Bezsenność? 10 niezawodnych produktów!

14 lipca, 2019
Idealnym sposobem na bezsenność jest jogurt z dodatkiem banana i miodu na kolację. Wszystkie te trzy składniki działają relaksacyjnie.

Bezsenność może przeistoczyć się w poważny problem nie tylko natury fizycznej, ale i psychologicznej. Uniemożliwia naszemu ciału zrelaksowanie się i ponadto przygotowanie do funkcjonowania.

Skutki uboczne tej dolegliwości są widoczne niemal od razu i, jeżeli się ich nie kontroluje, konsekwencje są bardzo poważne.

Dlatego bezsenność powinna być zawsze odpowiednio leczona. Przede wszystkim należy zadbać o zmianę pewnych nawyków, które wpływają na jakość naszego snu.

Niezwykle ważną kwestią jest nasza dieta. Regularne jadanie pewnych produktów żywnościowych wpływa na produkcję hormonów snu. Dzisiaj poznasz 10 z nich. Włącz je do swojego jadłospisu, a zobaczysz, że będziesz mogła cieszyć się spokojnym i regeneracyjnym wypoczynkiem.

Bezsenność – 10 najlepszych produktów

1. Ryby morskie

Wiadomo, że ryby morskie znajduję się na liście tak zwanej superżywności. Są największym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 i ponadto protein.

Ryby morskie

Tuńczyk, łosoś, makrela, itd. dostarczają nam dużych ilości witaminy B6, która zwiększa produkcję melatoniny odpowiedzialnej za zasypianie w ciemności.

Zalecamy jadanie tego rodzaju ryb jako lekką kolację; najlepiej z dodatkiem warzyw lub z ryżem.

Przeczytaj również: Łosoś – przepis na zdrowie

2. Banany na bezsenność

Niektórzy twierdzą, że banany działają dużo lepiej niż jakakolwiek tabletka na sen.  Dzieje się tak dlatego, że zawierają one naturalne cukry, które niwelują wpływ oreksyny – hormonu, który eliminuje potrzebę snu.

Są też źródłem potasu i magnezu odpowiedzialnych za relaks naszych mięśni i napięcie nerwowe.

3. Czereśnie

Sok z czereśni jest bogaty w melatoninę – substancję odpowiedzialną za lepszy sen. Jedna szklanka, dwa razy dziennie, pomaga zwalczyć bezsenność i ponadto inne problemy, które wpływają na nasz wypoczynek.

Czereśnie na bezsenność

4. Jogurt naturalny redukuje bezsenność

Produkt ten, podobnie jak inne pochodne mleka, jest jednym z najlepszych źródeł wapnia. Potwierdzono, że brak tego pierwiastka może powodować poważne problemy z zasypianiem.

Ci, którzy cierpią na nietolerancję laktozy lub mają problemy z jej trawieniem, powinni raczej unikać jogurtów, ponieważ efekt może być odwrotny do oczekiwanego.

5. Ciecierzyca

Większość roślin strączkowych jest bogata w witaminę B6, która stymuluje produkcję melatoniny w naszym organizmie. Najlepiej jest jadać ciecierzycę z dodatkiem szpinaku, odrobiny cebuli, i doprawić całość solą i pieprzem.

6. Miód jest świetny na bezsenność

Mała dawka tego produktu działa usypiająco, ponieważ dostarcza nam tryptofanu – aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję serotoniny (hormonu, który działa relaksacyjne) i melatoniny.

Miód

Najlepiej sprawdza się jako dodatek do szklanki ciepłego mleka. Pychota!

7. Orzechy i bakalie

Migdały, orzechy włoskie i laskowe, bakalie itp. są źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego układu sercowo-naczyniowego.

Wysoka zawartość magnezu i tryptofanu sprawia, że orzechy i bakalie są wspaniałym sprzymierzeńcem, jeżeli chodzi o przyjemny i naprawczy wypoczynek.

Polecamy Ci przeczytać: Drożne tętnice – 7 skutecznych sposobów

8. Węglowodany

Produkty, takie jak ryż razowy, makaron i chleb, dostarczają do naszego organizmu węglowodanów, które podnoszą poziom tryptofanu we krwi. Jadanie ich w niewielkich dawkach działa korzystnie na produkcję serotoniny i melatoniny.

9. Płatki owsiane na bezsenność

Owies jest doskonałym rozwiązaniem jako dodatek zarówno do śniadania, jak i do kolacji. Korzyści, których nam dostarcza są naprawdę niesamowite.

Płatki owsiane

Wystarczy garstka płatków przed pójściem spać, a poziom tryptofanu we krwi znacznie wzrośnie i bezsenność na pewno się nie pojawi.

10. Siemię lniane

To jedno z najlepszych źródeł kwasów omega 3 pochodzenia roślinnego. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kwasy te wpływają na produkcję tryptofanu, który jest odpowiedzialny za jakość naszego snu. Wystarczy dorzucić dwie łyżeczki siemienia lnianego do wieczornej sałatki, a stres i niepokój znikną.