Jeden banan dziennie - w czym może Ci pomóc?

Banan stanowi idealną przekąskę po wzmożonym wysiłku fizycznym, jaki wykonujemy ćwicząc lub uprawiając sport. Pomaga skutecznie uzupełnić brakujące elektrolity, a dzięki zawartemu w nim potasowi zapobiega powstawaniu skurczów
Jeden banan dziennie - w czym może Ci pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2019

Banan stanowi jeden z najczęściej spożywanych owoców na świecie. Słodki smak, odpowiedni kolor i idealna tekstura sprawia, że od czasu do czasu z przyjemnością po niego sięgamy. Banan to również ulubiony owoc wielu dzieci, a także osób starszych.

Znajduje szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Idealnie nadaje się do przygotowania koktajli, do jedzenia z jogurtem, do ciast, naleśników, a w wielu krajach przegryza się nim zupę.

Już jeden banan stanowi bogate źródło witamin, minerałów, błonnika i wielu innych elementów służących naszemu zdrowiu. Ale czy myślisz, że na tym kończą się dobrodziejstwa płynące z regularnego jedzenia bananów? Jeśli tak, to jesteś w błędzie…

Jeden banan dziennie na nadciśnienie

Przeczytaj również podobny artykuł: Dojrzałe banany – Jak wpływają na zdrowie?

Wysoka zawartość potasu (więcej niż 13 procent codziennej zalecanej dawki) zmieniają banana w skuteczną broń przeciw nadciśnieniu tętniczemu krwi. Banan jedzony każdego dnia przeciwdziała również twardnieniu tętnic, zawałowi mięśnia sercowego, a także atakom serca.

Wchłanianie wapnia

Banan posiada również wysoką zawartość fruktooligosacharydów (oligofuktozę i oligofruktany zwane w skrócie FOS), które ulepszają wchłanianie wapnia w organizmie. FOS zapewniają odżywianie bakteriom znajdującym się w jelicie, a odpowiedzialnym za rozkład pożywienia.

Jeden banan a układ nerwowy

Przeczytaj również podobny artykuł: Układ nerwowy – przepisy na jego wzmocnienie

Banan doskonale poprawia pracę układu nerwowego, a także mięśniowego. Ponadto zapobiega powstawaniu skurczów mięśniowych, dlatego zaleca się jego spożycie po każdorazowym wykonywaniu ćwiczeń fizycznych.

Witamina B6

Zaledwie jeden owoc zawiera aż 34 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę B6. Wspomaga ona ogólny stan zdrowia organizmu. Działa tez jako czynnik przeciwzapalny, podtrzymuje funkcje układu nerwowego, obniża ryzyko zapadania na choroby serca, cukrzycę typu II, a także otyłości.

Zrzucanie zbędnych kilogramów

Dokładnie tak! Błonnik zawarty w bananach pomaga w utrzymywaniu odpowiedniej pracy jelit i układu trawiennego. Ponadto podwyższa poziom glukozy we krwi, co pozwala nam nie myśleć wciąż o jedzeniu, a także nie spożywać jedzenia w nadmiernych ilościach.

Przeczytaj również podobny artykuł: Zaparcia – 5 koktajli bogatych w błonnik

W profilaktyce nowotworów

Banany zawierają również znaczące ilości katechiny i delfinidyny, które są naturalnymi antyoksydantami. Badania dowodzą, że diety bogate w banany mogą zmniejszyć ryzyko występowania nowotworu piersi. Poza tym zmniejszają znacząco ryzyko zapadnięcia na raka nerek.

Jeden banan – przemiana materii i działanie przeczyszczające

Banany skutecznie regulują również pracę jelit. Stanowią cenną pomoc zarówno w przypadku występowania biegunki, jak i zaparć. Takie właściwości bana zawdzięcza zawartej w nim pektynie (rodzaj błonnika), który sprawia, że jelita funkcjonują prawidłowo.

Banany działają również przeciw nadkwasocie, a także stymulują produkcję śluzu ochronnego w żołądku. Śluz ten chroni sam żołądek przed działaniem znajdujących się w nim kwasów trawiennych. Banany biorą też udział w wyniszczaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wrzodów.

Jeden banan

Przeczytaj również podobny artykuł: Bananowo-cynamonowy wywar na bezsenność!

Czy nie powinnaś więc zjadać codziennie jednego banana? Pomoże Ci to odpowiednio zadbać o wiele procesów na co dzień zachodzących w Twoim organizmie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Ahmad Nawawi y Perrenque


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.