Słabe krążenie krwi oraz jego objawy

Czy wiedziałeś, że utrata włosów, żylaki, czy problemy z erekcją mogą mieć swoje źródła w słabym krążeniu krwi? Dowiedz się więcej w tym artykule!
Słabe krążenie krwi oraz jego objawy

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Słabe krążenie krwi jest dość powszechnym problemem, szczególnie w lato. Dotyka dużej części dorosłych. Czy wiedziałeś jednak, że słabe krążenie może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla Twojego zdrowia? Zwracaj uwagę na oznaki, jakie wysyła Twój organizm, abyś mógł zareagować tak szybko, jak to możliwe. 

Skąd poznasz, że masz słabe krążenie krwi?

Twoje ciało pracuje codziennie, by rozprowadzić krew we wszystkich żyłach i tętnicach. To dzięki temu Twoje organy funkcjonują poprawnie, składniki odżywcze docierają do miejsc, gdzie są potrzebne a hormony regulują Twoje pH.

Kiedy w pewnych częściach ciała występuje słabe krążenie, oznacza to, że nie dociera do nich wystarczająco duża ilość krwi. Niektóre nawyki, takie jak palenie tytoniu i siedzący tryb życia, czy stany, jak ciąża lub nadwaga zwiększają ryzyko wystąpienia tego problemu.

Główne oznaki słabego krążenia krwi to:

Uczucie chłodu w kończynach

Ponieważ krew nie dociera całkowicie do Twoich dłoni i stóp, ich temperatura jest obniżona. To dlatego są równie zimne w lato, co w zimę.

stopy i papucie

Ślady na skórze

Zmiany w kolorze skóry oraz ślady na kończynach to następny objaw tego, że możesz mieć słabe krążenie i Twoja krew nie jest poprawnie rozprowadzana.

  • Zwracaj szczególną uwagę na pojawienie się czerwonych lub fioletowych śladów na swoich stopach i łydkach. Twoje duże palce u stóp mogą wydawać się sine
  • Blada skóra może być oznaką, że krew i tlen nie płyną poprawnie w Twoich żyłach.
  • Symptom ten znany jest jako sinica.

Opuchlizna

Słabe krążenie krwi wpływa na funkcjonowanie Twoich nerek oraz może grozić zapaleniem w różnych częściach ciała. Jeżeli zauważysz, że Twoje stopy i dłonie są opuchnięte, przyczyną może być układ krążenia, który próbuje zmniejszyć przepływ krwi, powodując opuchliznę.

Uczucie mrowienia i pieczenia

Zdrętwienie kończyn to następny znak, którego nie powinieneś ignorować. Dzieje się tak, kiedy złogi tłuszczu osiadają w Twoich tętnicach. Zdrętwienie oznacza, że do danej części ciała nie dociera wystarczająco dużo krwi.

Utrata włosów i łamliwe paznokcie

Chociaż może to wskazywać też na inne problemy, takie jak złe odżywianie, czy nadmiar stresu, przyczyną często jest słabe krążenie.

złamane paznokcie

W tym przypadku Twoje włosy staną się przesuszone i zaczną wypadać, a paznokcie będą się łatwo łamały lub przestaną rosnąć. Twoja skóra głowy, dłonie oraz stopy po prostu nie otrzymują odpowiedniej ilości składników odżywczych. 

Żylaki

Kiedy słabną Twoje zastawki serca odpowiedzialne za pompowanie krwi, ciśnienie się zwiększa. Twoje żyły zaczynają puchnąć oraz skręcać się pod powierzchnią skóry.  Żylaki pojawiają się zwykle wokół stóp i kostek. Możesz również doświadczyć uczucia pieczenia w nocy, po tym jak przesiedziałeś cały dzień.

Pajączki również mogą się pojawić w wyniku problemów z krążeniem. Mniejsze oraz cieńsze niż żylaki, zazwyczaj powstają w najpłytszej warstwie skóry i posiadają czerwonawy lub niebieskawy kolor.

Zmęczenie

Kiedy substancje pokarmowe nie są odpowiednio rozprowadzane po całym ciele, czujesz się słabo i ospale. Krew pompowana jest wolniej, a doprowadzanie tlenu do mięśni (i mózgu) zabiera również więcej czasu.

Dlatego możesz być zmęczony, mieć uczucie ciężkości ciała, a niektóre czynności będą wydawać się szczególnie trudne w wykonaniu.

zmęczona kobieta

Powolne trawienie

Jeżeli czujesz się pełny przez kilka godzin po posiłku (nawet jeśli jadłeś skromnie), przyczyną może być słabe krążenie krwi. Podobnie, jeśli często miewasz zgagę, zaparcia i gazy. Zwracaj uwagę na swoje wypróżnianie, ponieważ przyczyną może być niewystarczająca ilość krwi, która dociera do jelit.

Powolne gojenie się ran

Jeśli cierpisz na słabe krążenie, białe krwinki nie są transportowane z odpowiednią prędkością, dlatego nie są w stanie wykonywać dobrze swoich funkcji (między innymi gojenia ran, skaleczeń).

Infekcje i przeziębienia

Jeżeli Twoja krew płynie wolno, organizm nie wykrywa oraz nie walczy skutecznie z patogenami. Z tego powodu często dopada nas przeziębienie lub zakażenie wirusowe. Antyciała są po prostu “wolniejsze” i nie chronią Cię tak, jak powinny. 

Problemy z erekcją

Niektórzy mężczyźni ze słabym krążeniem mogą również doświadczyć problemów z erekcją, jako że krew nie dociera w odpowiedni sposób do ich narządów rozrodczych.

problemy z erekcją

Choroba niedokrwienna serca

Uciążliwy ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest niedobór krwi docierającej do serca.

Jednakże to ciężkie, duszące uczucie jest przejściowe: znika tak szybko, jak się pojawia. 

Utrata apetytu

Twój żołądek wysyła sygnały głodu do mózgu, kiedy ten otrzymuje odpowiednią ilość krwi. Jeżeli odczuwasz mniejszy apetyt w ciągu dnia lub po prostu w ogóle przestajesz być głodny, być może Twoje organy trawienne nie są w stanie wysłać sygnału głodu do mózgu. To natomiast prowadzi zwykle do utraty wagi.

Osłabione funkcje poznawcze

Kiedy Twój mózg nie otrzymuje ilości krwi, której potrzebuje, neurony pracują wolniej. Możesz doświadczyć trudności z koncentracją oraz problemów z pamięcią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.