Jedzenie poprawiające nastrój – Poznaj 7 pomysłów

Jedzenie poprawiające nastrój – Poznaj 7 pomysłów
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To, co jesz wpływa nie tylko na Twój wygląd, ale również na to jak myślisz, jak się czujesz i jak się zachowujesz. Istnieje jedzenie poprawiające nastrój!

Wiele dan i produktów, które spożywamy może zaburzać równowagę systemu nerwowego, prowadząc w konsekwencji do złego nastroju, zmęczenia, niepokoju a nawet depresji.

Jeśli zauważasz, że wciąż masz zły humor lub nie opuszcza się zdenerwowanie i niepokój, sięgnij po jedzenie poprawiające nastrój. To wybór zdrowszy, prostszy i dużo tańszy niż lekarstwa.

Pamiętaj, że jeśli Twoje emocje nie ulegną stabilizacji, dobrym pomysłem może być wizyta u psychologa. Czasami nasze problemy nie są powiązane z tym, co jemy, a z ludźmi którzy na otaczają oraz z sytuacjami, przez które właśnie przechodzimy.

1. Kakao lub gorzka czekolada to popularne jedzenie poprawiające nastrój

Numer jeden na liście jedzenia poprawiającego nastrój to kakao. Ma ono zdolność stymulowania szczęścia dzięki zawartości teobrominy. Związek ten pomaga:

Kobieta je czekoladę, czyli jedzenie poprawiające nastrój

Kakao zawiera także tryptofan, składnik promujący wydzielanie serotoniny. W związku z taką listą zalet, zalecamy jedzenie kilku kostek ciemnej czekolady lub porcji kakao dziennie, by cieszyć się jego pozytywnym działaniem na stany niepokoju oraz depresję.

Musisz jedynie uważać na to, by czekolada zawierała jak najwięcej kakao: wybierz tę, która zawiera go co najmniej 65%.

2. Orzechy włoskie

Kolejny pomysł na jedzenie poprawiające nastrój to orzechy włoskie. Dostarczą one Twojemu organizmowi zdrowych kwasów omega-3, których sam nie jest w stanie syntetyzować.

Niedobór kwasów omega-3 często prowadzi do stanów depresyjnych.

W orzechach włoskich znajdziesz też wspomniany wcześniej tryptofan.

Orzechy włoskie świetnie poprawiają nastrój.
  • Zalecamy spożywanie pięciu orzechów dziennie w celu utrzymania stabilnego nastroju.
  • Pamiętaj, że możesz dodać je do deserów, smoothies albo po prostu zjeść jako samodzielną przekąskę.

3. Banany

Jedzenie bananów również poprawi Twój nastrój zalecamy więc dodanie ich do codziennej diety lub sięganie po nie choć dwa razy w tygodniu. Korzyści emocjonalne płynące z jedzenia bananów wynikają z ich wysokiej zawartości witaminy B6. Ta witamina odpowiada za proces przemiany białkowych frakcji serotoniny.

Ponadto dzięki zawartości kwasu foliowego, witaminy C oraz błonnika roślinnego, banany wspomagają pracę układu odpornościowego.

4. Ziarna sezamu

Te ziarna mogą pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój dzięki zawartości treoniny. To jeden z kluczowych aminokwasów, których nasz organizm nie wytwarza samodzielnie i nie syntezuje ich w naturalny sposób. Kiedy poziom treoniny w Twoim organizmie jest zbyt niski, możesz cierpieć  na przewlekły smutkek (distimia).

  • Aby wystąpiło pozytywne działanie treoniny, zalecamy spożywanie jednej łyżeczki ziaren sezamu dziennie. Możesz je dodawać do sałatek! Spróbuj też oleju sezamowego.

5. Łosoś i inne ryby

Nasza kolejna propozycja to ryby, które bogate są w kwasy omega-3. Szczególnie polecamy Ci łososia, tuńczyka i sardynki. Kwasy omega-3 bezpośrednio wpływają na wydajność ruchową pewnych neuroprzekaźników, tak więc ich niedobór może prowadzić do stanów depresyjnych.

Łosoś smażony
  • Zaleca się  spożywanie co najmniej jednej porcji łososia, tuńczyka lub sardynek w tygodniu.
  • Jeśli to możliwe – sięgaj po nie trzy razy w tygodniu i jedz w towarzystwie warzyw.

Zwróć uwagę na to czy ryby, które kupujesz są dobrej jakości i czy ich mięso jest wolne od zanieczyszczeń. To szczególnie ważne w przypadku łososia, ponieważ niektóre gatunki pozyskiwane są w farm, gdzie karmi się je substancjami chemicznymi mogącymi negatywnie oddziaływać na Twój nastrój.

Jeśli zdecydujesz się na tuńczyka, poszukaj świeżego. Ten w puszce jest zazwyczaj dużo tańszy, ale zawiera też dużo soli i substancji chemicznych.

6. Pokarm bogaty w błonnik

Produkty bogate w rozpuszczalny błonnik to idealne jedzenie poprawiające nastrój. Mogą one zmienić Twoje samopoczucie kiedy Twoje emocje powodowane są wahaniami poziomu cukru we krwi. Jeśli cierpisz na cukrzycę, błonnik pomoże Ci kontrolować stężenie glukozy we krwi.

Produkty bogate w błonnik to idealny pomysł na jedzenie poprawiające nastrój.

Pamiętaj! Wysoki poziom glukozy wpływa nie tylko na funkcjonowanie organów wewnętrznych. Ma on również związek z całą gamą negatywnych emocji, które mogą pojawić się w ciągu zaledwie kilku minut.

Kiedy poczujesz, że tak się dzieje, sprawdź stężenie glukozy we krwi by dowiedzieć się czy to nie on jest źródłem problemu.

7. Chude czerwone mięso

Ostatnim punktem na naszej liście produktów, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój jest chude mięso. Zawiera ono duże ilości kwasu linolowego: naturalnego tłuszczu, który pomaga zwalczać stres i redukuje gromadzenie tkanki tłuszczowej.

Ten rodzaj mięsa jest również źródłem żelaza i kwasów omega-3. Oba te składniki wpływają korzystnie na zdrowie naszego mózgu.

  • By móc cieszyć się korzyściami z jedzenia chudego mięsa, używaj do gotowania jak najmniejszych ilości soli i tłuszczu.

Smoothie: proste i pyszne jedzenie poprawiające nastrój

Smoothie to wyborny sposób na włączanie jedzenia wpływającego na samopoczucie do codziennej diety. Przede wszystkim – jest prosty. Musisz jedynie pilnować składników i ich ilości, by nie spożywać zbyt dużo cukru i nie powodować skoków stężenia glukozy.

Spróbuj tego przepisu by odkryć prostotę i zaskakujący smak smoothies.

Smoothie pełne składników poprawiających nastrój.

Składniki

  • 1 szklanka odtłuszczonego mleka (250 ml)
  • 1/2 banana
  • 5 orzechów włoskich
  • 1 łyżeczka kakao lub kostka gorzkiej czekolady (5g)

Przygotowanie

  • Miksuj wszystkie składniki do uzyskania gładkiej masy. Wypij od razu po przygotowaniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.