Bananowo-cynamonowy wywar na bezsenność!

Masz problemy z zasypianiem lub cierpisz na bezsenność? Mamy rozwiązanie dla twojego spędzającego sen z powiek kłopotu – wypróbuj pyszny napój, który ułatwia zasypianie i gwarantuje zdrowy, naprawczy sen.
Bananowo-cynamonowy wywar na bezsenność!

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zdrowy i regenerujący sen, przynajmniej osiem nieprzerwanych godzin odpoczynku na dobę, to kluczowy czynnik, który pozwala zachować zdrowie fizyczne i psychiczne organizmu. Kiedy cierpimy na bezsenność nasze ciało nie jest w stanie prawidłowo się zregenerować po długim poprzednim dniu.

Chociaż zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale podczas nocnego odpoczynku nasz organizm przeprowadza szereg niezwykle istotnych funkcji życiowych: regeneruje komórki mózgowe i przeprowadza odnowę na poziomie energetycznym.

Aktualnie, z powodu wszechobecnego pośpiechu, wielu ludzi znacznie skróciło zalecany przez ekspertów czas na codzienny wypoczynek. Nieodpowiednia ilość snu na dobę oraz jego niska jakość stają się przyczyną wielu zaburzeń w pracy różnych układów naszego organizmu.

Bezsenność w znacznym stopniu przyczynia się do ogromnego zmęczenia w ciągu dnia, obniżenia koncentracji i złego samopoczucia.

Kiedy jesteśmy niewyspani, nie jesteśmy w stanie prawidłowo i skrupulatnie wykonywać codziennych obowiązków i wiecznie jesteśmy w złym humorze.

Jak bezsenność wpływa na nasz organizm?

Kiedy okresy w których źle sypiamy przedłużają się w czasie, a my nic nie robimy, by zapobiec tej sytuacji, wówczas stajemy się bardzo podatni na rozwój różnych chorób. Warto zdać sobie sprawę z tego, że niektóre z nich mogą znacząco wpłynąć na jakość naszego życia.

Z tego właśnie powodu powinniśmy zwracać szczególną uwagę na kwestie dotyczące snu i regenerującego nocnego odpoczynku. Warto wdrożyć w życie nawyk zasypiania i budzenia się o tej samej porze. Przekonaj się sama, że już wkrótce budzik nie będzie ci potrzebny.

Ale co zrobić, gdy bezsenność spędza sen z powiek? Istnieje wiele naturalnych sposobów na walkę w zaburzeniami snu. My jednak chcielibyśmy ci dziś zaproponować usypiający wywar z banana i szczypty cynamonu.

Jest to ciekawa i zdrowa propozycja, która w przeciwieństwie do leków nasennych, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Śmiało mogą ją stosować wszyscy, bez względu na wiek i rodzaj zaburzeń snu.

W jaki sposób banan i cynamon wpływają na bezsenność?

Połączenie odżywczej mocy banana z cynamonem daje w rezultacie naturalny środek o silnych właściwościach uspokajających, które wyciszają, koją emocje i ułatwiają zasypianie.

Przygotuj z tych dwóch składników herbatkę, która naturalnie obniża poziom kortyzolu we krwi, łagodząc tym samym stres i inne emocje, które uniemożliwiają nam prawidłowe zasypianie.

Pomimo zawartości banana, napój ten jest niskokaloryczny i dodatkowo jest cennym źródłem składników aktywnych, które poprawiają metabolizm oraz obniżają poziom cukru we krwi.

Aby pełniej zapoznać się z dobroczynnym działaniem wywaru, poniżej prezentujemy właściwości każdego ze składników.

Uspokajające właściwości banana

Banan jest jednym z najczęściej spożywanych owoców na całym świecie – zarówno ze względu na swój słodki smak, jak i sycące właściwości.

Wyróżnia się on dużą zawartością potasu i magnesu – dwóch minerałów niezbędnych do przeprowadzania przez organizm szeregu funkcji, takich jak utrzymywanie ciśnienia krwi na prawidłowym poziomie czy zachowywanie siły mięśni.

Świeży banan

Rzeczywiście regularne spożywanie bananów wiąże się z obniżeniem częstotliwości występowania skurczów mięśni i innych symptomów towarzyszących zaburzeniom ciśnienia krwi.

Ale jak banan wpływa na bezsenność?

Owoc ten okazuje się być bardzo skutecznym naturalnym środkiem nasennym, ponieważ zawiera w swym składzie aminokwas o nazwie tryptofan, który pozytywnie wpływa na neuroprzekaźniki, a te z kolei ułatwiają zasypianie i pozwalają na utrzymanie naprawczego snu przez kilka godzin.

Korzystne właściwości cynamonu

Świeżo starty cynamon

Kolejnym głównym składnikiem naszego wywaru jest aromatyczny cynamon. Przyprawa ta od tysięcy lat stanowi ważne lekarstwo medycyny naturalnej.

Najsilniejszym składnikiem cynamonu jest substancja o nazwie eugenol, która jednocześnie odpowiada za charakterystyczny zapach tej przyprawy. Jej działanie jest powiązane z obniżaniem poziomu glukozy we krwi oraz łagodzeniem wszelkiego rodzaju problemów trawiennych.

Co więcej, cynamon poprawia krążenie krwi w organizmie. A kiedy krew płynie swobodnie, łatwiej się nam zrelaksować i zasnąć.

Jak zwalczać bezsenność bananem i cynamonem?

Filiżanka bananowego naparu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nasze naturalne remedium na bezsenność przyjmuje postać wywaru – poddane działaniu wysokiej temperatury składniki nabierają mocy, która ułatwia zasypianie i pomaga zwalczyć bezsenność.

W celu osiągnięcia optymalnych rezultatów, wywar należy spożywać przynajmniej na godzinę przed pójściem spać.

Składniki

  • 1 banan
  • ½ łyżeczki cynamonu (2,5 g)
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

  • Zaopatrz się w banana, a następnie pokrój go na kawałki bez wcześniejszego obierania go ze skórki. Odetnij jedynie obydwa czubki.
  • Wlej wodę do garnka i postaw na średnim ogniu. Dodaj pokrojonego wraz ze skórką banan i doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda zacznie bulgotać, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 10 minut.
  • Po upływie tego czasu, odstaw wywar do ostudzenia.
  • Kiedy ostygnie, przelej wywar przez sitko i dodaj pół łyżeczki cynamonu.

Sposób spożywania

  • Pij napój codziennie, jedną filiżankę, na godzinę przed pójściem spać.
  • Stosuj kurację przez siedem dni z rzędu, a następnie zrób tygodniowy odpoczynek i ponownie pij wywar przed snem.
  • Jeśli po kilku tygodniach bezsenność nie ustąpi, skonsultuj się z lekarzem.

Na zakończenie chcielibyśmy dodać, że na każdego nasenny wywar może działać w inny sposób, w zależności od codziennych nawyków. Na przykład zaleca się, by spożywana kolacja była skromna i lekkostrawna, a sypialnia wygodna i odpowiednio przewietrzona.

Ważnym czynnikiem jest również unikanie przed snem korzystania z aparatów elektronicznych i telewizora – światło ekranu działa bowiem na organizm stymulująco i zaburza produkcję hormonu snu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ara, A., Los grandes remedios naturales. Vol. 130. Edaf, 2003.
  • Jackson, M. Manual De Remedios Naturales. Vol. 145. Edaf, 2003.
  • Loureiro, S. Guía de remedios naturales para niños. Grupo Planeta Spain, 2013.
  • Palma, J. A. “Protocolo diagnóstico de los trastornos del sueño.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 11.73 (2015): 4409-4413.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.