Powolne trawienie - przyśpiesz z aloesem

Istotne jest, aby poznać przyczynę powolnego trawienia, aby móc wybrać odpowiednie lekarstwo. Dzięki swoim właściwościom, aloes może być bardzo pomocny.
Powolne trawienie - przyśpiesz z aloesem

Ostatnia aktualizacja: 30 maja, 2020

Minęło trochę czasu od ostatniego posiłku, ale wciąż odczuwasz uczucie ciężkości w swoim brzuchu. Bardzo możliwe, że doświadczasz tego, co znamy jako powolne trawienie. Aloes zwyczajny jest bardzo przydatny do zwalczania różnych zaburzeń, które wpływają na żołądek i jelita.

Czy chcesz sprawdzić, czy to będzie rozwiązanie Twojego problemu? Odkryj w tym artykule 4 preparaty oparte na Aloe vera, które przyspieszą Twoje powolne trawienie.

Co uważamy za wolne trawienie?

Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej i przechodzi przez kolejne etapy prowadzące do przekształcenia żywności w składniki odżywcze i wodę. Cząsteczki te są absorbowane na poziomie komórkowym, podczas gdy to, czego nie można strawić, jest wydalane z kałem. Ruch, który ułatwia przejście pokarmu do żołądka, a następnie do jelit, znany jest jako perystaltyka.

Powolne trawienie oznacza natomiast, że ​​perystaltyka jest słaba lub zbyt wolna, aby poruszyć masę powstałą z pokarmów.

Różne czynniki mogą powodować powolne trawienie:

  • Częste stosowanie środków przeczyszczających:

Sztuczne środki przeczyszczające często podrażniają błonę śluzową jelit i spowalniają trawienie. Zalecamy raczej stosowanie naturalnych środków przeczyszczających.

  • Niezrównoważona dieta z małą ilością błonnika:

Konsumpcja owoców i warzyw oraz zbóż może znacznie poprawić trawienie. Na początek polecamy jabłko, banan, szpinak i pestki dyni.

  • Używanie leków psychotropowych

Niezależnie od tego, czy są przepisane, czy nie, leki psychotropowe mogą mieć negatywny wpływ na żołądek i jelita. Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, skonsultuj się z lekarzem.

  • Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia

Prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla osiągnięcia dobrego trawienia. Jeśli cierpisz na anoreksję lub bulimię, będziesz potrzebowała specjalisty, który pomoże Ci zdrowo się odżywiać.

  • Choroby przewlekłe

Czasami powolne trawienie jest objawem innej choroby. W przypadku ciągłego dyskomfortu lub bólu zalecamy natychmiast udać się do lekarza.

Ale dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków jest duże prawdopodobieństwo, że aloes może przynieść ulgę.

Aloe vera

Aloe vera lub aloes to soczysta roślina, której liczne właściwości sprawiły, że jest ona bardzo popularna w tradycyjnej medycynie naturalnej. Ma bowiem wysoką zawartość wody i zasad chemicznych, które pozwalają regulować kwasowość żołądka i funkcjonowanie błony śluzowej jelita.

Wykazano, że ma właściwości lecznicze, które czynią go bardzo użytecznym do leczenia wrzodów i ogólnie uszkodzonych tkanek. Aloes pobudza również układ odpornościowy i chroni nas przed atakiem bakterii.

Aloes.

Jak więc możemy użyć aloesu na powolne trawienie? Powinnaś wiedzieć, że zarówno żel, jak i miąższ rośliny i lateks są użyteczne. Żel uzyskuje się po usunięciu za pomocą noża zielonej zewnętrznej skórki. Ważne jest, aby przechowywać go w niskich temperaturach, ponieważ utlenia się i łatwo traci płyn. Jeśli chodzi o lateks, czyli płyn wypływający po nacięciu liści, to również wymaga chłodzenia.

A teraz proponujemy Ci 4 koktajle, które rzeczywiście zwalczą Twoje problemy.

4 preparaty na bazie aloesu zwalczające powolne trawienie

1. Aloes i świeże liście mięty

Bardzo odświeżającym lekiem aktywującym metabolizm i trawienie jest płynny aloes i świeże liście mięty. Ta roślina, oprócz łagodzenia stanu zapalnego błony śluzowej jelit, dodatkowo pomaga na nieświeży oddech.

Składniki

  • 3 łyżki żelu Aloe Vera (45 g)
  • 10 świeżych liści mięty
  • 2 szklanki wody (400 ml)
  • Sztuczny słodzik do smaku

Przygotowanie

Umieść wszystkie składniki w blenderze i zmiksuj. Potem podawaj w płynnej postaci, osłodzony sztucznym słodzikiem do smaku. Lek ten można przyjmować 3 razy dziennie przed lub po każdym posiłku.

2. Koktajl z Aloe vera, ananasa i papai

Ananas i papaja to dwa tropikalne owoce, które wyróżniają się wysoką zawartością witamin (B1, B2 i niacyna lub B3) i błonnika. Są idealne do zastosowania w diecie odchudzającej, ponieważ ułatwiają trawienie, oczyszczają organizm i są nisko kaloryczne.

Koktajl z ananasa i aloesu

Składniki

  • 1 szklanka wody (200 ml)
  • 2 łyżki żelu Aloe Vera (30 g)
  • 1 szklanka świeżego ananasa (150 g)
  • 1 szklanka świeżej papai (150 g)
  • Sztuczny słodzik lub miód (do smaku)

Przygotowanie

Najpierw przełóż wszystkie składniki do blendera i miksuj, aż uzyskasz konsystencję kremowego shake’a. Zaleca się picie jednej szklanki pół godziny przed jedzeniem, zwłaszcza jeśli daniem głównym ma być mięso.

3. Koktajl z Aloe Vera, imbiru i cytryny

Uważa się, że 6-gingerol, obecny w imbirze, poprawia przepływ żołądkowo-jelitowy i pomaga na łagodne zapalenie żołądka. Cytryna natomiast stymuluje wchłanianie żelaza i metabolizm tłuszczów.

Składniki

  • 2 łyżki żelu Aloe Vera (30 g)
  • Sok z 1 cytryny
  • 1 łyżka świeżego imbiru (15 g)
  • 2 szklanki wody (400 ml)
  • Sztuczny słodzik lub miód (do smaku)

Przygotowanie

Zmiksuj Aloe Vera z sokiem z cytryny, imbirem i wodą. Następnie przecedź koktajl przez sitko i osłodź go do smaku. Pij koktajl 3 razy dziennie przed jedzeniem, a zobaczysz, jak Twoje powolne trawienie rzeczywiście nabierze tempa.

4. Koktajl z Aloe vera, płatków owsianych i cynamonu

Pyszny i stymulujący napój, który ułatwia pracę jelit, dzięki zawartości płatków owsianych i cynamonu. Ale najlepsze jest to, że może być spożywany o każdej porze dnia!

Składniki

  • 1 łyżka stołowa żelu Aloe Vera (15 g)
  • 2 łyżki płatków owsianych (20 g)
  • 1 łyżeczka cynamonu cejlońskiego (4 g)
  • 1 szklanka wody (200 ml)
  • Miód pszczeli (do smaku)

Przygotowanie

Najpierw zmiksuj wszystkie składniki w blenderze, aż będą dobrze zmieszane a napój osiągnie jednolitą konsystencję. Potem przecedź koktajl przez sitko i ciesz się jego pysznym smakiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kumari, B., & Sharmila, M. (2015). Aloe vera its medicinal uses: A review. Int. J. Pharmacol. Pharm. Sci. International Journal of Pharmacology and Pharmaceutical Sciences26(6), 16–21.
  • Rajeswari, R., Umadevi, M., Rahale, S. C., Pushpa, R., Selvavenkadesh, S., Kumar, S. K. P., & Bhowmik, D. (2012). Aloe vera: The Miracle Plant Its Medicinal and Traditional Uses in India. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry1(4), 118–124. Retrieved from http://www.phytojournal.com/vol1Issue4/Issue_nov_2012/17.1.pdf
  • Cellini, L., Di Bartolomeo, S., Di Campli, E., Genovese, S., Locatelli, M., & Di Giulio, M. (2014). In vitro activity of aloe vera inner gel against helicobacter pylori strains. Letters in Applied Microbiology59(1), 43–48. https://doi.org/10.1111/lam.12241
  • K.L., C., M.A., M., C., F., M., W., & S., G. (2012). Aloe vera: Quantification of key metabolites for identity and quality assessment. Planta Medica. Georg Thieme Verlag. Retrieved from http://ovidsp.ovid.com/ovidweb.cgi?T=JS&PAGE=reference&D=emed11&NEWS=N&AN=71140292

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.