Oczyszczanie nerek - dlaczego warto użyć pietruszkę

Pietruszka jest wypełniona składnikami odżywczymi, których potrzebujemy do utrzymania dobrego zdrowia. W tym artykule opowiemy o cudownych efektach pietruszki na nerki.
Oczyszczanie nerek - dlaczego warto użyć pietruszkę

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pietruszka to zioło popularne na całym świecie. Jej właściwości lecznicze są przez wielu z nas dobrze znane, zwłaszcza, jeśli chodzi o zdrowie i oczyszczanie nerek.

Gdyby jednak jej właściwości lecznicze nie były wystarczające, zioło to jest również bardzo popularne w gastronomii ze względu na jego pyszny, intensywny smak. Prawdopodobnie znasz już kilka sposobów dodawania pietruszki do posiłków. Ponadto podaliśmy Ci kilka przepisów w innych artykułach. Zajrzyj również do nich.

Dzisiaj jednak chcielibyśmy opowiedzieć o wielu zaletach pietruszki dla nerek. Wyjaśnimy także na czym polega, i jak ważne jest dla Twojego zdrowia oczyszczanie nerek.

Rola nerek

Nerki są filtrem krwi w organizmie i działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Przetwarzają wszystko, co dostarczasz swojemu ciału i oddzielają substancje potrzebne organizmowi od tych, które są zbędne. Po tak dokonanej segregacji, wszelkie odpady wydalane są przez mocz.

Twoje codzienne, często złe nawyki, które mogą obejmować dietę ubogą w składniki odżywcze i/lub siedzący tryb życia, sprzyjają gromadzeniu się toksyn w organizmie. To zmusza nerki do pracy na pełnych obrotach. W takim więc przypadku, oprócz przyjęcia zdrowszego stylu życia, jednym ze sposobów optymalizacji wydajności tego narządu jest stosowanie naturalnych środków usprawniających pracę i wpływających na dobrą kondycję nerek.

Pietruszka zawdzięcza swoje niesamowite właściwości temu, że jest bogatym źródłem witamin K, A, C, kwasu foliowego i żelaza. Jak pewnie już się domyślasz, wszystkie te witaminy są niezbędne dla optymalnego działania i zdrowia nerek.

Korzyści pietruszki – zdrowie i oczyszczanie nerek

1. Pietruszka poprawia zdrowie nerek

Pietruszka ma działanie moczopędne i pomaga wyeliminować nadmiar płynów w organizmie. Jej działanie ma zasadnicze znaczenie dla tego procesu. Dzięki temu eliminujemy odpady i toksyny, a spożywając pietruszkę, wprowadzamy do organizmu witaminy i minerały.

Nerki - oczyszczanie nerek pietruszką

Oczyszczanie nerek nie jest jednak jedynym dobroczynnym działaniem pietruszki. Pomaga ona bowiem także zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych i kamieni żółciowych.

2. Właściwości przeciwzapalne pietruszki

Zioło to zawiera ponadto składniki aktywne, takie jak apigenina, która jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Poza tym pietruszka to bogate źródło flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami dla organizmu.

Jest ona również bogata w witaminę C i kwercetynę, inne naturalne przeciwutleniacze, które wykazują także działanie przeciwzapalne.

3. Pietruszka zwiększa eliminację odpadów i wpływa na oczyszczanie nerek

Oprócz korzyści dla zdrowia nerek, pietruszka zawiera także przeciwutleniacze i wpływa pozytywnie na procesy związane z trawieniem.

Woreczek z pietruszką

Pietruszka pobudza procesy trawienia i funkcjonowanie nerek, będąc częścią całego procesu eliminacji toksyn. Zasadniczo pietruszka pomaga poprawić ogóle trawienie i efektywne usuwanie odpadów.

Ponadto nie można zapomnieć, że liście pietruszka wykazuje również działanie wiatropędne. Dlatego pomaga łagodzić wzdęcia, zapobiegając tworzeniu się gazów w przewodzie pokarmowym. To z kolei zmniejsza obrzęk.

4. Pietruszka pomaga rozpuszczać kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe to nagromadzone osady mineralne wewnątrz nerek lub dróg moczowych. Chociaż mogą dotknąć każdego z nas, to w rzeczywistości mężczyźni w wieku od 30 do 50 lat są najbardziej narażeni na ich rozwój.

Ponieważ pietruszka zawiera niewielką ilość sodu, stabilizuje ciśnienie krwi. Ponadto pomaga to zapobiegać problemom z nerkami i chorobom układu krążenia. Należy pamiętać, że wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić i utwardzić naczynia krwionośne w nerkach, co prowadzi do nagromadzenia niepożądanych odpadów i wytwarzania kamieni nerkowych.

Jeśli chodzi zatem o kamienie nerkowe, to pietruszka kontroluje kumulację szczawianu wapnia w nerkach. Jest to najczęstsza przyczyna powstawania kamieni nerkowych. Wszystko to dzięki wpływowi pietruszki na ciśnienie krwi i prawidłową filtrację w nerkach.

5. Naturalny środek moczopędny – oczyszczanie nerek

Ostatnią, niezwykle istotną właściwością pietruszki jest jej bardzo skuteczne naturalne działanie moczopędne. Oznacza to, że pomaga ona zwiększyć ilość oddawanego moczu i zmniejsza zatrzymywanie wody w organizmie.

W związku z tym ma działanie oczyszczające na nerki – poprzez zmniejszenie lub eliminację złogów i maksymalizację wydalania odpadów i patogenów.

Możesz wierzyć lub nie, ale także nasiona pietruszki same w sobie działają moczopędnie. Promują wydalanie wody przez organizm i w związku z tym zmniejszają zatrzymywanie płynów.

Ich działanie moczopędne jest wynikiem działania dwóch głównych składników: apiolu i mirystycyny. Wśród innych funkcji, nasiona pietruszki pomagają eliminować toksyny, usuwać nadmiar sodu i wody nagromadzonej w organizmie. Wszystkie te działanie poprawiają pracę i wpływają na zdrowie i oczyszczanie nerek.

Warto również wspomnieć, pietruszka jest wręcz przepełniona substancjami odżywczymi, które kontrolują negatywny wpływ bakterii, grzybów i pasożytów.

Nie czekaj więc dłużej i włącz pietruszkę do swojej diety!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • S. Martínez-Flórez, J. González-Gallego, J. M. Culebras y M.a J. Tuñón. Los flavonoides: propiedades y acciones antioxidantes. Nutr. Hosp. 2002; XVII (6) 271-278
  • Vicente-Vicente A. Eficacia y seguridad de la quercetina como complemento alimenticio. Redalyc.org. 2018. http://www.redalyc.org/html/919/91931189008/
  • Kreydiyyeh, S. I., & Usta, J. (2002). Diuretic effect and mechanism of action of parsley. Journal of Ethnopharmacology, 79(3), 353–357. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11849841

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.