Polepsz pamięć i pracę mózgu jedząc te produkty

Składniki odżywcze pochodzenia naturalnego dostarczają Ci energii i doskonale poprawiają pamięć. Już dziś zacznij włączać je do swojej diety, a wkrótce dostrzeżesz korzyści.
Polepsz pamięć i pracę mózgu jedząc te produkty

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dobra pamięć i praca mózgu to ważne aspekty naszego życia mające ogromny wpływ na jego jakość. Dzięki nim codzienne zajęcia mogą być wykonywane z łatwością.

Większość ludzi uważa, że dbanie o odpowiednią kondycję mózgu to coś, na co nie mamy wpływu. Osoby takie są w błędzie. W rzeczywistości, jest to umiejętność, którą można wyćwiczyć przyjmując zdrowe nawyki, takie jak regularne spożywanie produktów polepszających pamięć.

Jak polepszyć pamięć?

Podobnie jak wszystkie inne części ciała, aby pracować na optymalnym poziomie i pozostać w dobrej kondycji pomimo upływu czasu, Twój mózg potrzebuje, żeby go dobrze odżywiać.

Proces starzenia się zdecydowanie odciska swoje piętno, jednak pewne potrawy, zawierające zaledwie kilka składników, mogą pomóc wzmocnić i polepszyć pracę mózgu, już we wczesnym wieku zapobiegając problemom.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą ośmioma najlepszymi produktami, które poprawią Twoją pamięć, koncentrację i ogólną pracę mózgu. Dowiedz się już teraz!

1. Pełne zboża

Całe Twoje ciało, z mózgiem włącznie, aby wykonywać swoje liczne i złożone zadania, potrzebuje niezbędnej energii.

Jednym z najlepszych sposobów, aby mu tego dostarczyć jest sięganie po produkty mające niski indeks glikemiczny, czyli wolno uwalniające cukier do krwiobiegu, co pomaga utrzymać aktywność mózgu przez cały dzień.

Pełne zboża

Pełne ziarna w kwestii produktów poprawiających pamięć stanowią doskonałą opcję. Zawierają one ponadto inne składniki odżywcze niezbędne do tego, by utrzymać mózg w dobrej kondycji.

Oto niektóre z najważniejszych dla zdrowia pełnych zbóż:

  • Quinoa (komosa ryżowa)
  • Pełnoziarnisty makaron
  • Pełnoziarnisty chleb
  • Brązowy ryż

2. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe nie są wytwarzane naturalnie przez Twój organizm, dlatego muszą być mu dostarczane poprzez odpowiednią dietę.

Te składniki odżywcze chronią Twój mózg i utrzymują go w dobrej kondycji. Są to zdrowe, nienasycone tłuszcze, które zmniejszają również stany zapalne i poprawiają kondycję serca.

Najważniejszymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi są omega-3. Można je znaleźć w następujących produktach:

  • Łosoś
  • Pstrąg
  • Makrela
  • Sardynki
  • Śledź
  • Nasiona chia
  • Siemię lniane
  • Produkty sojowe
  • Pestki dyni
  • Orzechy

Wszystkie te produkty polepszające pamięć, jeśli są spożywane w odpowiednich ilościach, polepszą Twój ogólny stan zdrowia. Mogą również wspomóc zapobieganie degeneracyjnych zaburzeń pracy mózgu, takich jak choroba Alzheimera bądź utrata pamięci. 

3. Żurawina i czarne jagody a nasza pamięć

Żurawina i czarne jagody to produkty o najwyższej ilości antyoksydantów. Łatwo uwzględnić je w swojej codziennej diecie.

Sok z jagód

Czarne jagody są szczególnie polecane na kondycję mózgu oraz pamięć, ponieważ zawarte w nich składniki odżywcze przeciwdziałają degradacji komórek przez wolne rodniki – główną przyczynę zaburzeń kognitywnych.

4. Awokado korzystnie wpływa na pamięć

Awokado stanowi pełnowartościowy produkt spożywczy, bogaty w błonnik, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i potas. Ponadto, awokado nie zawiera cholesterolu i jest bogate w antyoksydanty, które spowalniają działanie wolnych rodników.

Ten świetny produkt polepszający pamięć spożywany w odpowiednich ilościach może dostarczyć Twojemu mózgowi mnóstwa energii w zdrowy sposób, zapobiegając tym samym chorobom degeneracyjnym i polepszają pracę mózgu.

Ponadto, jednonienasycone tłuszcze, jakie zawiera awokado poprawia zdrowie układu sercowo – naczyniowego, obniżając tym samym ryzyko rozwoju chorób chronicznych.

5. Oliwa z oliwek

Jest to jeden z najlepszych tłuszczy, po jakie można sięgnąć przyrządzając posiłki – nie ryzykujesz przy tym zwiększenia poziomu cholesterolu.

Oliwa z oliwek zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają usuwać złogi tętnicze, chroniąc przy tym również inne organy w naszym ciele.

Oliwa z oliwek dobra na poprawę pamięci

Ten zdrowy tłuszcz zawiera również antyoksydanty, witaminy, minerały i węglowodany, które poprawiają zdolności kognitywne i redukują wiele rodzajów degeneracji.

6. Pomidory

To wspaniałe warzywo zawiera silny antyoksydant znany jako likopen. Poza tym, że jest odpowiedzialny za intensywny, czerwony kolor pomidora, pomaga również chronić Twoje komórki przed wolnymi rodnikami, stojącymi za takimi poważnymi zaburzeniami jak demencja, zwłaszcza choroba Alzheimera.

7. Brokuły poprawiają pamięć

Być może nie jest to ulubione warzywo większości z nas, jest ono jednak jednym z najzdrowszych produktów, po jakie można sięgnąć. Dostarcza on wielu korzyści dla całego organizmu.

Brokuły,produkt doskonale poprawiający pamięć, zawierają niezbędne minerały i antyoksydanty, które zapobiegają niszczeniu komórek. Jako bogate źródło witaminy K, brokuły pomagają mózgowi utrzymać aktywność, aby mógł wypełniać swoje ważne zadania.

8. Seler naciowy

Seler naciowy zawiera luteolin, flawonoid redukujący proces degeneracji tkanek mózgu spowodowany przedwczesnym starzeniem się. Pomaga to poprawić pamięć i zapobiegać pogarszaniu się jej.

Seler naciowy dobry na pamięć

Spożywanie przedstawionych przez nas produktów bardzo pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie fizyczne i umysłowe. Spróbuj uwzględnić je w swojej diecie, a wkrótce zauważysz liczne korzyści, jakie z tego wypłyną.

Nie zapominaj też o wypijaniu dużej ilości wody. Jest to bardzo ważne, ponieważ odwodnienie to jeden z głównych czynników wpływających na zmęczenie umysłu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mas Tous, C. (2008). Mejora de la memoria en personas mayores: variables a tener en cuenta. Papeles Del Psicólogo29(2), 213–221. https://doi.org/10.7818/ECOS.2014.23-2.11
  • Prospéro-García, O., Díaz, M. M., Capuleño, I. A., Morales, M. P., López Juárez, J., & Ruiz Contreras, A. E. (2013). Inteligencia para la alimentación, alimentación para la inteligenciaArtículo original Salud Mental (Vol. 101, pp. 101–107). Retrieved from http://www.medigraphic.com/pdfs/salmen/sam-2013/sam132b.pdf
  • Rodríguez, A., & Solano, M. (2008). Nutrición y Salud Mental: Revisión Bibliográfica. Revista Del Postgrado De Psiquiatría Unah1(3), 3–7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.