Alzheimer - rozpoznaj wczesne sygnały

Jednym ze wczesnych symptomów Alzheimera może być trudność z dobieraniem słów i prowadzeniem normalnej konwersacji.
Alzheimer - rozpoznaj wczesne sygnały
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Alzheimer to progresywna choroba mózgu wpływająca bezpośrednio na pamięć, procesy myślowe i zachowanie. Ten rodzaj demencji objawia się utratą pamięci i zdolności intelektualnych, co wpływa nie tylko na życie osoby chorej, lecz także na całe jej otoczenie.

Około 60-80% przypadków demencji na świecie to właśnie choroba Alzheimera. W samych Stanach Zjednoczonych żyje ponad 5,5 milionów osób dotkniętych tą chorobą. Szacuje się, że do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 16 milionów.

Alzheimer dotyka przede wszystkim osoby starsze, jednakże może zacząć rozwijać się już około 30 roku życia. Wczesne rozpoznanie symptomów i prawidłowa diagnoza pozwala na rozpoczęcie leczenia. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się na jakie sygnały zwracać uwagę.

Trudności w planowaniu i rozwiązywaniu problemów

Alzheimer powoduje problemy z koncentracją

U niektórych osób Alzheimer początkowo objawia się przede wszystkim trudnościami w planowaniu i radzeniu sobie z danymi liczbowymi. Problemy te mogą objawiać na przykład zapominaniem o konieczności zapłacenia rachunków lub trudnościami z zapamiętaniem prostego przepisu kulinarnego.

Alzheimer a problemy z wykonywaniem prostych czynności

Alzheimer może wywoływać trudności nawet w najprostszych czynnościach – zarówno w domu, jak i w pracy. Problemy z zapamiętaniem adresu, planowaniem rodzinnego budżetu lub zrozumieniem zasad gry planszowej są sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego.

Może Cię również zainteresuje artykuł: Początki Alzheimera – jak zahamować chorobę?

Dezorientacja

Kiedy choroba Alzheimera postępuje, osoba chora zaczyna tracić poczucie czasu i miejsca. Nie może zapamiętać daty, pory roku czy godziny. Chory potrzebuje ciągłej opieki i kontroli, może bowiem zgubić się w jakimś miejscu i nie wiedzieć jak samodzielnie wrócić do domu.

Utrata motywacji

starsza kobieta

Alzheimer wywołuje także zmiany emocjonalne, przez które osoba traci zainteresowanie rzeczami, które wcześniej sprawiały jej przyjemność. Nagła bierność i unikanie kontaktu z ludźmi może być sygnałem, że coś jest nie tak.

Trudności z wysławianiem się

Alzheimer może prowadzić do problemów z prowadzeniem konwersacji – jest to związane z utratą umiejętności dobierania słów czy też ich zapominaniem. Możliwa jest także utrata umiejętności rozumienia mowy i pisma.

Bardzo często pojawiają się trudności ze znajdowaniem odpowiedniego słowa – osoba taka może na przykład powiedzieć ,,ten piszący patyczek” zamiast ,,długopis”.

Odkładanie rzeczy w nieodpowiednie miejsca

Wczesnym symptomem Alzheimera świadczącym o pierwszych zaburzeniach mózgu może być na przykład odkładanie rzeczy w nieodpowiednie miejsca. Osoba taka może na przykład włożyć żelazko do lodówki i o tym zapomnieć.

Brak umiejętności podejmowania decyzji

Alzheimer najczęściej występuje u osób starszych

Alzheimer może ograniczyć lub nawet całkiem pozbawić osobę zdolności podejmowania decyzji, w tym finansowych. Trudności w zarządzaniu pieniędzmi mogą prowadzić do nieprzemyślanych zakupów – osoba taka staje się potencjalną ofiarą oszustwa.

Brak inicjatywy

Brak zainteresowania rodzinnymi spotkaniami może być sygnałem, że coś się dzieje. Alzheimer prowadzi bowiem do utraty inicjatywy i chęci uczestnictwa w społecznych działaniach, projektach czy sporcie.

W skrajnym przypadku może być to nawet utrata chęci jakiegokolwiek kontaktu z innymi ludźmi.

Zmiany nastroju i osobowości

Wahania nastroju czy zmiany w osobowości to jedne z najbardziej zauważalnych sygnałów Alzheimera, zarówno we wczesnym jak i w bardziej rozwiniętym stadium tej choroby.

Osoba chora staje się bardziej podejrzliwa, depresyjna, lękliwa i zagubiona. Ponadto, może się irytować i łatwo wpadać w gniew, co odbija się na jej otoczeniu i bliskich osobach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.