Mleko krowie – czy może wywoływać choroby?

Mleko krowie i produkty z niego produkowane są jedną z najczęściej spożywanych grup pokarmów. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie mają korzyści dla organizmu i co się dzieje, gdy spożyjemy ich za dużo.
Mleko krowie – czy może wywoływać choroby?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mleko krowie i jego pochodne są obecnie jednym z najczęściej spożywanych pokarmów na świecie. Ze względu na swoje właściwości, znakomity smak i wysoką zawartość witamin oraz minerałów, zwłaszcza wapnia, ceni się je od wieków.

Ostatnie badania kwestionują dość mocno ogrom korzyści, jakie mleko krowie zapewnia ludzkiemu organizmowi. Spożywanie go w nadmiernych ilościach może pogorszyć stan zdrowia i powodować rozwój różnego rodzaju chorób.

Dlaczego mleko krowie szkodzi zdrowiu?

Wiele osób może się zastanawiać, dlaczego mleko krowie jest szkodliwe dla zdrowia, skoro spożywa się je od stuleci? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się trochę w czasie, mniej więcej do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy naukowcy zaczęli ingerować w naturalną wydajność krów.

Przeprowadzone badania pokazują, że na początku XIX wieku przeciętna krowa dawała dziennie około 9 litrów mleka.

Zastosowanie nowych metod sztucznego przyśpieszania rozwoju zwierząt – na przykład stosowanie antybiotyków, selekcja genetyczna, zmiany diety oraz stosowanie hormonów wzrostu –  pozwala krowie produkować 24 litry mleka dziennie.

To naprawdę niesamowita różnica, wystarczy wyobrazić sobie, co może oznaczać dla krowy prawie trzykrotne zwiększenie dziennej produkcji mleka.

mleko krowie

Te sztuczne techniki wzrostu bez wątpienia przyniosły wiele korzyści ekonomicznych przemysłowi mleczarskiemu i mięsnemu. Zmiana ta jest jednak daleka od metod naturalnych i ma negatywny wpływ na osoby spożywające mleko.

Wynika to z faktu, że jakość mleka odzwierciedla sposób hodowania krowy, faszerowanie ją antybiotykami, hormonami, specjalną dietą itd. W związku z tym wraz z upływem czasu mogą pojawić się różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzono liczne badania dotyczące wpływu mleka krowiego na ludzkie zdrowie. Ich wyniki pokrywają się, pozwalając na formułowanie dość konkretnych wniosków.

Ostatnio przeprowadzono także badania na Uniwersytecie Harvarda obejmujące choroby, których potencjalnym źródłem mogło być mleko krowie.

Naukowcy stwierdzili jednoznacznie, że istnieje wyraźny związek między nadmiernym spożyciem mleka i rozwojem różnego rodzaju chorób.

Migrena

migrena

Badania wykazały, że pacjenci zmagający się z migreną, zauważają wyraźne zmniejszenie nasilenia jej objawów po przejściu na dietę wykluczającą mleko krowie.

Zaparcia

Nietolerancja laktozy wiąże się z występowaniem zaparć u dzieci i osób w podeszłym wieku. Eliminując mleko krowie z diety i zwiększając ilość owoców, warzyw oraz błonnika, można w skuteczny sposób pozbyć się tego dokuczliwego problemu.

Nowotwory

mleko krowie a nowotwór

Obecność hormonów i innych substancji występujących w mleku krowim wiąże się bezpośrednio z rozwojem różnych rodzajów nowotworów, takich jak rak żołądka, piersi, jajników, prostaty, płuc i jąder.

Zaćma

Badania wykazały, że ludzie, którzy piją głównie mleko krowie i produkty pochodne, częściej zapadają na zaćmę w porównaniu z osobami unikającymi tych produktów. Problem wiąże się z obecnością laktozy i galaktozy i dotyka przede wszystkim kobiet.

Chroniczne zmęczenie

mleko krowie a chroniczne zmęczenie

Badania przeprowadzone na dzieciach w Rochester (stan Nowy Jork) w 1991 roku udowodniły, że mleko krowie aż o 44,3% zwiększa ryzyko zachorowania na zespół chronicznego zmęczenia.

Reakcje alergiczne

Alergię na białka mleka krowiego zdefiniowano jako mechanizm obronny w ludzkim systemie odpornościowym.

Badania wykazały, że reakcja alergiczna może mieć charakter bezpośredni, czyli wystąpić w czasie krótszym niż 45 minut od spożycia mleka, a także pośredni, pojawiając się po kilku godzinach lub dniach.

Krwawienie z przewodu pokarmowego

Dolegliwość ta spowodowana jest przede wszystkim nietolerancją białek wchodzących w skład mleka krowiego, która występuje zwłaszcza u dzieci. Może być również jedną z najczęstszych przyczyn anemii u dzieci.

17 innych chorób wywołanych przez mleko krowie

 • Reumatoidalne zapalenie stawów oraz choroba zwyrodnieniowa stawów
 • Astma
 • Autyzm
 • Wrzodziejące zapalenie okrężnicy
 • Zespół wrażliwego jelita
 • Cukrzyca typu I
 • Ból brzucha
 • Choroba Leśniowskiego-Crohna
 • Choroba wieńcowa
 • Stwardnienie rozsiane
 • Przetoki lub brudy odbytu
 • Nietrzymanie moczu
 • Nietolerancja laktozy
 • Chłoniaki
 • Zespół złego wchłaniania
 • Zaburzenia snu
 • Wrzody układu pokarmowego

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.