Poznaj cudowne właściwości gujawy

Marzec 26, 2015
Gujawa ma liczne zalety, dzięki którym korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ponadto, jest pyszna! Z dojrzałych owoców można przygotować znakomite desery, na przykład bocadillo.

Owoce gujawy (guawa, gruszla) są jednymi z najbardziej docenianych. Dzieje się tak ze względu na korzystny wpływ na zdrowie człowieka oraz odżywczą moc. Znajdują one szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej.

Krzew ten rośnie powszechnie w tropikalnych krajach i jest znany w Brazylii pod nazwą „Goiaba”. Owoce gujawy można spożywać na surowo lub w postaci soków i koktajli, lodów czy przetworów. Każdy z owoców zawiera liczne jadalne nasionka.

Poznaj zalety gujawy

Na Filipinach roślina ta jest znana ze względu na wspaniałe właściwości antyseptyczne, zabliźniające i przeciwpasożytnicze. Skutecznie eliminuje bowiem bakterie, grzyby i ameby, które mogą rozwijać się w naszym organizmie.

Liście tej rośliny są wykorzystywane do leczenia ran, a także wykazują wielką moc znieczulającą. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w skutecznym łagodzeniu bólu zębów.  W tym celu należy ugotować kilka liści gujawy w 1/2 litrze wody, odstawić na chwilę, a następnie przelać przez sito. Powstałym naparem płuczemy jamę ustną i ból zaczyna stopniowo ustępować.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Jama ustna – 7 objawów stanów zapalnych

Wywar z liści i kory gujawy jest bardzo skuteczny w walce z biegunką. Napar z samych liści znajduje zastosowanie w łagodzeniu bólu gardła, zawrotów głowy, wymiotów i szeregu innych dolegliwości żołądkowych oraz do regulowania miesiączki.

Gujawa działa zbawiennie na nasze zdrowie na wiele sposobów. Zawdzięczamy to dużej zawartości związkowi zwanemu kwercetyną. Jest to potężny przeciwutleniacz, który zapobiega tworzeniu się sorbitolu. Sorbitol to związek powstający w wyniku redukcji glukozy, który przyczynia się do powstawania zaćmy, czyli białych plam lub zmętniałych obszarów na soczewce oka – zwyrodnieniowej choroby przede wszystkim u osób starszych.

Owoce gujawy zawierają duże ilości kwasu foliowego – witaminy z grupy B – która wspomaga walkę z nieświeżym oddechem, nierzadko powodującym zapalenie dziąseł. Spożywanie tych owoców również jest zalecane kobietom w ciąży, ponieważ zapobiega wadom rozwojowym płodu.

Przeczytaj również: Koktajle owocowo-warzywne dla kobiet w ciąży – 4 przepisy

Jak widać, gujawa ma liczne zalety, dzięki którym korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ponadto, jest pyszna! Z dojrzałych owoców można przygotować znakomite desery, na przykład bocadillo.

Dżem z gujawy czyli „El bocadillo de guayaba”

Bocadillo - deser z gujawy

El bocadillo to naturalny deser, który dostarczy nam wiele energii. Zobaczmy, jak go przygotować.

Składniki:

  • 2 kg owoców gujawy
  • Cukier biały rafinowany, dwa razy więcej niż ilość musu mierzona w szklankach
  • Świeży sok pomarańczowy
  • 1 szklanka wody

Przygotowanie:

  • Kroimy owoce gujawy i gotujemy je w jednej szklance wody, a następnie odcedzamy sok. Powstały mus wrzucamy razem z cukrem do dużego rondla. Mus odmierzamy filiżankami, jego ilość powinna być dwukrotnie mniejsza od ilości cukru (np. na dwie szklanki musu przypadają cztery szklanki cukru).
  • Należy dobrze rozpuścić cukier, a następnie dodać sok pomarańczowy. Rondel ustawiamy na średnim ogniu i mieszamy dużą drewnianą łyżką aż masa zgęstnieje. Jeśli odłożymy odrobinę konfitury na talerzyk i uformuje się z niego kulka, to znaczy, że deser jest gotowy.
  • Dno żaroodpornego naczynia posypujemy cukrem i przekładamy do niego gorącą masę. Następnie posypujemy cukrem z góry i odstawiamy. Po ostudzeniu kroimy na kawałki (bocadillos).