Demencja może być spowodowana brakiem snu

Aby podnieść poziom tlenu we krwi, należy przestrzegać diety bogatej w błonnik i jeść owoce oraz warzywa zawierające spore ilości potasu, magnezu i witaminy C.

Demencja to choroba objawiająca się ogólnie rzecz biorąc obniżeniem sprawności umysłowej, a najnowsze doniesienia sugerują, że jedną z przyczyn jej rozwoju może być niewystarczająca ilość snu.

Raz za razem specjaliści przestrzegają nas przed różnymi nawykami, które mogą kolidować z odpowiedniej długości, zdrowym snem – są to na przykład zbyt późne jedzenie kolacji, oglądanie telewizji przed snem lub korzystanie z laptopa lub telefonu komórkowego podczas leżenia już w łóżku.

Większość osób ignoruje te kwestie, jednakże rozregulowanie naszego zegara biologicznego może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, czego efektem może być między innymi demencja.


Niedobór snu oraz różne jego zaburzenia snu mogą negatywnie wpływać na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Poza tym ostatnie badania wykazały, że brak wystarczającej ilości snu i inne problemy zdrowotne mogą powodować powstawanie różnego rodzaju zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu, których objawy są podobne do spotykanych u pacjentów uskarżających się na choroby takie, jak między innymi demencja.

Odkrycie to zostało dokonane przez grupę naukowców z Veterans Administration na Hawajach, którzy zgromadzili dane dotyczące 167 mężczyzn liczących sobie średnio 84 lata. Pacjenci Ci byli następnie regularnie badani aż do śmierci, średnio przez sześć kolejnych lat.

Przeczytaj także: Mózg na diecie – wspomagamy pracę naszego umysłu!

Przeprowadzona następnie autopsja koncentrowała się przede wszystkim na mózgu, jej celem było wykrycie drobnych zmian w tkance mózgowej, mających na przykład postać niewielkich tętniaków, występujących częściej u osób mających nieprawidłowe nawyki lub inne problemy związane ze snem, takie jak bezdech senny lub rozedma płuc.

Badania wykazały również, że osoby, u których w tkance mózgowej nastąpiły godne odnotowania zmiany, cechowały się również niskim poziomem tlenu we krwi, a więc czymś, co jest bezpośrednio związane z wystąpieniem wielu chorób, wśród których także znajduje się demencja.

Demencja, a zaburzenia funkcjonowania mózgu związane z niskim poziomem tlenu

Wyniki badań opiera się na fakcie częstego występowania zaburzeń mózgu u osób, które mają problemy ze snem, jak również niski poziom tlenu we krwi.

W swojej końcowej analizie naukowcy odkryli, że pacjenci, u których niski poziom tlenu we krwi przypada na od 77% do 99% czasu przeznaczonego na sen, są do czterech razy bardziej narażeni na powstanie różnego rodzaju uszkodzeń mózgu.

Doszli także do wniosku, że osoby z niskim poziomem tlenu we krwi podczas snu są bardziej podatne na nieprawidłowości funkcjonowania tego organu, takie jak na przykład demencja.

Mózg

Nadzorująca prowadzone badania dr Rebecca P. Gelber reprezentująca VA Health Care System na Wyspach Australii i Oceanii oraz Institute for Pacific Health Research and Education w Honolulu na Hawajach przedstawiła wyniki pracy swojego zespołu wykazujące jednoznacznie, że niski poziom tlenu we krwi oraz problemy ze snem mogą przyczynić się do powstania zaburzeń pracy mózgu.

Dr Gelber przyznaje także, że niezbędne są dalsze prace, aby dokładniej połączyć choroby typu demencja z problemami związanymi ze snem. Dotychczas uzyskane wyniki są jednak bardzo interesujące, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że liczba osób z zaburzeniami snu wzrosła wyraźnie na przestrzeni ostatnich lat.

Wyniki opisanych powyżej badań zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym The American Academy of Neurology w artykule zatytułowanym “Association of Brain Lesions at Autopsy with Polysomnography before Death” (związek zmian w mózgu podczas autopsji na tle badań polisomnograficznych prowadzonych przed śmiercią).

Zawiera on istotne informacje na temat czasu trwania snu, poziomu tlenu we krwi oraz występowania zakłóceń snu, takich jak bezdech senny.

Jakie są przyczyny niskiego poziomu tlenu we krwi?

Krwinki

Według specjalistów niski poziom tlenu we krwi może być spowodowany przez następujące czynniki:

 • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
 • Niedokrwistość połączona z zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS)
 • Włóknienie płuc
 • Wrodzona wada serca
 • Rozedma płucna

Jak można podnieść poziom tlenu we krwi?

Owoce

Aby zwiększyć poziom tlenu we krwi należy przestrzegać diety bogatej w błonnik, wraz z odpowiednią ilością owoców i warzyw cechujących się wysoką zawartością potasu, magnezu i witaminy C. Jako najlepsze opcje uznaje się między innymi:

 • Banany
 • Awokado
 • Seler i pietruszkę
 • Kapustę
 • Szpinak
 • Owoce cytrusowe
 • Ogórki
 • Brokuły
 • Zielone jabłka
 • Żurawinę

Aby nie dopadła Cię demencja, należy pamiętać również o tym, że ważne jest ograniczenie spożycia sodu, unikanie jedzenia nadmiernych ilości tłuszczów, cukrów oraz żywności sztucznie przetworzonej.

Należy przestrzegać słuchać zaleceń lekarskich dotyczących zaburzeń snu, które mogą również wpływać na kondycję Twojego mózgu, a także mieć inne negatywne skutki, takie jak zły nastrój, zmęczenie, trudności z koncentracją, stres i wiele innych.

WIĘCEJ DLA CIEBIE