Pranie - jak suszyć je prawidłowo?

Rozwieszając pranie we wnętrzu zapewniasz doskonałe środowisko dla rozwoju roztoczy. Może to mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie Twoje i Twoich domowników.
Pranie - jak suszyć je prawidłowo?

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pranie rozwieszane we wnętrzu może być źródłem wielu problemów, również zdrowotnych. Nie chodzi tylko o fakt, że rozwieszanie prania na sznurkach może rozciągnąć i uszkodzić ubrania; we wnętrzu mogą także zacząć rozwijać się roztocza.

Dzieje się tak dlatego, iż mokre pranie znacznie zwiększa wilgotność powietrza w mieszkaniu, a właśnie wilgotne środowisko jest idealnym do rozwoju szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Rozwijające się jak gdyby nigdy nic roztocza, mogą przyczyniać się do rozwoju alergii, problemów układu oddechowego, zmian skórnych czy kataru siennego. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się więcej o zdrowotnych konsekwencjach suszenia prania w mieszkaniu.

Dlaczego pranie lepiej suszyć na zewnątrz?

Departament Badań nad Środowiskiem i Architekturą z Glasgow w Szkocji opublikował niedawno wstrząsające wyniki badań. Eksperyment przeprowadzono w 100 gospodarstwach domowych, spośród nich w 87 mieszkańcy na co dzień rozwieszali mokre pranie we wnętrzu mieszkania.

Pranie na suszarce

Badacze przyjrzeli się temu zagadnieniu i wykazali, że w domach, w których wilgotność wzrosła w związku z suszeniem ubrań we wnętrzu, aż 25% mieszkańców cierpi z powodu obniżonej odporności organizmu i nawracających infekcji dróg oddechowych.

Każdy z nas ma w domu pralkę, ale nie każdy z nas zainwestował w suszarkę do ubrań. Dlaczego? Być może winą za to możemy obarczyć cenę takich urządzeń, istnieje jednak ewentualność, że po prostu nie zdajemy sobie sprawy z przykrych konsekwencji suszenia prania w mieszkaniu.

Jak szybko wysuszyć pranie?

Suszenia prania nie da się uniknąć, dlatego warto jest wiedzieć, jak robić to sprawnie i skutecznie, aby uniknąć możliwych konsekwencji.

1. Zachowaj odstęp pomiędzy rozwieszanymi ubraniami

Gdy wieszasz uprane ubrania zbyt blisko siebie, odbierasz im dostęp tlenu, przez co schną one o wiele dłużej. Rozwieś je w znacznej odległości od siebie, a dostarczysz im powietrze i unikniesz sytuacji, w której jedna tkanina łapie wilgotność drugiej.

2. Wykręć i wyciśnij ubranie

W naszej garderobie pełno jest ubrań z bardzo sztywnych tkanin, które może być ciężko wysuszyć we wnętrzu domu. Jeśli chcesz,  by ubrania wykonane z dżinsu czy innego grubego materiału schły szybciej, koniecznie wyciśnij je mocno przed rozwieszeniem.

3. Skorzystaj z suszarki, by wysuszyć pranie

Najpierw dokładnie wykręć i wyciśnij ubranie, a następnie skierować na nie strumień ciepłego powietrza z suszarki.

Pranie suszone suszarką do włosów

W ten prosty i szybki sposób wysuszysz daną rzecz i od razu będziesz gotowa do wyjścia!

4. Włóż ubranie do zamrażalki

To dosyć zaskakująca, ale bardzo ciekawa metoda, którą możesz wykorzystać, gdy nie masz absolutnie, co na siebie włożyć, a potrzebujesz czystych i świeżych ubrań natychmiast.

Umieść dane ubranie w plastikowej torbie i włóż ją do zamrażalki. Gdy ubrania się rozmrożą będą całkowicie suche! Wystarczy tylko, że je wyprasujesz i gotowe!

Jakiej jeszcze zmiany potrzeba?

We wspomnianym wyżej badaniu, eksperci zastanawiali się także nad wpływem rozwiązań architektonicznych na narastający problem infekcji i alergii. Uznali, że idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie specjalnych przestrzeni do suszenia i przechowywania ubrań.

Mogłyby to być zarówno miejsca na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu; co więcej, może być to zarówno przestrzeń wspólna, jak i indywidualna. Oczywiście wspólne rozwiązania mogłyby być wyjątkowo korzystne, jako że znacznie ograniczyłyby korzystanie z nadmiernej ilości elektroniki (np. suszarek).

Taras

Oczywiście zawsze możemy sięgnąć po suszarkę, gdy nie ma innego wyjścia i zmuszają nas do tego warunki atmosferyczne czy brak czasu. Kiedy jednak wychodzi słońce, warto z powrotem wrócić do tradycyjnych metod i suszyć ubrania na zewnątrz, choćby na balkonie czy tarasie.

Z każdym dniem coraz więcej osób rozumie, że każde ich działanie ma wpływ na całe środowisko i życie innych ludzi, także przyszłych pokoleń. Troszczmy się nie tylko o siebie, ale i o naszą planetę. A rzetelne rozwiązanie kwestii prania przyniesie nam obopólne korzyści.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.