Czego nie przechowywać w lodówce?
Większość ludzi traktuje swoją lodówkę jak idealne miejsce do przechowywania wszelkiego typu artykułów spożywczych. Jest to jednak poważny błąd, ponieważ nie wszystkim produktom służy niska temperatura i warunki panujące w lodówce. Czasami warunki te mogą bowiem przyspieszać proces rozkładu lub też zmieniać naturalny smak jedzenia.
Prawdą jest, że wiele produktów spożywczych wymaga przechowywania w chłodnym miejscu, gdyż przedłuża to ich przydatność, należy jednak pamiętać, że istnieje grupa produktów, którym warunki panujące w lodówce mogą po prostu zaszkodzić. Poniżej przedstawiamy listę poduktów, których pod żadnym pozorem nie należy przechowywać w lodówce .
Czego nie przechowywać w lodówce?
Pomidor
Pomidory przechowywane w lodówce tracą smak i stają się mdłe. Niska temperatura hamuje ich dojrzewanie i narusza wewnętrzną strukturę, przez co stają się mączaste.
Ziemniaki
Niska temperatura wpływa negatywnie na smak ziemniaków: pod jej wpływem skrobia zamienia się w cukier, przez co stają się słodkie. Aby sprawić, by dłużej pozostały świeże i spowolnić proces rozkładu, można przechowywać je w papierowych torbach.
Chleb
Chleb to jeden z najczęściej umieszczanych przez nas w lodówce produktów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Wbrew pozorom chleb w lodówce starzeje się szybciej i traci swoje walory smakowe. Zdecydowanie lepiej jest przechowywać go w innym suchym i chłodnym miejscu, a jeśli to konieczne, można pokroić go i zamrozić, by był zdatny do spożycia później.
Owoce tropikalne
Jako że są to owoce pochodzące z ciepłych stref klimatycznych, niskie temperatury raczej im nie służą. Przechowując w lodówce owoce takie jak ananas, arbuz, brzoskwinia, awokado czy banan tylko przyspieszasz ich proces rozkładu.
Cebula i czosnek
W chłodnych warunkach cebula i czosnek stają się twarde, tracą swoje wartości odżywcze i smakowe. Zdecydowanie lepiej przechowywać je w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, na przykład w płóciennej torbie.
Twarde sery
Przyjęło się, że sery należy trzymać w lodówce, ponieważ wtedy dłużej zachowują świeżość. Nie można jednak zapominać, że wiele zależy od rodzaju sera i niektórym z nich warunki panujące w lodówce odbierają walory smakowe. Twarde sery, takie jak parmezan, nie wymagają przechowywania w chłodnym miejscu. W zupełności wystarczy im szczelnie zamknięte opakowanie i temperatura pokojowa.
Melony i brzoskwinie
Przechowując je w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza narażasz je na utratę smaku i wielu wartości odżywczych. Dlatego też, znacznie lepiej pozostawiać je poza lodówką, w temperaturze pokojowej.
Miód pszczeli
Chowasz miód do lodówki? To poważny błąd. Miód, za sprawą składników w nim zawartym i swojego pH, zachowuje najlepszą konsystencję, gdy jest przechowywany w temperaturze pokojowej. W niskiej temperaturze traci on bowiem wiele swoich właściwości oraz ulega krystalizacji.
Oliwa z oliwek
Oliwa przechowywana w lodówce staje się gęsta. Stopniowo upodabnia się do masła i traci swój smak. Najlepiej przechowywać ją w chłodnym i ciemnym miejscu, jednak na pewno nie w lodówce.
Czekolada
Gdy czekolada przez dłuższy czas jest przechowywana w niskiej temperaturze, pojawia się na niej biały nalot wpływający również na smak. W przypadku czekolady warto więc skłaniać się ku kompromisowi jakim jest temperatura pokojowa, gdyż zbyt dużo ciepła również nie działa na nią pozytywnie.
Kawa
Kawa przechowywana w lodówce zachowuje się bardzo podobnie od czekolady. Również pokrywa się osadem zmieniającym smak i traci swój charakterystyczny zapach.
Ziarna, makarony, mąka i cukier
Wszystkie te produkty powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Gdy jest chłodniej tracą one bowiem swoje wartości odżywcze, witaminy, konsystencję i smak.
Niektóre wędliny
Niektóre rodzaje szynek posiadają bardzo charakterystyczny smak, który łatwo mogą utracić, gdy są przechowywane w lodówce. W przeciwieństwie do zwykłych wędlin, którym niskie temperatury służą, szynki zdecydowanie lepiej mają się w temperaturze pokojowej.
Bazylia
Bazylii także nie należy umieszczać w lodówce, gdyż niska temperatura wysusza ją i przyspiesza proces rozkładu. Jeśli jednak chcesz wykorzystać jej zdolność pochłaniania innych zapachów, wstaw ją do szklanki z wodą, aby przedłużyć jej żywotność.
Mamy nadzieję, że ten tekst i wiedza w nim zawarta, pomogą Ci uniknąć błędu przechowywania w lodówce produktów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Grau, A. (2015). Can you trust your fridge? IEEE Spectrum. https://doi.org/10.1109/MSPEC.2015.7049440
- Calefato, C., Milani, M., Montanari, R., Emilia, R., & Dismi, H. M. I. G. (2010). Fridge Fridge on the Wall : what Can I Cook for Us All ? An HMI study for an intelligent fridge. In Proceedings of the International Conference on Advanced Visual Interfaces. https://doi.org/10.1145/1842993.1843093
- High Level Panel of Experts on Food Security and Nutrition of the Committee on World Food Security. (2014). Food Losses and Waste in the Context of Sustainable Food Systems. HLPE Report. https://doi.org/65842315
- Luo, S., Xia, H., Gao, Y., Jin, J. S., & Athauda, R. (2008). Smart fridges with multimedia capability for better nutrition and health. In Proceedings – 2008 International Symposium on Ubiquitous Multimedia Computing, UMC 2008. https://doi.org/10.1109/UMC.2008.17
- Jenny Tian and Leslie Bothwell (2010). The Relation of Total Resistant Starch Concentration in Potatoes https://wwsef.ca/archives/2010/2010ReportBothwellTian.pdf
- Carmen Carla Quiroga Ledezma. Los almidones resistentes y la salud. Revista Investigación y Desarrollo Vol. 1, Núm. 8 (2008). http://www.upb.edu/revista-investigacion-desarrollo/index.php/id/article/view/91
- Dan Drost (2018). Cebollas en el huerto. Utah State University: Horticulture. https://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2949&context=extension_curall
- Neyra Pinto, J. (2019). CÓMO SE DEBEN LAVAR Y GUARDAR LOS ALIMENTOS. Revista Médica Basadrina, 12(2), 51-53. http://revistas.unjbg.edu.pe/index.php/rmb/article/view/645
- Web Aceite de Jaén online 2020: https://www.aceitedejaen.es/blog/8-la-correcta-conservacion-del-aceite-de-oliva-virgen-extra
- Web Cafés Miñana 2020: https://cafesminana.es/blog/64_Como-conservar-el-cafe-en-buenas-condiciones