Alzheimer – Rozpoznaj wczesne sygnały

Jednym ze wczesnych symptomów Alzheimera może być trudność z dobieraniem słów i prowadzeniem normalnej konwersacji.

Alzheimer to progresywna choroba mózgu wpływająca bezpośrednio na pamięć, procesy myślowe i zachowanie osoby. Ten rodzaj demencji objawia się utratą pamięci i zdolności intelektualnych, co wpływa nie tylko na życie osoby chorej, ale i na całe jej otoczenie.

Na świecie około 60-80% przypadków demencji to właśnie choroba Alzheimera – w samych Stanach Zjednoczonych żyje ponad 5,5 milionów chorych. Szacuje się, że do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 16 milionów.

Alzheimer to choroba dotykająca przede wszystkim osoby starsze, może jednak rozwijać się już o osób około 30 roku życia. Wczesne rozpoznanie symptomów i prawidłowa diagnoza pozwala na rozpoczęcie leczenia. Właśnie dlatego chcemy dzisiaj porozmawiać o tym, na jakie sygnały zwracać uwagę.

Trudności w planowaniu i rozwiązywaniu problemów

Problemy z koncentracją

U niektórych osób Alzheimer objawia się początkowo trudnościami w planowaniu i radzeniu sobie z danymi liczbowymi. Problemy te mogą objawiać na przykład niepamiętaniem o konieczności zapłacenia rachunków czy trudnościami z zapamiętaniem prostego przepisu kulinarnego.

Alzheimer a problemy z wykonywaniem prostych czynności

Alzheimer może wywoływać trudności nawet w najprostszych czynnościach – zarówno w domu, jak i w pracy. Problemy z zapamiętaniem adresu, planowaniem rodzinnego budżetu czy zrozumieniem zasad gry planszowej to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego.

Dezorientacja

Kiedy choroba Alzheimera postępuje, osoba zaczyna tracić poczucie czasu i miejsca – nie może zapamiętać daty, pory roku czy godziny. Na tym etapie chory potrzebuje ciągłej opieki i kontroli, może bowiem zgubić się w jakimś miejscu i nie wiedzieć jak samodzielnie wrócić do domu.

Utrata motywacji

Starsza kobieta

Alzheimer wywołuje także zmiany emocjonalne, przez które osoba traci zainteresowanie rzeczami, które wcześniej sprawiały jej przyjemność. Nagła bierność i unikanie kontaktu z ludźmi może być sygnałem, że coś jest nie tak.

Trudności z wysławianiem się

Alzheimer może prowadzić do problemów z prowadzeniem konwersacji – jest to związane z utratą umiejętności dobierania słów czy też ich zapominaniem. Możliwa jest także utrata umiejętności rozumienia mowy i pisma.

Bardzo często pojawiają się trudności ze znajdowaniem odpowiedniego słowa – osoba taka może na przykład powiedzieć ,,ten piszący patyczek” zamiast ,,długopis”.

Odkładanie rzeczy w nieodpowiednie miejsca

Wczesnym symptomem Alzheimera świadczącym o pierwszych zaburzeniach w mózgu może być odkładanie rzeczy w nieodpowiednie miejsca. Osoba taka może na przykład włożyć żelazko do lodówki i o tym zapomnieć.

Brak umiejętności podejmowania decyzji

Starsza kobieta

Choroba ta może ograniczyć lub nawet całkiem pozbawić osobę zdolności podejmowania decyzji, w tym finansowych. Trudności w zarządzaniu pieniędzmi mogą prowadzić do nieprzemyślanych zakupów – osoba taka staje się potencjalną ofiarą oszustwa.

Brak inicjatywy

Brak zainteresowania rodzinnymi spotkaniami może być sygnałem, że coś się dzieje. Alzheimer prowadzi bowiem do utraty inicjatywy i chęci uczestnictwa w społecznych działaniach, projektach czy sportach.

W skrajnym przypadku może być to nawet utrata chęci jakiegokolwiek kontaktu z innymi ludźmi.

Zmiany nastroju i osobowości

Wahania nastroju czy zmiany w osobowości to jedne z najbardziej zauważalnych sygnałów Alzheimera zarówno we wczesnym jak i w bardziej rozwiniętym stadium tej choroby.

Osoba chora staje się bardziej podejrzliwa, depresyjna, lękliwa i zagubiona. Dodatkowo może się irytować i łatwo wpadać w gniew, co odbija się na jej otoczeniu i bliskich osobach.

WIĘCEJ DLA CIEBIE