Wrzody żołądka – 8 zalecanych produktów

· Czerwiec 18, 2018
Jeśli cierpisz na wrzody żołądka, staraj się sięgać po produkty spożywcze, które mają korzystny wpływ na jego wyściółkę, dzięki czemu złagodzisz objawy tej choroby.

Wrzody żołądka to choroba, która obejmuje wewnętrzną wyściółkę żołądka lub jelita cienkiego. Schorzenie to może znacznie obniżyć jakość życia osób, które na nie cierpią.

W większości przypadków wrzody żołądka są wywołane przez bakterie. Istnieją też jednak inne czynniki wpływające na jej rozwój. Należą do nich złe nawyki (picie alkoholu, palenie tytoniu), niektóre leki, stres i negatywne emocje.

W dzisiejszym artykule prezentujemy 8 najskuteczniejszych produktów pomagających zapobiegać temu problemowi oraz podpowiadamy jak w naturalny sposób leczyć wrzody żołądka.

Wrzody żołądka – 8 leczniczych produktów spożywczych

1. Ananas

Ananas to owoc bogaty w enzymy, które wspomagają trawienie, zwłaszcza pokarmów bogatych w białko. Co więcej, ananas ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zapobiegać wrzodom żołądka.

Jest to produkt bardzo wszechstronny. Możesz go jeść jako przekąskę pomiędzy posiłkami lub dodawać do domowych soków i koktajli.

ananas

2. Kapusta warzywna

Kapusta warzywna ma silne właściwości alkalizujące, dzięki czemu pomaga leczyć wrzody żołądka. Warzywo to można jeść na surowo. Wystarczy włożyć je na kilka godzin do marynaty z oleju, octu i soli. Można ją również ugotować lub zrobić z niej sok.

Należy pamiętać, że osoby cierpiące na nadczynność tarczycy nie powinny spożywać kapusty warzywnej w zbyt dużych ilościach.

3. Czerwona papryka

Czerwona papryka to smaczny i zdrowy produkt, który stymuluje wydzielanie soków trawiennych. Surowa papryka doskonale się sprawdza jako składnik soków i sałatek lub jako element dekoracji na talerzu. Świetnie również smakuje w wersji gotowanej lub grillowanej.

czerwona papryka

4. Ziemniaki

Ziemniaki bardzo skutecznie zobojętniają kwasy żołądkowe a przy tym mają silne właściwości alkalizujące. Nie bez powodu osoby cierpiące na zgagę odczuwają często chęć zjedzenia ziemniaka. Jeśli chcesz wykorzystać zalety tego naturalnego lekarstwa, pij przez dziewięć dni z rzędu napój przygotowany według poniższego przepisu.

Składniki

 • ½ szklanki soku z ziemniaków (pamiętaj o tym, aby ziemniaki te dokładnie umyć, obrać ze skórki i usunąć z nich oczka)
 • 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia

Zmieszaj obydwa składniki i pij tak przygotowany lek na pół godziny przed śniadaniem.

5. Marchew

Marchew to kolejne warzywo o właściwościach alkalizujących, dlatego skutecznie pomaga pozbyć się objawów wielu problemów żołądkowych. Sok z marchwi dodatkowo pomaga w regeneracji wyściółki przewodu pokarmowego.

marchew

Warto również wypróbować domowy sok z jabłek i marchwi, który jest świetnym środkiem zapobiegawczym na zgagę. Aby uniknąć tego problemu, należy pić szklankę takiego soku na pół godziny przed śniadaniem.

6. Jabłka

Jabłka są owocami bardzo powszechnymi na całym świecie. Są to jednocześnie jedne z najzdrowszych owoców, jakie istnieją. Jabłka w naturalny sposób regulują procesy trawienia i skutecznie pomagają pozbyć się takich problemów, jak wrzody i nieżyt żołądka, zgaga, zaparcia lub biegunka.

Jabłka są zalecane wszystkim osobom borykającym się z wrzodami żołądka ponieważ zawierają dużą ilość błonnika, beta-karotenu i witaminy C. Te składniki odżywcze ułatwiają regenerację tkanek układu trawiennego.

7. Aloes

Aloes to roślina, która ma wspaniałe właściwości kojące. Przyspiesza procesy gojenia i regeneracji, a także jest środkiem przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

aloes na wrzody żołądka

Osoby cierpiące na wrzody żołądka mogą wykorzystać żel z aloesu do złagodzenia objawów choroby, ponieważ:

 • Aloes ma właściwości antybakteryjne, które hamują reprodukcję Helicobacter Pylori. Bakteria ta jest bezpośrednio powiązana z powstawaniem wrzodów żołądka.
 • Wrzody wywołują również ze stany zapalne całego przewodu pokarmowego, a aloes ma właściwości przeciwzapalne.
 • Aloes zawiera związki antrachinonowe, które są pomocne w ochronie i regeneracji wyściółki układu trawiennego.

8. Woda z solą

Coraz więcej sklepów ma w swojej ofercie wodę z solą, jako że wiele osób poznało już liczne zalety płynące z picia takiej wody. Jest ona bowiem bogatym źródłem minerałów i pierwiastków śladowych.

Co więcej, woda z solą ma właściwości alkalizujące, które pomagają łagodzić objawy licznych chorób.

Wrzody żołądka – dodatkowe zalecenia

Jeśli chcesz zapobiegać wrzodom żołądka lub złagodzić objawy obecnej choroby, wprowadź w życie poniższe zalecenia:

 • Jedz proste posiłki i staraj się nie łączyć wielu produktów w jednym daniu.
 • Pamiętaj o dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa i nigdy nie jedz w pośpiechu.
 • Pij wodę do każdego posiłku.
 • Unikaj tytoniu i alkoholu.
 • Unikaj stresu i walcz z nim za pomocą naturalnych środków i terapii relaksacyjnych. Mogą to być masaże, joga, tai chi itp.
 • Unikaj smażonej i przetworzonej żywności, białego cukru i substancji pikantnych lub stymulujących. Należą do nich m.in. kawa, napoje gazowane, papryka, cynamon, goździki, imbir.
 • Caballé, F. F. (2008). Epidemiología, factores pronósticos y causas de hemorragia digestiva alta no varicosa. Gastroenterologia y Hepatologia Continuada.
 • Guimarães, L. L., Ventura, A. L., Capellari, L. R., Souza, V. V. de, & Toma, W. (2017). Análise fitoquímica de plantas medicinais indicadas popularmente na forma de garrafadas para o tratamento da úlcera gástrica. Unisanta Health Science.
 • Valdivia Roldán, Mario. “Gastritis y gastropatías.” Revista de Gastroenterología del Perú 31.1 (2011): 38-48.