Poprawa trawienia - rumianek i inne środki

Możesz zapobiegać i łagodzić zaburzenia trawienne, utrzymując zdrowy styl życia i stosując niektóre naturalne środki zaradcze. W tym artykule zostaną opisane korzyści płynące z rumianku, jak również innych środków, których głównym celem jest poprawa trawienia.
Poprawa trawienia - rumianek i inne środki

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 21 września, 2022

Poprawa trawienia jest możliwa, jeśli wykorzystasz kilka poniższych porad. Bóle brzucha, zaparcia i podrażnienia jelit to tylko niektóre z zaburzeń trawiennych, które wpływają na nasze codzienne życie.

Chociaż wiele problemów trawiennych może wydawać się nieuniknione, możemy zapobiec niektórym z nich poprzez stosowanie naturalnych środków zaradczych i zdrowe odżywianie.

W niniejszym artykule omówimy różne korzyści kilku naturalnych herbat, których wspólnym działaniem jest poprawa trawienia.

Zaburzenia trawienne

Trawienie to proces rozkładu pokarmu na związki proste, które tkanki organizmu następnie wykorzystują do prawidłowego funkcjonowania lub do produkcji energii metabolicznej. Wszystkie narządy w układzie pokarmowym odgrywają ważną rolę w procesie trawiennym.

Poprawa trawienia – poznaj organy układu trawiennego

Górna część układu pokarmowego

Układ pokarmowy składa się z wielu organów umieszczonych w różnych częściach ciała. Należą do nich m.in.:

  • Jama ustna: To tutaj dochodzi do żucia i wydzielania śliny. W jamie ustnej rozpoczyna się chemiczny rozkład pokarmu, szczególnie węglowodanów.
  • Gardło: Ten wyściełany błoną mięsień znajduje się w szyi i łączy usta i nozdrza z przełykiem i krtanią. Pozwala to na przepływ powietrza i pokarmu przez zawór zwany nagłośnią.
  • Przełyk: Jest to przewód łączący gardło z żołądkiem. Jego ściany zbudowane z mięśni gładkich kurczą się i rozluźniają w kierunku od góry do dołu, co umożliwia przejście przeżutego pokarmu do żołądka. Jest bardzo delikatny element układu pokarmowego i może zostać uszkodzony przez zarzucanie kwasu z żołądka (refluks).

Dolna część układu pokarmowego

  • Żołądek: Ta umięśniona torba służy do przechowywania i obróbki spożywanego jedzenia. Ściany żołądka pokrywają komórki, które wydzielają kwasy i enzymy, a ich zadaniem jest trawienie tłuszczy, białek i innych substancji.
  • Jelito cienkie: Jelito cienkie mierzy około 6 metrów długości i znajduje się poniżej żołądka. Wpływają do niego wydzieliny z trzustki i innych gruczołów, które przekształcają pokarm w proste cząsteczki, takie jak aminokwasy. Dwunastnica, jelito czcze i jelito kręte – gdzie następuje wchłanianie składników odżywczych – to odcinki jelita cienkiego, sklasyfikowane według jego podziału anatomicznego.
  • Jelito grube: Jelito grube mierzy około półtora metra długości i obejmuje okrężnicę i odbytnicę. Kończy się na odbycie, gdzie resztki strawionego pokarmu są wydalane z organizmu w postaci kału. Jelito grube odgrywa istotną rolę przy wchłanianiu witaminy K, błonnika i wody.

Nasze nawyki żywieniowe i styl życia wpływają na wszystkie te organy. Jedzenie niezrównoważonych lub źle przygotowanych posiłków, częste zażywanie leków i/lub alkoholu, zażywanie niektórych medykamentów, a nawet stres mogą powodować problemy z trawieniem.

Niektóre z najczęstszych zaburzeń trawienia to niestrawność, zaparcia i biegunka. Są też zaburzenia, które mogą być poważne, a nawet przewlekłe.

Poniżej opisujemy naturalne środki zaradcze, które mogą pomóc w łagodzeniu zaburzeń trawiennych bez konieczności stosowania silnych leków.

Poprawa trawienia – naturalne środki zaradcze

Jeśli cierpisz z powodu codziennych dolegliwości lub znanych, poważniejszych zaburzeń trawiennych, zawsze powinieneś najpierw odwiedzić lekarza. Istnieją jednak herbaty ziołowe i inne środki naturalne, które mogą poprawić nasze ogólne trawienie.

1. Herbata rumiankowa

Od wielu lat rumianek znany jest ze swoich właściwości usprawniających trawienie. Jego olejki eteryczne wpływają na trawienie, wykazują działanie wiatropędne, przeciwskurczowe, przeciwzapalne i uspokajające.

Rumianek jest wspaniałą rośliną, która poprawia trawienie, łagodzi dolegliwości związane z wrzodami żołądka i zapobiega refluksowi.

Przygotowanie

Ta herbata jest prosta i szybka w przygotowaniu.

  1. Wystarczy zagotować jedną filiżankę wody.
  2. Kiedy woda się zagotuje, dodaj dwa gramy liści lub kwiatów rumianku.
  3. Rumianek należy parzyć przez pięć minut.
  4. Następnie po prostu napij się herbaty.
  5. Najlepiej jest pić herbatę rumiankową po każdym posiłku. Uzyskasz wówczas optymalne rezultaty.

2. Poprawa trawienia? Herbata cynamonowa przyjdzie Ci z pomocą

Cynamon może być użyty nie tylko do naturalnego leczenia infekcji układu oddechowego, ale może również pomóc w zaburzeniach trawiennych.

Ta przyprawa pomaga zwalczać wzdęcia i inne problemy żołądkowe, a także nudności i biegunkę. Należy jednak pamiętać, że osoby cierpiące na wrzody powinny unikać cynamonu, ponieważ pobudza on wydzielanie soków żołądkowych.

Przygotowanie

  1. Najpierw zagotuj wodę.
  2. Następnie do wrzącej wody dodaj 1 lub 2 laski cynamonu.
  3. Niech cynamon namacza się przez około 10 minut.
  4. Jeśli chcesz, możesz posłodzić herbatę 1 łyżką miodu.
  5. Na koniec, pij i rozkoszuj się!

3. Herbata z anyżu gwiazdkowatego

Anyż gwiaździsty, czyli anyż chiński, smakuje podobnie do tradycyjnego anyżu i jest pozyskiwany z owoców drzewa Illicium verum. Drzewo to pochodzi z Chin, a anyż gwiazdkowaty wykazuje kilka właściwości, które są korzystne dla naszego układu pokarmowego.

Przyprawa ta zawiera anetol, aromatyczny związek, który łagodzi bóle brzucha i nudności, a także wzdęcia i gazy. Ponadto anyż gwiazdkowaty ma właściwości uspokajające, antybiotykowe, antybakteryjne i działa przeciwpasożytniczo.

Przygotowanie

  1. Zagotuj 1 litr wody.
  2. Po zagotowaniu dodaj 30 gramów anyżu.
  3. Pozostaw do ostygnięcia.

Możesz wypić filiżankę tej herbaty, kiedy tylko będziesz tego potrzebować. Uwaga, nie zaleca się spożywania powyższego wyciągu małym dzieciom i kobietom w ciąży.

4. Herbata z melisy

Melissa officinalis, która jest również znana jako melisa lub melisa lekarska, jest rośliną, która była używana już od czasów starożytnych ze wskazaniami właśnie, jako środek na trawienie. Zawiera terpeny, cytronelol, cytral i geraniol. Są to składniki aktywne, które nadają jej cytrusowy smak i właściwości uspokajające.

Melisa jest powszechnie stosowana w przypadku zaburzeń związanych ze stresem i lękiem ze względu na jej uspokajające właściwości. Ponadto, jest ona również świetna w przypadku skurczów jelit, zapalenia okrężnicy, zgagi i problemów związanych z nagromadzenie gazów i wzdęciami.

Przygotowanie

  1. Aby przygotować filiżankę herbaty z melisy, potrzebne są 3 łyżki stołowe suszonych liści melisy. Jeśli używasz świeżych liści, będziesz potrzebował od 3 do 9 gramów.
  2. Podgrzej filiżankę wody.
  3. Kiedy się zagotuje, dodaj liście.
  4. Pozostaw na około 10 minut do naciągnięcia.
  5. Następnie pij herbatę, kiedy tylko będziesz miał taką potrzebę.

Poprawa trawienia – warto pamiętać!

Ważne jest, aby pamiętać, że dobre trawienie może wpłynąć na nasz ogólny nastrój. Najskuteczniejszym sposobem na poprawę trawienia jest zmiana nawyków żywieniowych i prowadzenie aktywnego trybu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.