Dziąsła bolą i są opuchnięte? 8 domowych sposobów

Infekcje jamy ustnej, nieprawidłowa higiena czy niektóre zabiegi dentystyczne mogą prowadzić do podrażnienia dziąseł. Wypróbuj domowe sposoby zwalczające ból i opuchliznę.
Dziąsła bolą i są opuchnięte? 8 domowych sposobów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dziąsła mogą zostać podrażnione między innymi przez nieprawidłową higienę jamy ustnej, różnego rodzaju infekcje czy nawet niektóre z zabiegów dentystycznych. Najczęściej stają się wówczas bardzo wrażliwe na dotyk, są obolałe, opuchnięte, pojawia się także stan zapalny, a czasem nawet krwawienie.

Pacjenci skarżący się na podrażnione dziąsła odczuwają dyskomfort zwłaszcza przy jedzeniu i myciu zębów.

Opuchlizna dziąseł ustępuje najczęściej samoistnie. Warto jednak przyspieszyć proces leczenia naturalnymi sposobami, aby uśmierzyć ból i uniknąć dalszych komplikacji. Koniecznie czytaj dalej i poznaj 8 najlepszych domowych sposobów na opuchnięte, podrażnione i obolałe dziąsła.

1. Olejek goździkowy na obolałe dziąsła

Olejek goździkowy zawiera składniki aktywne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, jest więc idealny na wszelkie problemy jamy ustnej. Dodatkowo wykazuje się także właściwościami antybakteryjnymi, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku infekcji czy nawet takich problemów jak nieprzyjemny zapach z ust.

olejek goździkowy

Jak wykorzystać olejek goździkowy?

  • Nasącz bawełniany wacik olejkiem goździkowym i wcieraj w dziąsła przez 2-3 minuty.
  • Stosuj 2 razy dziennie.
  • Opcjonalnie możesz dodać także 5 kropli olejku do ciepłej wody i wykorzystać tę mieszankę jako płyn do płukania jamy ustnej.

2. Cebula

Cebula to warzywo o działaniu odkażającym i przeciwbakteryjnym, dzięki czemu jest kolejnym domowym sposobem na wszelkiego rodzaju zakażenia, infekcje i stany zapalne.

Związki siarki obecne w cebuli, w połączeniu z przeciwutleniaczami przynoszą ulgę, uśmierzają ból i inne objawy wywoływane przez rozmnażające się w jamie ustnej mikroorganizmy.

Jak skorzystać z właściwości cebuli?

  • Odkrój kawałek świeżej cebuli i żuj go przez kilka minut, by uśmierzyć ból.
  • Możesz także przygotować sok z cebuli i wcierać go za pomocą wacika bezpośrednio w dziąsła.
  • Powtarzaj zabiegi z cebuli tak długo, aż stan zapalny ustąpi.

3. Ekstrakt z wanilii

Ekstrakt z wanilii działa przeciwzapalnie i kojąco, sprawdzi się więc w przypadku takich dolegliwości jamy ustnej, jak obolałe dziąsła czy zęby. Stosowanie tego produktu powstrzymuje rozmnażanie się bakterii, niweluje także brzydkie zapachy.

Ekstrakt z wanilii

Jak wykorzystać ten produkt?

  • Nasącz bawełniany wacik ekstraktem z wanilii i aplikuj bezpośrednio na dziąsła.
  • Stosuj nawet 4 razy dziennie, by uśmierzyć ból i przynieść dziąsłom ulgę.

4. Kostki lodu

Zimne okłady z kostek lodu uśmierzają ból, jako że otępiają nieco działanie zakończeń nerwowych, które są odpowiedzialne za ból. Co więcej, zimno pobudza krążenie i tym samym przyspiesza procesy regeneracji i gojenia.

Co należy zrobić?

  • Owiń kilka kostek lodu czystą ściereczką i połóż na policzku w pobliżu obolałego miejsca.
  • Masuj przez około 3 minuty.
  • Stosuj 2 razy dziennie.

5. Limonki i cytryny

W zależności od tego, co akurat masz pod ręką, możesz skorzystać z właściwości cytryny lub limonki. Świeży sok z tych owoców działa bowiem przeciwbólowo i łagodzi opuchliznę i stany zapalne.

W cytrusach obecne są związki wykazujące działanie  antybiotyków  naturalnych – tworzą one także barierę chroniącą dziąsła przed bakteriami, zapobiegając tym samym takim przypadłościom jak halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust.

Limonki

Jak stosować?

  • Dodaj trochę świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki do letniej wody i wykorzystaj tę mieszankę jako płyn do płukania jamy ustnej.
  • Stosuj nawet 3 razy dziennie, każdego dnia.

6. Sok jagodowy

Naturalny sok z jagód to potężna dawka przeciwutleniaczy i substancji o działaniu przeciwzapalnym, które poprawiają zdrowie jamy ustnej. Z kolei substancje odżywcze obecne w tym napoju przywracają naturalne pH śliny i zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów.

Jak wykorzystać sok z jagód?

7. Jabłka dla zdrowia jamy ustnej

Jabłka to owoce o wysokiej zawartości wody i substancji o działaniu przeciwutleniającym, które skutecznie walczą z bakteriami czy resztkami pożywienia, które kryją się w zakamarkach naszej jamy ustnej.

To wszystko sprawia, że jabłka są ogromnym wsparciem dla zdrowia Twoich zębów i dziąseł, dodatkowo neutralizując brzydkie zapachy.

Jabłka

Jak skorzystać z właściwości jabłek?

  • Odkrój kawałek jabłka i żuj go przez kilka minut po każdym posiłku.
  • Jeśli Twoje dziąsła są obolałe, opuchnięte i zaczerwienione, stosuj nawet 4-5 razy dziennie.

8. Nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona

Płyn do płukania jamy ustnej na bazie nadtlenku wodoru pomaga uporać się ze stanami zapalnymi i innymi infekcjami wpływającymi na zęby i dziąsła. Odpowiednio przygotowany, zadziała przeciwbakteryjnie i odkażająco, przynosząc ulgę i wspomagając leczenie.

Potrzebne składniki

  • 2 łyżki stołowe wody utlenione (20 ml)
  • 1/2 szklanki wody

Co należy zrobić?

  • Dodaj wodę utlenioną do szklanki ciepłej wody.
  • Wymieszaj i wlej do ust.
  • Płucz jamę ustną przez 2 minut, wypluj, a następnie umyj zęby.
  • Stosuj 2-3 razy dziennie.

Wybierz ten sposób na obolałe i opuchnięte dziąsła, który najbardziej Ci odpowiada, a w szybki i naturalny sposób przyniesiesz sobie ulgę.

Jeśli objawy nie ustąpią po kilku dniach, koniecznie udaj się do dentysty, aby określić przyczynę i dalsze sposoby leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Diomedi Alexis, Chacón Eiiana, Delpiano Luis, Hervé Beatrice, Jemenao M. Irene, Medel Myriam et al . Antisépticos y desinfectantes: apuntando al uso racional. Recomendaciones del Comité Consultivo de Infecciones Asociadas a la Atención de Salud, Sociedad Chilena de Infectología. Rev. chil. infectol.  [Internet]. 2017  Abr [citado  2018  Oct  07] ;  34( 2 ): 156-174. Disponible en: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0716-10182017000200010&lng=es.  http://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182017000200010.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.