Nieprzyjemny oddech? Pozbądź się go raz na zawsze!

Prostym i naturalnym sposobem na nieprzyjemny oddech są płukanki do ust i gardła z naturalnymi olejkami, stosowane rano na pusty żołądek.
Nieprzyjemny oddech? Pozbądź się go raz na zawsze!
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2019

Nieprzyjemny oddech to uciążliwy i krępujący problem, który może znacznie obniżyć Twoją samoocenę. Pamiętaj, że halitoza, czyli brzydki zapach z ust, może być objawem innych problemów zdrowotnych, dlatego należy z nią walczyć, by cieszyć się lepszą jakością życia.

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci skąd bierze się nieprzyjemny oddech i jak można radzić sobie z nim naturalnymi sposobami.

Nieprzyjemny oddech – podstawowe informacje

Brzydki oddech czy halitoza to problem o wiele powszechniejszy niż mogłoby się wydawać. Uważa się, że dolegliwość tak dotyka nawet co trzecią osobę. Być może jest zaskoczony, jak wielu osób dotyczy problem nieprzyjemnego oddechu.

Osoby cierpiące na halitozę stosują bowiem wiele różnych sposobów, aby to ukryć – czasami unikają nawet kontaktu z ludźmi, aby nie zdradzić się ze swoją wstydliwą dolegliwością.

Bakteria wywołująca osad na języku

W niemal połowie przypadków, brzydki zapach z ust jest wywoływany przez obecność bakterii wywołującej osad na języku. Może być to również objaw nieprawidłowej higieny lub stosowania diety bogatej w cukry i inne rafinowane produkty.

Wystawiony język

Musisz wiedzieć, że mycie zębów to nie wszystko – polecamy także stosowanie szczoteczki lub tarki do czyszczenia języka, co pozwoli Ci na pozbycie się szkodliwych bakterii odkładających się na jego powierzchni.

Innym sposobem na pozbycie się białego lub szarego osadu z języka jest płukanie ust olejem. Wybierz olej roślinny wysokiej jakości i płucz nim usta przez 10-15 minut na czczo. Jest to bardzo prosty i całkowicie naturalny sposób na uporanie się z nieprzyjemnych zapachem z ust.

Palenie papierosów

Jedną z przyczyn nieprzyjemnego oddechu jest palenie papierosów. Nie jest to związane tylko i wyłącznie z zapachem tytoniu, ale także z gromadzeniem się w jamie ustnej szkodliwych substancji, które powoli i stopniowo zatruwają tkanki w Twoich ustach, gardle i płucach.

Palenie papierosów

Jeśli jesteś palaczem, rozwiązaniem na nieświeży oddech jest po prostu rzucenie palenia. Zgłoś się do terapeuty lub wypróbuj alternatywne metody pomagające pozbyć się tego zabójczego nawyku, takie jak akupunktura czy homeopatia.

Zaburzenia układu oddechowego

Jedną z mniej znanych przyczyn brzydkiego zapachu z ust są problemy oddechowe, zarówno te występujące w górnych, jak i w dolnych drogach oddechowych. Generalnie wynika to z odkładania się wydzieliny lub infekcji układu oddechowego.

Gruszka do nosa

Oto kilka porad jak radzić sobie z halitozą wywołaną przez problemy oddechowe:

  • Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, także pomiędzy posiłkami.
  • Unikaj produktów mlecznych oraz mąki.
  • Dbaj o dobrą wentylację swojego mieszkania, zwłaszcza sypialni.
  • Zadbaj o roślinność w swoim domu, która pomoże Ci oczyścić powietrze.
  • Odetkaj nos z pomocą specjalnej gruszki lub płukanki.
  • Pij herbaty ziołowe wspomagające odkrztuszanie – najlepsze będą napary z eukaliptusa, ananasa, mięty i imbiru.

Problemy trawienne

Brzydki oddech może mieć związek także z problemami układu trawiennego, a jest to jedna z trudniejszych do wyeliminowania przyczyn.

Nieprzyjemny zapach z ust może być wywoływany przez problemy z wątrobą lub żołądkiem, należy więc zdiagnozować problem i stosować adekwatne metody leczenia. Przede wszystkim należy dbać o zdrową i zbilansowaną dietę, która można wzbogacić w naturalne środki poprawiające trawienie.

Są to na przykład zioła i przyprawy wspomagające pracę wątroby, woreczka żółciowego czy żołądka:

  • mięta
  • mniszek
  • oset
  • kurkuma
  • imbir
  • czarny pieprz
  • cytryna
  • boldina

Niezwykle ważne jest unikanie zaparć. O prawidłową pracę jelit zadbają takie produkty jak:

  • siemię lniane
  • śliwki
  • babka płesznik (plantago psyllium)

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.