapamiętywanie, ciekawość, motywacja… Wszystkie te czynności przyspieszają tworzenie nowych połączeń nerwowych między neuronami. Dzięki temu stopniowo tworzy się więcej struktur tkankowych, które są bardziej odporne na upływ czasu i mniej narażone na działanie chorób.

Robienie na drutach poprawia krążenie krwi w mózgu

Nie wahaj się zatem i ucz się nowych rzeczy. Czytaj codziennie, rozważ prowadzenie dziennika i zapisywanie swoich myśli, wykorzystaj komputer i internet do poprawy pamięci i koncentracji. Te wszystkie zajęcia skutecznie pobudzają krążenie krwi w mózgu i poprawiają jego kondycję.

5. Siła pozytywnych emocji

Codzienny stres, ogarniające nas lęki i niepokoje oraz negatywny, a nawet fatalistyczny punkt widzenia powodują, że dochodzi do zmian i zaburzeń przy wydzielaniu i przekazywaniu neuroprzekaźników.

Oprócz tego wzrasta poziom adrenaliny i kortyzolu we krwi. Wszystko to powoduje zaburzenia równowagi w mózgu, które, jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Przeczytaj także: Kortyzol – zdrowe nawyki obniżające jego wysoki poziom

Dużo lepsze od witamin i leków przeciwbólowych są pozytywne emocje. Dostarczają one niezbędnej do życia energii, gdzie uczucie szczęścia i błogiego zadowolenia od razu znajduje odzwierciedlenie w naszym zdrowiu. Dlatego staraj się zawsze podążać za poniższymi wskazówkami:

 • Nie zapominaj o poczuciu humoru i naucz się rozmawiać o swoim szczęściu i radości
 • Zacznij praktykować ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga. Pomoże Ci to zachować lepszy kontakt z samym sobą i pozwoli również lepiej poznać Twoje wewnętrzne potrzeby. Ponadto nauczy doceniać moment, w którym znajdujesz się tu i teraz
 • Zadbaj o swoje relacje z innymi. Ciesz się razem ze znajomymi i częściej spotykaj również z rodziną – nie zamykaj się w domu!
 • Díaz-Carrillo, M. A., & Carrillo-Esper, R. (2015). Flujo sanguíneo cerebral. Revista d Mexicana de Anestesiología.
 • Díez-Tejedor, E., Del Brutto, O., Álvarez-Sabín, J., Muñoz, M., & Abiusi, G. (2001). Clasificación de las enfermedades cerebrovasculares. Sociedad Iberoamericana de Enfermedades Cerebrovasculares. Revista de Neurologia. https://doi.org/10.4135/9781412985475
 • AHA, A. H. A. (2016). El ataque isquémico al cerebro. American Heart Association.