Dziąsła bolą i są opuchnięte? 8 domowych sposobów

Infekcje jamy ustnej, nieprawidłowa higiena czy niektóre zabiegi dentystyczne mogą prowadzić do podrażnienia dziąseł. Wypróbuj domowe sposoby zwalczające ból i opuchliznę.
Dziąsła bolą i są opuchnięte? 8 domowych sposobów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dziąsła mogą zostać podrażnione między innymi przez nieprawidłową higienę jamy ustnej, różnego rodzaju infekcje czy nawet niektóre z zabiegów dentystycznych. Najczęściej stają się wówczas bardzo wrażliwe na dotyk, są obolałe, opuchnięte, pojawia się także stan zapalny, a czasem nawet krwawienie.

Pacjenci skarżący się na podrażnione dziąsła odczuwają dyskomfort zwłaszcza przy jedzeniu i myciu zębów.

Opuchlizna dziąseł ustępuje najczęściej samoistnie. Warto jednak przyspieszyć proces leczenia naturalnymi sposobami, aby uśmierzyć ból i uniknąć dalszych komplikacji. Koniecznie czytaj dalej i poznaj 8 najlepszych domowych sposobów na opuchnięte, podrażnione i obolałe dziąsła.

1. Olejek goździkowy na obolałe dziąsła

Olejek goździkowy zawiera składniki aktywne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, jest więc idealny na wszelkie problemy jamy ustnej. Dodatkowo wykazuje się także właściwościami antybakteryjnymi, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku infekcji czy nawet takich problemów jak nieprzyjemny zapach z ust.

olejek goździkowy

Jak wykorzystać olejek goździkowy?

  • Nasącz bawełniany wacik olejkiem goździkowym i wcieraj w dziąsła przez 2-3 minuty.
  • Stosuj 2 razy dziennie.
  • Opcjonalnie możesz dodać także 5 kropli olejku do ciepłej wody i wykorzystać tę mieszankę jako płyn do płukania jamy ustnej.

2. Cebula

Cebula to warzywo o działaniu odkażającym i przeciwbakteryjnym, dzięki czemu jest kolejnym domowym sposobem na wszelkiego rodzaju zakażenia, infekcje i stany zapalne.

Związki siarki obecne w cebuli, w połączeniu z przeciwutleniaczami przynoszą ulgę, uśmierzają ból i inne objawy wywoływane przez rozmnażające się w jamie ustnej mikroorganizmy.

Jak skorzystać z właściwości cebuli?

  • Odkrój kawałek świeżej cebuli i żuj go przez kilka minut, by uśmierzyć ból.
  • Możesz także przygotować sok z cebuli i wcierać go za pomocą wacika bezpośrednio w dziąsła.
  • Powtarzaj zabiegi z cebuli tak długo, aż stan zapalny ustąpi.

3. Ekstrakt z wanilii

Ekstrakt z wanilii działa przeciwzapalnie i kojąco, sprawdzi się więc w przypadku takich dolegliwości jamy ustnej, jak obolałe dziąsła czy zęby. Stosowanie tego produktu powstrzymuje rozmnażanie się bakterii, niweluje także brzydkie zapachy.

Ekstrakt z wanilii

Jak wykorzystać ten produkt?

  • Nasącz bawełniany wacik ekstraktem z wanilii i aplikuj bezpośrednio na dziąsła.
  • Stosuj nawet 4 razy dziennie, by uśmierzyć ból i przynieść dziąsłom ulgę.

4. Kostki lodu

Zimne okłady z kostek lodu uśmierzają ból, jako że otępiają nieco działanie zakończeń nerwowych, które są odpowiedzialne za ból. Co więcej, zimno pobudza krążenie i tym samym przyspiesza procesy regeneracji i gojenia.

Co należy zrobić?

  • Owiń kilka kostek lodu czystą ściereczką i połóż na policzku w pobliżu obolałego miejsca.
  • Masuj przez około 3 minuty.
  • Stosuj 2 razy dziennie.

5. Limonki i cytryny

W zależności od tego, co akurat masz pod ręką, możesz skorzystać z właściwości cytryny lub limonki. Świeży sok z tych owoców działa bowiem przeciwbólowo i łagodzi opuchliznę i stany zapalne.

W cytrusach obecne są związki wykazujące działanie  antybiotyków  naturalnych – tworzą one także barierę chroniącą dziąsła przed bakteriami, zapobiegając tym samym takim przypadłościom jak halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust.

Limonki

Jak stosować?

  • Dodaj trochę świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki do letniej wody i wykorzystaj tę mieszankę jako płyn do płukania jamy ustnej.
  • Stosuj nawet 3 razy dziennie, każdego dnia.

6. Sok jagodowy

Naturalny sok z jagód to potężna dawka przeciwutleniaczy i substancji o działaniu przeciwzapalnym, które poprawiają zdrowie jamy ustnej. Z kolei substancje odżywcze obecne w tym napoju przywracają naturalne pH śliny i zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów.

Jak wykorzystać sok z jagód?

7. Jabłka dla zdrowia jamy ustnej

Jabłka to owoce o wysokiej zawartości wody i substancji o działaniu przeciwutleniającym, które skutecznie walczą z bakteriami czy resztkami pożywienia, które kryją się w zakamarkach naszej jamy ustnej.

To wszystko sprawia, że jabłka są ogromnym wsparciem dla zdrowia Twoich zębów i dziąseł, dodatkowo neutralizując brzydkie zapachy.

Jabłka

Jak skorzystać z właściwości jabłek?

  • Odkrój kawałek jabłka i żuj go przez kilka minut po każdym posiłku.
  • Jeśli Twoje dziąsła są obolałe, opuchnięte i zaczerwienione, stosuj nawet 4-5 razy dziennie.

8. Nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona

Płyn do płukania jamy ustnej na bazie nadtlenku wodoru pomaga uporać się ze stanami zapalnymi i innymi infekcjami wpływającymi na zęby i dziąsła. Odpowiednio przygotowany, zadziała przeciwbakteryjnie i odkażająco, przynosząc ulgę i wspomagając leczenie.

Potrzebne składniki

  • 2 łyżki stołowe wody utlenione (20 ml)
  • 1/2 szklanki wody

Co należy zrobić?

  • Dodaj wodę utlenioną do szklanki ciepłej wody.
  • Wymieszaj i wlej do ust.
  • Płucz jamę ustną przez 2 minut, wypluj, a następnie umyj zęby.
  • Stosuj 2-3 razy dziennie.

Wybierz ten sposób na obolałe i opuchnięte dziąsła, który najbardziej Ci odpowiada, a w szybki i naturalny sposób przyniesiesz sobie ulgę.

Jeśli objawy nie ustąpią po kilku dniach, koniecznie udaj się do dentysty, aby określić przyczynę i dalsze sposoby leczenia.

To może Cię zainteresować ...
Dziąsła krwawią przy szczotkowaniu? Oto 14 przyczyn
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dziąsła krwawią przy szczotkowaniu? Oto 14 przyczyn

Dziąsła mogą krwawić z wielu różnych powodów - od uszkodzeń mechanicznych, przez niedobory witamin, aż po rozwój infekcji w jamie ustnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Diomedi Alexis, Chacón Eiiana, Delpiano Luis, Hervé Beatrice, Jemenao M. Irene, Medel Myriam et al . Antisépticos y desinfectantes: apuntando al uso racional. Recomendaciones del Comité Consultivo de Infecciones Asociadas a la Atención de Salud, Sociedad Chilena de Infectología. Rev. chil. infectol.  [Internet]. 2017  Abr [citado  2018  Oct  07] ;  34( 2 ): 156-174. Disponible en: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0716-10182017000200010&lng=es.  http://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182017000200010.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.