Jak uniknąć udaru mózgu?

· Sierpień 8, 2015
W rehabilitacji należy wziąć pod uwagę obawy pacjenta, leczenie powinno być spersonalizowane i skoncentrowane na konkretnej potrzebie każdego z nich.

Czy wiesz, że konsekwencje udaru mózgu są na tyle poważne, że mogą prowadzić nawet do śmierci? Właśnie dlatego warto wiedzieć jak uniknąć udaru mózgu i jakie czynniki należy brać pod uwagę, aby wiedzieć czy jest się jego potencjalną ofiarą.

Kiedy dochodzi do udaru mózgu?

Do udaru mózgu dochodzi, gdy naczynia krwionośne wewnątrz mózgu zostają zablokowane. Może być to spowodowane zarówno zakrzepem, jak i krwotokiem. Symptomy bardzo różnią się od siebie, w zależności od siły takiego uszkodzenia.

Główne objawy udaru:

Przy udarze dochodzi do uszkodzenia wielu zmysłów i obszarów ciała. Może dojść do zaburzeń pamięci, mowy, poruszania się czy procesów myślowych. W niektórych przypadkach objawy te pojawiają się stopniowo, nawet przez kilka dni czy tygodni.

Oznaki mogące świadczyć o wystąpieniu udaru

2#:udaru.mózgu.jpg

  • odrętwienie
  • słabość mięśni, lekki paraliż twarzy lub jednej strony ciała
  • problemy z mową i rozumieniem
  • nieostre widzenie
  • nagły i silny ból głowy oraz wysokie ciśnienie krwi
  • zawroty głowy
  • zaburzenia równowagi i brak kontroli nad ciałem

Jeśli występuje jeden lub więcej spośród wymienionych objawów, należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską, gdyż wcześniejsze wykrycie i leczenie daje szansę na zminimalizowanie skutków udaru.

Jak zapobiec udarowi mózgu?

Sprawdzaj ciśnienie krwi

Jeśli Twoje ciśnienie przekracza 130/80, znacznie podnosi to ryzyko wystąpienia udaru. Generalnie podwyższone ciśnienie nie daje samo w sobie żadnych objawów, dlatego należy regularnie się badać i konsultować z lekarzem, by stwierdzić, że ciśnienie jest w normie. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie lekarz zaleci przede wszystkim zmianę diety, stylu życia, ćwiczenia fizyczne i porzucenie używek takich jak alkohol czy papierosy, a jeśli to konieczne przepisze odpowiednie leki.

Kontroluj wagę

Nadwaga to kolejny czynnik podnoszący ryzyko wystąpienia udaru. Dlatego też, jeśli jesteś otyły, warto zrzucić zbędne kilogramy, głównie przez wzgląd na swoje zdrowie. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na schudnięcie są regularne ćwiczenia fizyczne oraz zdrowa i zbilansowana dieta. Jedz dużo owoców, warzyw, ogranicz spożycie tłuszczów i cukrów, a groźba udaru odsunie się od Ciebie.

Utrzymuj zdrową dietę

Zbilansowana dieta to klucz do zdrowia! Dzięki niej uchronisz się przed takimi schorzeniami jak udar mózgu, cukrzyca, zbyt wysoki cholesterol i trójglicerydy, nadciśnienie oraz różne inne dolegliwości.

Unikaj smażonej i przetwarzanej żywności, zwiększ za to spożycie owoców, roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych, ryb i drobiu.

Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.