Joga - 6 korzyści dla Twojego umysłu

Joga nie tylko niweluje poziom stresu, ale także poprawia samopoczucie, a nawet wydłuża naszą sprawność i zdrowe życie.
Joga - 6 korzyści dla Twojego umysłu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Joga to sport uprawiany przez ludzi w wielu miejscach na świecie od tysięcy lat. Krok po kroku zdobywał on serca mieszkańców coraz to nowych krajów świata i dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę koordynacji, odstresowanie się, zrelaksowanie i osiągnięcie wewnętrznej harmonii.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jakie korzyści dla Twojego umysłu może przynieść joga, koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj całą gamę zalet psychologicznych, fizycznych i duchowych, które odmienią Twoje życie. Poniżej znajdziesz aż 6 powodów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Joga a psychologia

Joga to nie tylko zestaw fantastycznych ćwiczeń fizycznych, ale przede wszystkim niezwykłe lekarstwo dla Twojej duszy i umysłu.

Medytacja i joga

Dzięki jodze skutecznie zwalczysz stres i poprawisz koordynację ruchową. Uwolnisz się nie tylko od lęków i negatywnych emocji, ale także wypełnisz swoje ciało pozytywną energią.

1. Joga uwolni Cię od stresu

Coraz częściej zauważamy, że całymi dniami jesteśmy spięci i zestresowani. Całe nasze ciało, a co za tym idzie, także i umysł, jest przygotowane na najgorsze i nieustannie jest gotowe do działania. Upływający czas, pośpiech, zbyt wysokie oczekiwania i wymagania oraz goniące nas deadline’y to tylko niektóre przyczyny podwyższonego poziomu stresu.

Na szczęście jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem jest właśnie joga i medytacja. Stres ma właściwości paraliżujące – skutecznie powstrzymuje nas przed działaniem. Dzięki jodze zrelaksujesz się i nie tylko odzyskasz równowagę ciała, ale i umysłu. Chyba warto spróbować już dziś?

2. Lepsza jakość snu

Stres jest ściśle związany z zaburzeniami snu, bezsennością i złą jakością nocnego wypoczynku. Dla wielu osób zasypianie to koszmar. Zamiast zastosować naturalne sposoby walczenia z nią, bardzo często sięgamy po tabletki nasenne.

Nie jest to rozwiązanie, zwłaszcza, że tego typu środki są silnie uzależniające. Zdecydowanie lepiej jest przed pójściem spać wykonać kilka prostych ćwiczeń. Joga pozwoli Ci się zrelaksować i oczyścić umysł, dzięki czemu znacznie łatwiej zaśniesz i lepiej wypoczniesz.

Co ciekawe, ćwiczenia jogi pomagają także pobudzić produkcję melatoniny, czyli organicznego związku chemicznego odpowiadającego za regenerujący nocny wypoczynek.

3. Dobra energia i dobre samopoczucie

Dlaczego osoby, które regularnie ćwiczą fizycznie, cieszą się lepszym samopoczuciem, również psychicznym? Dzieje się tak dlatego, że wysiłek fizyczny pobudza wydzielanie serotoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie szczęścia i radości.

Radosna kobieta i zachód słońca

Joga ma taką przewagę nad innymi sportami i aktywnościami fizycznymi, gdyż oprócz wydzielania hormonów szczęścia, pomaga także osiągnąć równowagę i harmonię umysłu. Można więc powiedzieć, że jest to kompleksowy sposób na dobre samopoczucie.

4. Joga a dłuższe życie

Wystarczy 15 minut jogi każdego dnia, aby w pełni skorzystać z jej licznych korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Okazuje się nawet, że osoby regularnie uprawiające jogę żyją dłużej!

Dzieje się tak dlatego, że ćwiczenia te skutecznie zapobiegają chorobom degeneracyjnym. Lepsze samopoczucie to lepsza jakość i długość życia.

5. Lepsza koncentracja

Koncentracja, umiejętność zapamiętywania i uczenia się to bardzo ważne funkcje sprawowane przez ludzki umysł. Odpowiednie przyswajanie nowych informacji to klucz do sukcesu w niemal wszystkich dziedzinach życia.

Właśnie dlatego nie zapomnij o kolejnej zalecie jogi – doskonale wpływa ona na pamięć i koncentrację.

Joga jest bowiem aktywnością, która wymaga nieustannej koncentracji, przy jednoczesnej umiejętności oczyszczania swojego umysłu ze zbędnych informacji. Dzięki regularnym ćwiczeniom będziesz w stanie funkcjonować efektywniej i znacznie szybciej i kreatywniej rozwiązywać problemy.

6. Udane życie seksualne dzięki jodze

Joga to nie tylko zysk dla Ciebie, ale także dla Twoje otoczenia i Twoich najbliższych. Dlaczego? Okazuje się, że jest ona w stanie pozytywnie wpływać na relacje pomiędzy partnerami, w tym na życie seksualne.

Wspólne ćwiczenia - joga dla par

Dzięki jodze stajemy się zwinniejsi, wzmocnione zostają także mięśnie dna miednicy. Sprawia to bowiem, że współżycie jest jeszcze przyjemniejsze dla obu stron.

Czy jesteś gotowa, by wypróbować wszystkie te korzyści na własnej skórze? Nie czekaj i zacznij już dziś. Proste ćwiczenia wykonywane regularnie bez wątpienia zmienią Twoje życie na lepsze. Joga zapewni Ci zarówno harmonię umysłu, jak i ciała. Naprawdę warto!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.