Popraw pamięć z 5 produktami

Jabłka zawierają substancje, które stymulują komórki mózgu do pracy i dbają o kondycję połączeń nerwowych. To dzięki nim możemy cieszyć się lepszą pamięcią.
Popraw pamięć z 5 produktami

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pamięć to niezwykłe narzędzie, które w ogromnym stopniu wpływa na Twoje życie. To dzięki niej może realizować różne zadania, które w innym wypadku byłyby poza Twoim zasięgiem.

To dzięki zdolności mózgu do zapamiętywania, możesz przechowywać w swoim umyśle wspomnienia z niemal każdego etapu Twojego życia. Zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest Twoja pamięć i chcesz o nią zadbać? Przeczytaj ten artykuł i poznaj 5 produktów, które Ci w tym pomogą.

1. Żurawina na dobrą pamięć

Żurawina to niezwykle wszechstronny owoc, który przyniesie wiele korzyści Twojemu zdrowiu. W ostatnich latach zyskała sobie całą rzeszę fanów, którzy doceniają całą gamę jej właściwości zdrowotnych.

Jeśli chodzi o pamięć, zawarte w żurawinie antocyjany odpowiedzialne za jej charakterystyczny kolor, spowalnia proces degeneracji komórek mózgu. Dzięki temu, żurawina zwiększa zdolności poznawcze i poprawia pamięć. Co więcej, owoc ten to Twój sojusznik w zapobieganiu chorobie Alzheimera czy demencji.

2. Jabłka

Zielone jabłka

Jabłka to kolejne owoce doskonałe, jeśli chcesz poprawić swoją pamieć. Dzieje się tak za sprawą wysokiej zawartości kwercetyny, przeciwutleniacza spowalniającego proces degeneracji mózgu.

Związek ten jest skuteczny zarówno w przypadku uszkodzeń związanych ze zmianami chorobowymi, jak i normalnych zmian związanych z procesem starzenia. Kwercetyna jest obecna zarówno w miąższu, jak i w skórce, choć w tej drugiej jest jej zdecydowanie więcej.

Podsumowując, substancje obecne w jabłkach doskonale stymulują komórki mózgu i dbają o kondycję połączeń nerwowych, dzięki czemu możemy cieszyć się lepszą pamięcią.

3. Szpinak

Szpinak to jeden z najpopularniejszych produktów wzmacniających pamięć. Szpinak zawiera luteinę, substancję chemiczną, która chroni komórki mózgu przed procesami degeneracji.

Co więcej, obecny w szpinaku kwas foliowy przyspiesza proces przetwarzania informacji i poprawia zdolności koncentracji i zapamiętywania. Jakby tego było mało, w szpinaku nie zabraknie również żelaza – na jego regularnym spożyciu skorzysta więc cały Twój organizm,

4. Seler na pamięć i bóle głowy

Seler

Z pewnością znasz już wiele zalet płynących z regularnego spożycia selera, ale czy wiesz, że warzywo to wpływa także doskonale na pamięć? Seler zawiera duże ilości substancji chemicznej nazywanej luteoliną, która neutralizuje negatywne efekty procesów starzenia i zmniejsza produkcję cząsteczek wywołujących stan zapalny w mózgu.

Okazuje się także, że seler może być pomocny w zwalczaniu bólów głowy i migren.

5. Ryby

Niektóre rodzaje ryb doskonale wpływają na pamięć i koncentrację. Są to między innymi tuńczyk, łosoś, sardynki czy pstrąg. Jak już zapewne wiesz, ryby te, a w szczególności łosoś, to bogate źródło zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3.

Kwasy te są korzystne dla całego organizmu, mają jednak szczególnie dobry wpływ na układ nerwowy. Wszystkie te rodzaje ryb zawierają także jod, niezwykle ważny pierwiastek jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie mózgu i procesy poznawcze.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł pomoże Ci zadbać o Twoją pamięć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Czyż, K., Bodkowski, R., Herbinger, G., & Librowski, T. (2016). Omega-3 fatty acids and their role in central nervous system-a review. Current medicinal chemistry, 23(8), 816-831.
  • Krikorian, R., Shidler, M. D., Nash, T. A., Kalt, W., Vinqvist-Tymchuk, M. R., Shukitt-Hale, B., & Joseph, J. A. (2010). Blueberry supplementation improves memory in older adults. Journal of agricultural and food chemistry, 58(7), 3996-4000.
  • Rathod, R., Kale, A., & Joshi, S. (2016). Novel insights into the effect of vitamin B 12 and omega-3 fatty acids on brain function. Journal of biomedical science, 23(1), 17.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.