Domowe zastosowania sody oczyszczonej - poznaj najciekawsze z nich!

Domowe zastosowania sody oczyszczonej - poznaj najciekawsze z nich!

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2019

Niejednokrotnie pisaliśmy już o rozmaitych korzyściach sody oczyszczonej nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla naszego gospodarstwa domowego. Bardzo często wydajemy pieniądze na drogie środki czyszczące, gdy w rzeczywistości tak tani i naturalny produkt jak soda oczyszczona może zaoszczędzić nam wielu codziennych problemów.

Sekret sody oczyszczonej polega na tym, że jest ona produktem lekko zasadowym, który doskonale nadaje się do czyszczenia, usuwania nieprzyjemnych zapachów, a nawet do oczyszczania naszego organizmu. Dziś przedstawiamy 6 ciekawych zastosowań sody oczyszczonej, które bez wątpienia ułatwią ci codzienne życie.

6 ciekawych zastosowań sody oczyszczonej

1. Udrażnianie rur z pomocą sody oczyszczonej

Każdemu z nas przydarza się od czasu do czasu zatkany zlew w kuchni. Oprócz tego, że gromadzi się w nim woda, dodatkowo pojawia się nieprzyjemny zapach. Zwykle w takich przypadkach biegniemy do sklepu po specjalny produkt do udrożniania rur. Istnieje również i inna możliwość – sięgnij po sodę oczyszczoną.

Składniki

 • 100 g sody oczyszczonej
 • 3 szklanki wrzącej wody

Sposób przygotowania

 • To bardzo prosty w przygotowaniu środek. Wystarczy, że wsypiesz do odpływu sodę oczyszczoną, a następnie zalejesz ją trzema szklankami wrzącej wody. Przekonaj się sam, że sposób ten jest bardzo skuteczny!

2. Usuwanie chemicznych zapachów z odzieży

Bardzo często zdarza się, że nowe ręczniki, szlafrok a nawet podkoszulek są nasiąknięte nieprzyjemnym chemicznym zapachem farb. Co więcej, tego typu tkaniny często bywają z początku szorstkie.

Czyste ręczniki dzięki sodzie oczyszczonej

Soda oczyszczona pomoże ci się pozbyć tego problemu.

Składniki

 • 100 g sody oczyszczonej

Sposób przygotowania

Wyobraź sobie, że musisz usunąć nieprzyjemny zapach z dwóch ręczników i jednego podkoszulka. Zanurz je więc w letniej wodzie z rozpuszczonymi 100 g sody oczyszczonej i pozostaw na całą noc. Następnego dnia wypierz je w pralce jak zwykle.

3. Usuwanie zapachu psiego i kociego moczu

Jeśli masz w domu zwierzaka, doskonale wiesz, co mamy tu na myśli. Z pewnością chcesz wyczyścić ulubiony zakątek domu, który twój pies upodobał sobie do załatwiania swoich potrzeb albo chcesz odświeżyć kuwetę dla kota.

Czarny kot w domu

Z pomocą sody oczyszczonej usuniesz nie tylko nieprzyjemny zapach, ale również usuniesz bakterie, dzięki czemu twój zwierzak będzie zdrowszy. Jak należy stosować sodę oczyszczoną w tym przypadku?

Składniki

 • Szklanka octu (250 ml)
 • 2 łyżki sody oczyszczonej (40 g)

Sposób przygotowania

 • Nic trudnego! Rozpuść sodę oczyszczoną w szklance octu. Następnie spryskaj mieszanką miejsca, które chcesz oczyścić i zdezynfekować. Pozostaw na 2 godziny, po czym spłucz wodą.

4. Czyszczenie płytek łazienkowych

Dzięki tej prostej naturalnej sztuczce płytki w Twojej łazience nabiorą pięknego blasku. Nasz domowej roboty detergent jest tak łatwy w przygotowaniu i skuteczny, że z pewnością po jego spróbowaniu nie wrócisz już do używania produktów ze sklepowych półek.

Poniżej znajdziesz wskazówki na to, jak go przygotować?

Składniki

 • 150 g sody oczyszczonej
 • 3 krople olejku eterycznego z drzewa herbacianego
 • 100 ml octu
 • 3 litry letniej wody

Sposób przygotowania

 • Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i rozpuść je w 3 litrach wody. Za pomocą gąbki delikatnie czyść płytki łazienkowe. Z każdym ruchem zauważysz, że stają się one coraz bardziej czyste i błyszczące.
 • Co więcej, dzięki olejkowi z drzewa herbacianego pozostaną one również wolne od wszelkiego rodzaju zarazków oraz przyjemnie pachnące. Przekonaj się sam, że płyn ten jest niesamowity!

5. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów z lodówki

Często zdarza się, że gdy otwieramy lodówkę, wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach stęchlizny albo zepsutych produktów żywnościowych. Mimo tego że nie przechowujemy zepsutej żywności, zapach ten przenika całą lodówkę.

Lodówka pełna żywności

Co możemy w takim przypadku zrobić? Nie przejmuj się – sięgnij po sodę oczyszczoną, która skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Składniki

 • 100 g sody oczyszczonej
 • 2 szklanki ciepłej wody (400 ml)

Sposób przygotowania

 • W pierwszej kolejności opróżnij lodówkę. Następnie rozpuść sodę oczyszczoną w ciepłej wodzie i wyczyść powstałym płynem jej wnętrze. Innym doskonałym sposobem na zapobieganie nieprzyjemnym zapachom w lodówce jest włożenie do niej plastikowego pojemnika z 200 g sody oczyszczonej, która będzie pochłaniała brzydkie zapachy.

6. Usuwanie nieprzyjemnego zapachu ze starych książek

Wielu z nas wręcz uwielbia zapach starych książek – jest w nim coś romantycznego. Dla niektórych jednak zapach ten może być nieprzyjemny, a nawet irytujący. Często zdarza się, że w starych książkach mogą gromadzić się również niewielkie ilości stęchlizny.

Otwarta książka

Wypróbuj prostą domową sztuczkę z zastosowaniem sody oczyszczonej, a twoje książki będą zawsze przyjemnie pachniały i z chęcią będziesz powracać do ich lektury.

Składniki

 • 100 g sody oczyszczonej
 • Plastikowa torebka, do której zmieści się książka

Sposób przygotowania

 • W plastikowej torebce umieść 100 g sody oczyszczonej wraz z książką, z której chcesz usunąć nieprzyjemny zapach oraz pozostałości pleśni. Zamknij szczelnie torebkę i pozostaw tak przez tydzień. Rezultat będzie zachwycający, przekonaj się sam!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.