Otwarte rany? – Przyspiesz gojenie z pomocą natury

Rany mogą powstać w trakcie wykonywania codziennych prac domowych czy jakiejkolwiek innej aktywności z użyciem ostrych narzędzi. Zdarza się, że kaleczymy się po prostu z powodu nieuwagi, braku ostrożności i nie patrzenia pod nogi.
Otwarte rany? – Przyspiesz gojenie z pomocą natury

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Na ciele każdego z nas od czasu do czasu pojawiają się mniejsze lub większe otwarte rany. Mogą one być wynikiem zranienia się nożem lub innym ostrym przedmiotem, obtarcia skóry lub upadku.

Dziś przedstawiamy Ci najlepsze domowe sposoby na naturalne przyspieszenie gojenia i zabliźniania się ran. Przekonaj się sama, że przynoszą one szybką ulgę oraz są niezwykle skuteczne w działaniu.

Jak powstają otwarte rany na ciele?

Rany to zasadniczo przerwanie struktury naskórka, które może nastąpić z wielu rozmaitych powodów. Natychmiast po zranieniu nasz organizm uruchamia procesy związane z naprawą i regeneracją uszkodzonych komórek. Proces ten objawia się głównie zwiększoną produkcją substancji o nazwie kolagen.

Zdrowy organizm radzi sobie bez problemu z powierzchownymi ranami i w kilkadziesiąt godzin potrafi „zamknąć” nawet głębokie rozcięcie. Istnieje jednak spora grupa ludzi, u których proces produkcji kolagenu postępuje wolno, a w konsekwencji rany potrzebują znacznie więcej czasu na zabliźnienie się.

Przyczyny długiego gojenia się ran

Istnieje kilka różnych przyczyn długotrwałego gojenia się ran. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Zranione kolano

Wiek

Faktem jest, że wraz z wiekiem pogarsza się przepływ krwi przez żyły i tętnice, a co za tym idzie, do komórek naszego organizmu dociera coraz mniej tlenu. Bez tlenu komórki naskórka nie są w stanie szybko i sprawnie się regenerować, więc otwarte rany goją się znacznie wolniej niż u ludzi młodych.

Ponadto tkanki z upływem lat tracą swoją elastyczność i stają się coraz bardziej wiotkie.

Stres

Obecnie praktycznie każdy z nas każdego dnia stawia czoła stresującym sytuacjom. W rezultacie w momentach wielkiego napięcia nasz organizm zaczyna wydzielać kortykosteroidy – substancje, które negatywnie wpływają na struktury DNA komórek naszego ciała.

Chcemy przez to powiedzieć, że w sytuacjach stresowych komórki nie spełniają swoich podstawowych, regeneracyjnych funkcji – następuje obniżenie produkcji kolagenu, bez którego rany nie są w stanie naturalnie się zamykać i zabliźnić. Dlatego też proces gojenia przebiega długo, a otwarte rany stale narażone są na infekcje.

Przyjmowanie niektórych leków

Mamy tu na myśli grupę lekarstw, które wzmagają wydzielanie kortykosteroidów. Należą do nich przede wszystkim leki przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne oraz preparaty zwalczające popularną pokrzywkę.

Zaburzenia na poziomie metabolicznym

Do chorób metabolicznych zaliczamy między innymi cukrzycę, otyłość, nadmiar cholesterolu we krwi czy nadciśnienie tętnicze krwi. Wszystkie te dolegliwości stają się bezpośrednią przeszkodą w naturalnych procesach produkcji kolagenu, który jest podstawowym budulcem nowego naskórka w miejscu powstałej rany.

Palenie tytoniu

Jak powszechnie wiadomo, palenie tytoniu bardzo niekorzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy naszego organizmu. Prawdą jest, że wdychanie dymu nikotynowego osłabia krążenie krwi w żyłach i tętnicach oraz sprawia, że do komórek dociera znacznie mniej tlenu niż u osób niepalących.

W konsekwencji palenia w naszym organizmie brakuje zarówno tlenu, jak i kolagenu. Dlatego też nałogowym palaczom zaleca się ograniczenie ilości wypalanych dziennie papierosów na kilka tygodni poprzedzających wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne.

W przeciwnym wypadku proces zabliźniania się ran może być bardzo długi i bolesny.

Niedobór substancji odżywczych w organizmie

Nasz organizm do prawidłowego przeprowadzania procesu produkcji kolagenu potrzebuje odpowiedniego „paliwa”, na które składają się przede wszystkim witamina A, witamina C oraz cynk.

W przypadku jakichkolwiek zranień należy więc zwiększyć spożycie produktów bogatych w te trzy składniki odżywcze. Są nimi na przykład papaja, kiwi, marchew, gujawa, cytryna, pomarańcza, grejpfrut… Wszystkie z nich skutecznie i naturalnie przyspieszą proces gojenia się ran.

Nie zapominajmy również o codziennej dawce białek, które są one obecne w produktach mlecznych, chudym mięsie, jajkach, ziarnach soi, fasoli itp.

Domowe sposoby przyspieszające leczenie ran

Czosnek

Czosnek jest niezwykle silnym naturalnym lekarstwem. W zasadzie jest on jednym z ulubionych remediów tradycyjnych uzdrowicieli z odległych zakątków świata. Okłady z tej aromatycznej rośliny naturalnie przyspieszają proces gojenia się ran, a dzięki swoim przeciwbakteryjnym właściwościom skutecznie zapobiegają infekcjom.

Krojenie czosnku

Przy nakładaniu czosnku na skórę należy zachować ostrożność, ponieważ jego intensywne soki mogą wywołać podrażnienie naskórka. Przyłóż ząbek czosnku do rany na maksymalnie 20 minut, a jeśli odczuwasz nieprzyjemne pieczenie, lepiej zrezygnuj z bezpośredniego przykładania tej rośliny do rany.

Idealnym rozwiązaniem jest również przygotowanie mikstury na bazie trzech ząbków czosnku i szklanki wina. Dokładnie zmiksuj ze sobą te składniki i odstaw mieszankę na dwie godziny, a następnie zwilż nią czystą i osuszoną wcześniej ranę. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie.

Miód

Miód jak magnes przyciąga zarazki. Dlatego też tradycyjnie bywa stosowany jako niezawodny środek przyspieszający gojenie się ran. Nałożony bezpośrednio na otwarte rany działa niczym magiczny balsam: „wysusza” wysięki, oczyszcza naskórek oraz zapobiega infekcji.

Naturalny miód pszczeli na otwarte rany

Zanim nałożysz odrobinę miodu na ranę, dokładnie ją umyj szarym mydłem, a następnie osusz. Przyciśnij miód do naskórka za pomocą gazy lub płatka kosmetycznego i odczekaj, aż zostanie on całkowicie wchłonięty.

Ocet

Przygotuj roztwór octu z wodą w proporcji jednej łyżki octu na każdy litr wody. Mikstura jest doskonałym naturalnym płynem do przemywania ran i strupów tworzących się na powierzchni zabliźniającej się rany.

Roztwór octu z wodą skutecznie usuwa bakterie i dogłębnie oczyszcza wszelkiego rodzaju uszkodzenia skórne. Z początku może trochę piec, ale nie jest to żaden powód do obaw, lecz oznaka silnych właściwości przeciwbakteryjnych mikstury.

Cebula

Cebula wykazuje podobne właściwości lecznicze co czosnek. Jedyną, jednakże znaczącą różnicą jest to, że cebula nie wywołuje podrażnień naskórka.

Posiekaj połówkę cebuli i zmiksuj ją razem z dwiema łyżkami pszczelego miodu. Nałóż miksturę na ranę i pozostaw przynajmniej na godzinę. Powtarzaj kurację trzy razy dziennie tak długo, aż rana zacznie się zamykać i przybierze zdrowy, różowaty odcień.

Liście babki zwyczajnej

Liście babki są szeroko znane i niezwykle cenione w świecie medycyny naturalnej ze względu na swoje silne właściwości przeciwzapalne.

Zmiażdż w moździerzu kilka liści babki tak, by puściły soki, a następnie nanieś powstałą papkę bezpośrednio na ranę. Powtarzaj zabieg raz dziennie.

Aloes

Już wielokrotnie pisaliśmy o cudownych korzyściach, jakie żel aloesowy przynosi naszej skórze. Wspominaliśmy o tym, jak wspomaga leczenie ran powstałych w wyniku oparzeń i wszelkiego rodzaju innych skaleczeń.

Świeży pokrojony aloes

Ta powszechnie dostępna roślina powinna stanowić jeden z niezbędnych elementów każdej domowej apteczki, a to za sprawą swoich silnych właściwości kojących i przyspieszających leczenie ran.

Odetnij jeden liść aloesu i przekrój go na pół. Wydobądź z jego wnętrza przezroczysty żel i nanieś go bezpośrednio na ranę czy obtarcie. Pozostaw aż do całkowitego wchłonięcia.

Smaruj otwarte rany aloesowym żelem kilka razy dziennie. Ta naturalna maść w mgnieniu oka łagodzi ból, oczyszcza ranę oraz przyspiesza proces regeneracji uszkodzonych komórek naskórka.

Naturalne koktajle przyspieszające gojenie się ran

  • Zmiksuj pół szklanki papai, szklankę jagód, pół szklanki soku z mango i pół szklanki jogurtu naturalnego. Pij taki koktajl każdego ranka, najlepiej na pusty żołądek.
  • Zmiksuj szklankę papai, szklankę brzoskwiń, sok z dwóch pomarańcz oraz dwie obrane ze skórki marchewki. Wypij koktajl zaraz po przygotowaniu.
  • Zmiksuj plaster melona, pół szklanki soku z marchwi, sok z jednej pomarańczy i sok z jednej cytryny. Pij koktajl codziennie o dowolnej porze dnia, która zależy od Twoich indywidulnych upodobań.
  • Zmiksuj pół szklanki truskawek, szklankę soku z pomarańczy oraz 120 ml soku z gujawy. Pij koktajl jako dodatek do śniadania.
  • Zmiksuj dwa obrane ze skórki kiwi, pół szklanki naturalnego jogurtu i dwie łyżki miodu. Pij koktajl codziennie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lavandera Rodríguez, Ivan. (2011). Curación de heridas sépticas con miel de abejas. Revista cubana de cirugía. Vol 50, Nº2: 187-196. [En línea]. Disponible en: http://scielo.sld.cu/pdf/cir/v50n2/cir06211.pdf
  • Jull AB, Cullum N, Dumville JC, Westby MJ, Deshpande S, Walker N. Honey as a topical treatment for wounds. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 3. Art. No.: CD005083. DOI: 10.1002/14651858.CD005083.pub4
  • Abdel-Hamid, Dr med Ahmed & Soliman, Mona. (2015). Effect of topical aloe vera on the process of healing of full-thickness skin burn: A histological and immunohistochemical study. Journal of Histology and Histopathology. 2. 10.7243/2055-091X-2-3.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.