Nieświeży oddech? Zrób płyn do płukania ust!

18 czerwca, 2016
Naturalne płyny do płukania są najlepszym sposobem na zapobieganie namnażaniu się bakterii na Twoim języku tuż po szczotkowaniu zębów. Likwidują one również problem z nieświeżym oddechem i zapewniają Ci poczucie świeżości w jamie ustnej na długi czas.

Nieświeży oddech jest problemem zdrowotnym związanym z jamą ustną, który może być oznaką chorego zęba, infekcji dziąsła lub próchnicy, a także różnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Jednak w kilku przypadkach źródła nieprzyjemnych objawów można doszukiwać się także w języku, który jest podstawowym elementem jamy ustnej i jako pierwszy bierze udział w procesie przetwarzania i trawienia pożywienia.

Stanowi zatem także doskonałe miejsce dla rozwoju różnego rodzaju bakterii, które z kolei mogą powodować nieświeży oddech.

Namnażanie się bakterii na języku może wywołać przewlekłe dolegliwości obejmujące między innymi nieświeży oddech i szereg innych problemów dotyczących jamy ustnej.

Przeczytaj także: Zadbaj o zęby w całkowicie naturalny sposób!

Nieświeży oddech może obniżyć ogólny komfort Twojego życia lub wywołać różne niedogodności w sferze życia towarzyskiego oraz społecznego.

Z tego też powodu naprawdę ważną kwestią jest wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków codziennego dbania także o higienę jamy ustnej i używanie środków dezynfekujących, a nie tylko ograniczać się do standardowego mycie zębów szczotką i pastą dwa razy dziennie.

Język

W dalszej części artykułu zaprezentujemy Ci wszystkie naturalne przepisy pozwalające samodzielnie przygotować sobie skuteczny płyn do płukania jamy ustnej.

Jaki jest najlepszy sposób, aby zdezynfekować język i zlikwidować nieświeży oddech?

Aby zlikwidować nieświeży oddech, oczyścić jamę ustną i usunąć bakterie z języka będziesz potrzebować następujących produktów:

 • 1 czysta szczoteczka do zębów
 • Pasta do zębów
 • 1 skrobak do języka
 • Płyn do płukania ust

Procedura postępowania

 • Nałóż nieco pasty do zębów na szczoteczkę i rozpocznij szczotkowanie języka w kierunku od przodu do tyłu. Po zakończeniu tego zabiegu dokładnie spłucz go ciepłą wodą.
 • Weź skrobak i użyj go w celu usunięcia resztek białego osadu na powierzchni języka. Poprawny sposób wykonania tej czynności to delikatne skrobanie w poprzek języka od przedniej jego części do tylnej przy jednoczesnym stosowaniu lekkiego nacisku.
 • Aby zakończyć cały zabieg, należy oczyścić jamę ustną za pomocą antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej, wystarczy poświęcić na ten etap od jednej do dwóch minut.
 • Ten ostatni produkt pozwoli Ci skutecznie wyeliminować wszelkie bakterie i wirusy, które pozostały na Twoim języku po dwóch poprzednio przeprowadzonych czynnościach mających na celu zlikwidować nieświeży oddech.

W sklepach kosmetycznych możesz znaleźć płyn do płukania pod różnymi postaciami, ale nieświeży oddech możesz także skutecznie zwalczyć wykorzystując środek oparty na bazie naturalnych składników, łatwy do przygotowania w domu i bardzo tani.

1. Naturalny płyn do płukania ust na bazie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest Twoim potężnym sojusznikiem w kwestii higieny jamy ustnej, ponieważ pomaga zdezynfekować usta i zneutralizować nieprzyjemne zapachy, takie jak na przykład nieświeży oddech.

Składniki

Opis procedury przygotowania

Przelej wszystkie składniki do szklanej butelki i mocno nią wstrząśnij, aby dobrze wymieszać jej zawartość. Przepłucz dokładnie jamę ustną kilka razy, a następnie po prostu wypluj płyn do umywalki.

2. Płyn do płukania jamy ustnej na bazie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy ma naturalne działanie dezynfekujące, które skutecznie pomaga w zwalczaniu różnych rodzajów mikroorganizmów, także tych, które wywołują nieświeży oddech.

Ten prosty środek do płukania jamy ustnej pozwala zachować jej czystość i wysoki stopień higieny, a także wyeliminować wszystkie przyczyny, których efektem są nieprzyjemne zapachy z ust.

Składniki

 • 1 szklanka wody
 • 2 łyżki octu jabłkowego

Opis procedury przygotowania

Po prostu przelej oba składniki do szklanej butelki i używaj jak każdego innego płynu do płukania jamy ustnej, zaraz po zakończeniu szczotkowania zębów.

3. Płyn do płukania jamy ustnej na bazie pietruszki i goździków

Pietruszka

Napar z pietruszki połączeniu z goździkami pomaga skutecznie zneutralizować nieświeży oddech i zabija wszelkie bakterie znajdujące się w jamie ustnej.

Składniki

 • Pół szklanki wody
 • 1 garść pietruszki
 • 3 całe goździki

Opis procedury przygotowania

Gotuj pietruszkę oraz goździki w połowie szklanki wody przez kilka minut. Następnie zdejmij naczynie z ognia, zostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej, odcedź i przepłucz dokładnie usta tak samo, jak postępujesz przy użyciu dedykowanego płynu do płukania jamy ustnej kupionego w sklepie kosmetycznym.

4. Płyn do płukania jamy ustnej wykorzystujący wodę utlenioną

Płyn do płukania jamy ustnej oparty na bazie wody utlenionej pozwala na skuteczną dezynfekcję jamy ustnej i oferuje do tego efekt wybielający, który pomaga usunąć żółte plamy na zębach.

Składniki

 • 1 część wody utlenionej (zwanej także nadtlenkiem wodoru)
 • 3 części wody

Opis procedury przygotowania

Zmieszaj oba składniki w odpowiednich proporcjach i używaj podczas przeprowadzania końcowego etapu procedury mającej na celu zapewnienie higieny jamy ustnej.

5. Antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej

Opisywany w tym punkcie przepis na naturalny płyn do płukania jamy ustnej łączy w sobie kilka składników o silnych właściwościach antyseptycznych, antybiotykowych oraz orzeźwiających, co pozwoli Ci zlikwidować nieświeży oddech, a także łatwo i szybko oczyścić język, dziąsła i zęby.

Składniki

 • 2/3 szklanki octu jabłkowego
 • Pół szklanki wody
 • 1 łyżka gliceryny roślinnej (spożywczej)
 • 15 g sproszkowanej, antyseptycznej gumy balsamowca (mirry)
 • 5 kropli olejku cynamonowego
 • 5 kropli olejku goździkowego

Opis procedury przygotowania

Umieść wszystkie składniki w szklanej butelce i mocno nią wstrząśnij, aby dobrze wymieszać jej zawartość. Przepłucz dokładnie jamę ustną kilka razy, a następnie po prostu wypluj płyn do umywalki.

6. Płyn do płukania jamy ustnej o smaku miętowym

Mięta

Mięta cechuje się silnymi właściwościami antybakteryjnymi, które pozwalają skutecznie spowolnić rozwój bakterii w jamie ustnej i zlikwidować nieświeży oddech.

Najlepsze w tej roślinie jest jednak jej przyjemny, orzeźwiający zapach, który znakomicie odświeża usta i pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Składniki

 • 5 liści mięty
 • Pół szklanki wody

Opis procedury przygotowania

Przygotuj klasyczny napar z liści mięty i wody, a następnie zdejmij naczynie z ognia, zostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej, odcedź liście i przepłucz dokładnie usta tak samo, jak postępujesz przy użyciu dedykowanego płynu do płukania jamy ustnej kupionego w sklepie kosmetycznym, zaraz po zakończeniu szczotkowania zębów.