Chłonne i pachnące ręczniki? – Mamy na to sposób

Wrzesień 21, 2015
Wystarczą nam zaledwie dwa naturalne składniki, takie jak biały ocet i soda oczyszczona. Ten pierwszy pomaga pozbyć się bakterii i zmiękcza ubrania, natomiast soda oczyszczona neutralizuje nieprzyjemne zapachy i dezynfekuje.

Po kąpieli sięgasz po ręcznik i zauważasz, że jego zapach stał się nieprzyjemny, a gdy usiłujesz wytrzeć kropelki wody ze skóry, okazuje się, że Twoje ręczniki praktycznie nie chłoną. Problem ten może dotyczyć również i zupełnie nowych ręczników.

Jak zatem możemy sprawić, by zawsze pięknie pachniały? Jakie istnieją naturalne sztuczki na dodanie im miękkości i poprawienie chłonności.

Poniżej przedstawiamy kilka rewelacyjnych wskazówek, które z pewnością okażą Ci się niezwykle przydatnie na co dzień. Pięknie pachnące ręczniki sprawią, że czas spędzony w łazience będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością.

Miękkie, chłonne i pachnące ręczniki – Przygotuj naturalny roztwór

Często zdarza się, że nowe ręczniki lub szlafroki są nieprzyjemnie szorstkie w dotyku. Zwykle jest to spowodowane użyciem do ich produkcji rozmaitych barwników. Dlatego też większość z nas przed pierwszym użyciem pierze je w gorącej wodzie, aby stały się bardziej miękkie.

W rzeczywistości materiał, z jakiego są wykonane ręczniki nie odgrywa większej roli – bez względu na to, czy są one z bawełny czy innych włókien, z upływem czasu zaczynają zatrzymywać wilgoć, a w konsekwencji powstaje nieprzyjemny zapach.

Zatrzymywanie wilgoci w ręcznikach nie byłoby tak wielkim problemem, gdyby nie wiązało się z pojawianiem się między włóknami licznych bakterii. Jak możemy temu zaradzić? To nic trudnego – wypróbuj nasz naturalny sposób na chłonne i miękkie ręczniki.

Potrzebne składniki

  • 1 szklanka octu (250 ml)
  • Pół szklanki sody oczyszczonej (125 g)
  • Ciepła woda

Jak postępować krok po kroku?

Soda oczyszczona

  • Pierzemy w pralce. Włóż do bębna nowe ręczniki, którym chcesz dodać miękkości lub te, które używasz od dawna, ale chciałabyś, by znów pochłaniały wodę jak kiedyś. Nastaw cykl prania w gorącej wodzie i dodaj do niego rozpuszczony w szklance wody ocet. Uruchom pełny cykl prania.
  • Następnym krokiem jest nastawienie kolejnego cyklu prania, również z użyciem gorącej wody, jednak tym razem dodajemy do prania sodę oczyszczoną. Pamiętaj, by nie mieszać ze sobą dwóch wskazanych składników. Po zakończeniu pracy pralki, wywieś ręczniki na świeżym powietrzu. Przekonaj się, że rezultaty są zaskakujące!

Co sprawia, że nasza metoda poprawia chłonność i zmiękcza ręczniki?

Ocet

Mamy na to proste naukowe wytłumaczenie. Zwykle chętniej sięgamy po dostępne w sklepach płyny do płukania tkanin i detergenty, myśląc, że otrzymamy doskonałe wyniki. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie: chemiczne substancje niszczą tkaniny i sprawiają, że stają się one mniej chłonne.

  • Ocet: Zawiera kwas octowy, który skutecznie usuwa bakterie i zgromadzoną między włóknami wilgoć, a także doskonale zmiękcza tkaniny.
  • Soda oczyszczona: Jak już doskonale wiesz, soda oczyszczona jest naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z brudem – idealnie nadaje się do dezynfekcji, usuwa wszelkiego  rodzaju zabrudzenia i tłuszcz oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jej wspaniałe korzyści wynikają z tego, że jest to produkt o skutecznych właściwościach alkalicznych.

Kilka porad na to, by Twoje ręczniki były zawsze suche i przyjemnie pachnące

Ręczniki

Z pewnością o wielu poniższych wskazówkach już słyszałaś. Jednak nie zaszkodzi dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak dbać odpowiednio o ręczniki.

Pamiętaj, że tam, gdzie gromadzi się wilgoć, natychmiast pojawiają się bakterie, które wywołują rozmaite alergie i nieprzyjemne reakcje organizmu. Najlepszym na to lekarstwem jest zapobieganie!

  • Bakterie uwielbiają wilgoć! Koniecznie po każdym prysznicu czy kąpieli wywieszaj ręcznik na świeżym powietrzu, aż do całkowitego wyschnięcia. Nie musisz go prać za każdym razem – wystarczy, że dokładnie go wysuszysz. W przeciwnym wypadku w wilgotnych miejscach zaczną się gromadzić bakterie i pojawi się nieprzyjemny zapach stęchlizny.
  • Ostrożnie dawkuj detergenty do prania (nie wlewaj dużych ilości). Substancje chemiczne zawarte w detergentach osadzają się między włóknami, zatykając materiał, co sprawia, że ręczniki stają się z każdym praniem bardziej szorstkie i mniej chłonne. Im mniej detergentu zastosujesz, tym lepiej!
  • Jeśli chodzi o płyny do płukania tkanin, zalecamy zastąpienie ich octem – jest to produkt naturalny, który doskonale zmiękcza włókna ręczników, nie wywołując żadnych negatywnych skutków.

Nie doprowadza on – tak jak chemiczne detergenty – do przedwczesnego zniszczenia materiału, a ponadto znacznie zwiększa chłonność ręczników. Przekonaj się, że pozostaną one na długo miękkie i przyjemne w dotyku.

Pamiętaj, że powinnaś szczególnie zatroszczyć się o ubrania dziecięce. Staraj się zastępować chemiczne środki naturalnymi składnikami. Już wiesz, że doskonale do tego nadaje się ocet, soda oczyszczona, cytryna – to nasi naturalni sprzymierzeńcy w codziennym sprzątaniu domu.

Bądźmy ekologiczni! Chcesz zacząć już dziś?

WIĘCEJ DLA CIEBIE