Jama ustna - 7 objawów stanów zapalnych

W przypadku jakichkolwiek zaburzeń w jamie ustnej należy koniecznie głosić się do specjalisty, aby uniknąć powikłań związanych z nieleczonym stanem zapalnym lub innymi zaburzeniami.
Jama ustna - 7 objawów stanów zapalnych
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Jama ustna ma na co dzień kontakt z jedzeniem, bakteriami, śliną i innymi substancjami, które mogą mieć szkodliwy wpływ na stan zębów i dziąseł jeśli nie przestrzegamy zasad higieny.

Resztki pożywienia, jakie pozostają w jamie ustnej mogą prowadzić do infekcji, które powinny być jak najszybciej łagodzone, ponieważ stanowią ryzyko dla zdrowia całego organizmu.

Osoby, które nie dbają odpowiedni sposób o higienę jamy ustnej, bardzo często mają problem z próchnicą, nieświeżym oddechem, a w skrajnych przypadkach mogą oni nawet stracić część uzębienia.

Pamiętaj, że zadbane zęby i jama ustna to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu, ale również bardzo ważny aspekt zdrowia. Dowiedz się zatem jak szybko rozpoznać infekcję występującą w obszarze tego narządu i jak na nią zareagować.

Jama ustna – objawy infekcji

1. Nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust to jeden z najbardziej oczywistych objawów infekcji jamy ustnej. Problem ten wynika najczęściej z obecności zbyt dużej ilości bakterii rozwijających się na nieusuniętych resztkach jedzenia między zębami.

Aby zapobiegać problemowi nieświeżego oddechu, musisz stosować się do zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej – szczotkować zęby, używać płynu do płukania oraz usuwać resztki jedzenia spomiędzy zębów za pomocą nitki dentystycznej.

kobieta nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust może być oznaką takich problemów, jak:

  • Zapalenie dziąseł
  • Ubytki
  • Ropnie zębowe
  • Osad bakteryjny
  • Nieodpowiednie pH śliny

2. Uszkodzenia szkliwa zębowego

Kiedy jama ustna zostaje zaatakowana prze bakterie, zaczyna w niej się tworzyć kwaśne środowisko, które może mieć szkodliwy wpływ na szkliwo zębowe.

  • Bakterie zaczynają się gromadzić w miejscach, gdzie powierzchnia zęba jest nieco bardziej szorstka, a z czasem pojawiają się w tym miejscu żółtawe plamy.
  • Jeśli nie zareagujemy w porę na tego typu objawy uszkodzenia szkliwa, bakterie mogą się przedostać do wewnątrz zęba i znacznie go osłabić.

3. Ból szczęki i zębów

Odczuwanie bólu w szczęce lub zębach, zarówno ciągłego, jak i tymczasowego, to kolejny objaw, który może wskazywać na infekcję. Ból zazwyczaj wskazuje na choroby przyzębia lub infekcję zębów.

Problemy tego typu zazwyczaj wynikają z nagromadzenia osadu na zębach, który staje się doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które atakują jamę ustną.

kobieta z bolącą szczęką

Jeśli boli cię ząb lub kość szczęki, koniecznie zgłoś się do dentysty, aby mógł stwierdzić jaka jest przyczyna tego stanu oraz zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

4. Krwawiące dziąsła

Krwawienie dziąseł to zazwyczaj wynik infekcji lub ich uszkodzenia.

  • Choć pojawiające się podczas szczotkowania lub nitkowania zębów niewielkie krwawienie dziąseł jest normalne, nie należy go ignorować. Jeśli zauważasz ten symptom zbyt często, koniecznie zgłoś się do lekarza dentysty.
  • Najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł są rozwijające się w jamie ustnej toksyny lub nadmierny osad na zębach.

5. Stan zapalny i zaczerwienienia

Infekcja przyzębia objawia się zaczerwienieniem i stanem zapalnym dziąseł, któremu prawie zawsze towarzyszy ból. Aby zapobiec rozwojowi choroby, która może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet utraty zęba, zasięgnij pomocy specjalisty tak szybko, jak tylko możesz.

zaniedbane zęby

6. Obluzowane zęby

Jeśli zauważysz, że któryś z twoich zębów jest obluzowany, natychmiast zgłoś się do dentysty.

  • Obluzowany ząb to oznaka zaawansowanej infekcji w jamie ustnej, która doprowadziła do osłabienia kości, w której osadzony jest ząb.
  • Osoby borykające się z tym problemem zazwyczaj za późno zgłaszają lekarzowi problem z zapaleniem dziąseł, co z czasem prowadzi do zapalenia ozębnej.

7. Ropa

Pojawienie się ropy to znak, że w jamie ustnej rozwija się choroba obejmująca przyzębie. Ropa to sposób, w jaki nasz układ odpornościowy próbuje sobie poradzić z infekcją wywołaną przez bakterie.

ropa w dziąsłach
  • W początkowej fazie, na dziąsłach pojawiają się niewielkie ‘bąble’ wypełnione mieszanką ropy i krwi.
  • W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do dentysty, aby przepisał odpowiednie leki, które pomogą zahamować rozwój infekcji.
  • Nieleczona infekcja może doprowadzić do uszkodzenia kości wyrostka zębodołowego, w którym jest osadzony ząb.

Ważne zalecenia!

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe objawy w obrębie jamy ustnej, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza, aby zahamować rozwój choroby w jak najwcześniejszym stadium.

Pamiętaj, że bakterie wywołujące stany zapalne w jamie ustnej mogą swobodnie przedostać się do różnych organów w twoim ciele oraz do układu krwionośnego.

Dbaj o higienę jamy ustnej na co dzień i regularnie zgłaszaj się na badania kontrolne do dentysty, aby jak najskuteczniej zadbać o jamę ustną i zęby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Manriv, N. (2010). La enfermedad periodontal, Enfermedad de las encías. National Institute of Dental and Craniofacial Research 14.
  • Herrera González, D., Roldán Díaz, S., and Sanz Alonso, M. (2003). El absceso periodontal. Periodoncia 13, 7–20.
  • Aylıkcı BU, Colak H. Halitosis: From diagnosis to management. J Nat Sci Biol Med. 2013;4(1):14–23. doi:10.4103/0976-9668.107255
  • Erazo D, Whetstone DR. Dental Infections. [Updated 2019 Nov 11]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542165/
  • Riverón, J., Rodríguez, A., Coutin, G., and Riveron, F. (2003). Factores de riesgo asociados con la enfermedad caries dental en niños.
  • Alvares, O. F. (2018). Periodontal diseases. In Nutritional Aspects of Aging: Volume 2. https://doi.org/10.1201/9781351075145

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.