Nieświeży oddech? Zrób płyn do płukania ust!

Naturalne płyny do płukania są najlepszym sposobem na zapobieganie namnażaniu się bakterii na Twoim języku tuż po szczotkowaniu zębów. Likwidują one również problem z nieświeżym oddechem i zapewniają Ci poczucie świeżości w jamie ustnej na długi czas.
Nieświeży oddech? Zrób płyn do płukania ust!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nieświeży oddech jest problemem zdrowotnym związanym z jamą ustną, który może być oznaką chorego zęba, infekcji dziąsła lub próchnicy, a także różnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Jednak w kilku przypadkach źródła nieprzyjemnych objawów można doszukiwać się także w języku, który jest podstawowym elementem jamy ustnej i jako pierwszy bierze udział w procesie przetwarzania i trawienia pożywienia.

Stanowi zatem także doskonałe miejsce dla rozwoju różnego rodzaju bakterii, które z kolei mogą powodować nieświeży oddech.

Namnażanie się bakterii na języku może wywołać przewlekłe dolegliwości obejmujące między innymi nieświeży oddech i szereg innych problemów dotyczących jamy ustnej.

Nieświeży oddech może obniżyć ogólny komfort Twojego życia lub wywołać różne niedogodności w sferze życia towarzyskiego oraz społecznego.

Z tego też powodu naprawdę ważną kwestią jest wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków codziennego dbania także o higienę jamy ustnej i używanie środków dezynfekujących, a nie tylko ograniczać się do standardowego mycie zębów szczotką i pastą dwa razy dziennie.

Język

W dalszej części artykułu zaprezentujemy Ci wszystkie naturalne przepisy pozwalające samodzielnie przygotować sobie skuteczny płyn do płukania jamy ustnej.

Jaki jest najlepszy sposób, aby zdezynfekować język i zlikwidować nieświeży oddech?

Aby zlikwidować nieświeży oddech, oczyścić jamę ustną i usunąć bakterie z języka będziesz potrzebować następujących produktów:

 • 1 czysta szczoteczka do zębów
 • Pasta do zębów
 • 1 skrobak do języka
 • Płyn do płukania ust

Procedura postępowania

 • Nałóż nieco pasty do zębów na szczoteczkę i rozpocznij szczotkowanie języka w kierunku od przodu do tyłu. Po zakończeniu tego zabiegu dokładnie spłucz go ciepłą wodą.
 • Weź skrobak i użyj go w celu usunięcia resztek białego osadu na powierzchni języka. Poprawny sposób wykonania tej czynności to delikatne skrobanie w poprzek języka od przedniej jego części do tylnej przy jednoczesnym stosowaniu lekkiego nacisku.
 • Aby zakończyć cały zabieg, należy oczyścić jamę ustną za pomocą antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej, wystarczy poświęcić na ten etap od jednej do dwóch minut.
 • Ten ostatni produkt pozwoli Ci skutecznie wyeliminować wszelkie bakterie i wirusy, które pozostały na Twoim języku po dwóch poprzednio przeprowadzonych czynnościach mających na celu zlikwidować nieświeży oddech.

W sklepach kosmetycznych możesz znaleźć płyn do płukania pod różnymi postaciami, ale nieświeży oddech możesz także skutecznie zwalczyć wykorzystując środek oparty na bazie naturalnych składników, łatwy do przygotowania w domu i bardzo tani.

1. Naturalny płyn do płukania ust na bazie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest Twoim potężnym sojusznikiem w kwestii higieny jamy ustnej, ponieważ pomaga zdezynfekować usta i zneutralizować nieprzyjemne zapachy, takie jak na przykład nieświeży oddech.

Składniki

Opis procedury przygotowania

Przelej wszystkie składniki do szklanej butelki i mocno nią wstrząśnij, aby dobrze wymieszać jej zawartość. Przepłucz dokładnie jamę ustną kilka razy, a następnie po prostu wypluj płyn do umywalki.

2. Płyn do płukania jamy ustnej na bazie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy ma naturalne działanie dezynfekujące, które skutecznie pomaga w zwalczaniu różnych rodzajów mikroorganizmów, także tych, które wywołują nieświeży oddech.

Ten prosty środek do płukania jamy ustnej pozwala zachować jej czystość i wysoki stopień higieny, a także wyeliminować wszystkie przyczyny, których efektem są nieprzyjemne zapachy z ust.

Składniki

 • 1 szklanka wody
 • 2 łyżki octu jabłkowego

Opis procedury przygotowania

Po prostu przelej oba składniki do szklanej butelki i używaj jak każdego innego płynu do płukania jamy ustnej, zaraz po zakończeniu szczotkowania zębów.

3. Płyn do płukania jamy ustnej na bazie pietruszki i goździków

Pietruszka

Napar z pietruszki połączeniu z goździkami pomaga skutecznie zneutralizować nieświeży oddech i zabija wszelkie bakterie znajdujące się w jamie ustnej.

Składniki

 • Pół szklanki wody
 • 1 garść pietruszki
 • 3 całe goździki

Opis procedury przygotowania

Gotuj pietruszkę oraz goździki w połowie szklanki wody przez kilka minut. Następnie zdejmij naczynie z ognia, zostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej, odcedź i przepłucz dokładnie usta tak samo, jak postępujesz przy użyciu dedykowanego płynu do płukania jamy ustnej kupionego w sklepie kosmetycznym.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Oczyszczanie nerek – dlaczego warto użyć pietruszkę

4. Płyn do płukania jamy ustnej wykorzystujący wodę utlenioną

Płyn do płukania jamy ustnej oparty na bazie wody utlenionej pozwala na skuteczną dezynfekcję jamy ustnej i oferuje do tego efekt wybielający, który pomaga usunąć żółte plamy na zębach.

Składniki

 • 1 część wody utlenionej (zwanej także nadtlenkiem wodoru)
 • 3 części wody

Opis procedury przygotowania

Zmieszaj oba składniki w odpowiednich proporcjach i używaj podczas przeprowadzania końcowego etapu procedury mającej na celu zapewnienie higieny jamy ustnej.

5. Antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej

Opisywany w tym punkcie przepis na naturalny płyn do płukania jamy ustnej łączy w sobie kilka składników o silnych właściwościach antyseptycznych, antybiotykowych oraz orzeźwiających, co pozwoli Ci zlikwidować nieświeży oddech, a także łatwo i szybko oczyścić język, dziąsła i zęby.

Składniki

 • 2/3 szklanki octu jabłkowego
 • Pół szklanki wody
 • 1 łyżka gliceryny roślinnej (spożywczej)
 • 15 g sproszkowanej, antyseptycznej gumy balsamowca (mirry)
 • 5 kropli olejku cynamonowego
 • 5 kropli olejku goździkowego

Opis procedury przygotowania

Umieść wszystkie składniki w szklanej butelce i mocno nią wstrząśnij, aby dobrze wymieszać jej zawartość. Przepłucz dokładnie jamę ustną kilka razy, a następnie po prostu wypluj płyn do umywalki.

6. Płyn do płukania jamy ustnej o smaku miętowym

Mięta

Mięta cechuje się silnymi właściwościami antybakteryjnymi, które pozwalają skutecznie spowolnić rozwój bakterii w jamie ustnej i zlikwidować nieświeży oddech.

Najlepsze w tej roślinie jest jednak jej przyjemny, orzeźwiający zapach, który znakomicie odświeża usta i pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Składniki

 • 5 liści mięty
 • Pół szklanki wody

Opis procedury przygotowania

Przygotuj klasyczny napar z liści mięty i wody, a następnie zdejmij naczynie z ognia, zostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej, odcedź liście i przepłucz dokładnie usta tak samo, jak postępujesz przy użyciu dedykowanego płynu do płukania jamy ustnej kupionego w sklepie kosmetycznym, zaraz po zakończeniu szczotkowania zębów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.