Powolne trawienie - przyśpiesz z aloesem

30 maja, 2020
Istotne jest, aby poznać przyczynę powolnego trawienia, aby móc wybrać odpowiednie lekarstwo. Dzięki swoim właściwościom, aloes może być bardzo pomocny.

Minęło trochę czasu od ostatniego posiłku, ale wciąż odczuwasz uczucie ciężkości w swoim brzuchu. Bardzo możliwe, że doświadczasz tego, co znamy jako powolne trawienie. Aloes zwyczajny jest bardzo przydatny do zwalczania różnych zaburzeń, które wpływają na żołądek i jelita.

Czy chcesz sprawdzić, czy to będzie rozwiązanie Twojego problemu? Odkryj w tym artykule 4 preparaty oparte na Aloe vera, które przyspieszą Twoje powolne trawienie.

Co uważamy za wolne trawienie?

Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej i przechodzi przez kolejne etapy prowadzące do przekształcenia żywności w składniki odżywcze i wodę. Cząsteczki te są absorbowane na poziomie komórkowym, podczas gdy to, czego nie można strawić, jest wydalane z kałem. Ruch, który ułatwia przejście pokarmu do żołądka, a następnie do jelit, znany jest jako perystaltyka.

Powolne trawienie oznacza natomiast, że ​​perystaltyka jest słaba lub zbyt wolna, aby poruszyć masę powstałą z pokarmów.

Różne czynniki mogą powodować powolne trawienie:

 • Częste stosowanie środków przeczyszczających:

Sztuczne środki przeczyszczające często podrażniają błonę śluzową jelit i spowalniają trawienie. Zalecamy raczej stosowanie naturalnych środków przeczyszczających.

 • Niezrównoważona dieta z małą ilością błonnika:

Konsumpcja owoców i warzyw oraz zbóż może znacznie poprawić trawienie. Na początek polecamy jabłko, banan, szpinak i pestki dyni.

 • Używanie leków psychotropowych

Niezależnie od tego, czy są przepisane, czy nie, leki psychotropowe mogą mieć negatywny wpływ na żołądek i jelita. Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, skonsultuj się z lekarzem.

 • Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia

Prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla osiągnięcia dobrego trawienia. Jeśli cierpisz na anoreksję lub bulimię, będziesz potrzebowała specjalisty, który pomoże Ci zdrowo się odżywiać.

 • Choroby przewlekłe

Czasami powolne trawienie jest objawem innej choroby. W przypadku ciągłego dyskomfortu lub bólu zalecamy natychmiast udać się do lekarza.

Ale dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków jest duże prawdopodobieństwo, że aloes może przynieść ulgę.

Aloe vera

Aloe vera lub aloes to soczysta roślina, której liczne właściwości sprawiły, że jest ona bardzo popularna w tradycyjnej medycynie naturalnej. Ma bowiem wysoką zawartość wody i zasad chemicznych, które pozwalają regulować kwasowość żołądka i funkcjonowanie błony śluzowej jelita.

Wykazano, że ma właściwości lecznicze, które czynią go bardzo użytecznym do leczenia wrzodów i ogólnie uszkodzonych tkanek. Aloes pobudza również układ odpornościowy i chroni nas przed atakiem bakterii.

Aloes.

Jak więc możemy użyć aloesu na powolne trawienie? Powinnaś wiedzieć, że zarówno żel, jak i miąższ rośliny i lateks są użyteczne. Żel uzyskuje się po usunięciu za pomocą noża zielonej zewnętrznej skórki. Ważne jest, aby przechowywać go w niskich temperaturach, ponieważ utlenia się i łatwo traci płyn. Jeśli chodzi o lateks, czyli płyn wypływający po nacięciu liści, to również wymaga chłodzenia.

A teraz proponujemy Ci 4 koktajle, które rzeczywiście zwalczą Twoje problemy.

4 preparaty na bazie aloesu zwalczające powolne trawienie

1. Aloes i świeże liście mięty

Bardzo odświeżającym lekiem aktywującym metabolizm i trawienie jest płynny aloes i świeże liście mięty. Ta roślina, oprócz łagodzenia stanu zapalnego błony śluzowej jelit, dodatkowo pomaga na nieświeży oddech.

Składniki

 • 3 łyżki żelu Aloe Vera (45 g)
 • 10 świeżych liści mięty
 • 2 szklanki wody (400 ml)
 • Sztuczny słodzik do smaku

Przygotowanie

Umieść wszystkie składniki w blenderze i zmiksuj. Potem podawaj w płynnej postaci, osłodzony sztucznym słodzikiem do smaku. Lek ten można przyjmować 3 razy dziennie przed lub po każdym posiłku.

2. Koktajl z Aloe vera, ananasa i papai

Ananas i papaja to dwa tropikalne owoce, które wyróżniają się wysoką zawartością witamin (B1, B2 i niacyna lub B3) i błonnika. Są idealne do zastosowania w diecie odchudzającej, ponieważ ułatwiają trawienie, oczyszczają organizm i są nisko kaloryczne.

Koktajl z ananasa i aloesu

Składniki

 • 1 szklanka wody (200 ml)
 • 2 łyżki żelu Aloe Vera (30 g)
 • 1 szklanka świeżego ananasa (150 g)
 • 1 szklanka świeżej papai (150 g)
 • Sztuczny słodzik lub miód (do smaku)

Przygotowanie

Najpierw przełóż wszystkie składniki do blendera i miksuj, aż uzyskasz konsystencję kremowego shake’a. Zaleca się picie jednej szklanki pół godziny przed jedzeniem, zwłaszcza jeśli daniem głównym ma być mięso.

3. Koktajl z Aloe Vera, imbiru i cytryny

Uważa się, że 6-gingerol, obecny w imbirze, poprawia przepływ żołądkowo-jelitowy i pomaga na łagodne zapalenie żołądka. Cytryna natomiast stymuluje wchłanianie żelaza i metabolizm tłuszczów.

Składniki

 • 2 łyżki żelu Aloe Vera (30 g)
 • Sok z 1 cytryny
 • 1 łyżka świeżego imbiru (15 g)
 • 2 szklanki wody (400 ml)
 • Sztuczny słodzik lub miód (do smaku)

Przygotowanie

Zmiksuj Aloe Vera z sokiem z cytryny, imbirem i wodą. Następnie przecedź koktajl przez sitko i osłodź go do smaku. Pij koktajl 3 razy dziennie przed jedzeniem, a zobaczysz, jak Twoje powolne trawienie rzeczywiście nabierze tempa.

4. Koktajl z Aloe vera, płatków owsianych i cynamonu

Pyszny i stymulujący napój, który ułatwia pracę jelit, dzięki zawartości płatków owsianych i cynamonu. Ale najlepsze jest to, że może być spożywany o każdej porze dnia!

Składniki

 • 1 łyżka stołowa żelu Aloe Vera (15 g)
 • 2 łyżki płatków owsianych (20 g)
 • 1 łyżeczka cynamonu cejlońskiego (4 g)
 • 1 szklanka wody (200 ml)
 • Miód pszczeli (do smaku)

Przygotowanie

Najpierw zmiksuj wszystkie składniki w blenderze, aż będą dobrze zmieszane a napój osiągnie jednolitą konsystencję. Potem przecedź koktajl przez sitko i ciesz się jego pysznym smakiem.

 • Kumari, B., & Sharmila, M. (2015). Aloe vera its medicinal uses: A review. Int. J. Pharmacol. Pharm. Sci. International Journal of Pharmacology and Pharmaceutical Sciences26(6), 16–21.
 • Rajeswari, R., Umadevi, M., Rahale, S. C., Pushpa, R., Selvavenkadesh, S., Kumar, S. K. P., & Bhowmik, D. (2012). Aloe vera: The Miracle Plant Its Medicinal and Traditional Uses in India. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry1(4), 118–124. Retrieved from http://www.phytojournal.com/vol1Issue4/Issue_nov_2012/17.1.pdf
 • Cellini, L., Di Bartolomeo, S., Di Campli, E., Genovese, S., Locatelli, M., & Di Giulio, M. (2014). In vitro activity of aloe vera inner gel against helicobacter pylori strains. Letters in Applied Microbiology59(1), 43–48. https://doi.org/10.1111/lam.12241
 • K.L., C., M.A., M., C., F., M., W., & S., G. (2012). Aloe vera: Quantification of key metabolites for identity and quality assessment. Planta Medica. Georg Thieme Verlag. Retrieved from http://ovidsp.ovid.com/ovidweb.cgi?T=JS&PAGE=reference&D=emed11&NEWS=N&AN=71140292