Lampion, który rozświetli Twoje wnętrza

Postaraj się, żeby słoik, z którego zrobisz lampion był czysty i suchy, a także zdobądź lśniącą farbę lub fluorescencyjne słomki. Umieść lampion przy źródle światła, aby później dłużej cieszyć się jego blaskiem.
Lampion, który rozświetli Twoje wnętrza

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Lampion w pokoju? Być może zastanawiasz się: “Po co?”. Bardzo częstym zjawiskiem wśród dzieci w pewnym wieku jest to, że chcą, by światło paliło się w ich pokoju przez całą noc. Dzięki temu przebywając w łóżku czują się bezpieczne i spokojne.

Nie zawsze jednak taki stan rzeczy nam odpowiada. Może to znacznie zwiększyć nasze rachunki za energię elektryczną. Ponadto wśród malców wytwarza to swoiste uzależnienie od światła. Później nie są w stanie zasnąć, jeżeli nie ma włączonej lampy.

Na szczęście istnieje pewien bardzo interesujący sposób na umożliwienie dzieciom spokojnego snu w delikatnym świetle. Nie będzie on jednak wymagał zapalenia sztucznego światła.

Mamy na myśli pomysłowy dekoracyjny lampion, który możesz wykonać w swoim domu przy użyciu bardzo niewielu materiałów. Otrzymasz dzięki temu mały, uroczy przedmiot, który swoim delikatnym blaskiem przyda magii wnętrzom w Twoim domu.

W tym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą dwoma prostymi sposobami na lampion, który zrobisz w wolnej chwili. Przeczytaj i zobacz!

Lampion przy użyciu fluorescencyjnych rurek

W wielu sklepach z dekoracją lub z akcesoriami na przyjęcia, bardzo często możemy natknąć się na fluorescencyjne patyczki lub rurki. Emitują one światło i świecą w ciemności.

Ten ciekawy gadżet znany jest także jako świecące bransoletki, gdyż zazwyczaj zakłada się je właśnie w formie bransoletek na rozmaite imprezy.

Są to rurki o długości około 20 cm i szerokie na pół centymetra. Zawierają też plastikowe łączniki o długości około 2 cm. Znajdziesz je w rozmaitych jaskrawych kolorach, takich jak czerwony, żółty, zielony, fuksja, fioletowy, pomarańczowy czy też niebieski.

Zdarza się też, że znajdziesz rurki zawierające kilka kolorów naraz – to najciekawsza opcja. Aby wykonać lampion możesz użyć rurek wielokolorowych lub samodzielnie połączyć kilka kolorów.

Materiały:

 • Wybrane przez Ciebie szklane słoiki
 • Luminescencyjne patyczki
 • Plastikowe rękawiczki
 • Nożyczki
 • Stary tiul

Krok 1

Postaraj się o szklane słoiki. Mogą to być słoiki od kawy, oliwek czy też innych produktów spożywczych.

Krok 2

Wytnij kawałek tiulu nieco dłuższy od wysokości słoika. Włóż go do środka, żeby dotykał szkła.

Lampion

Krok 3

Dla ochrony dłoni załóż rękawiczki. Przetnij rurkę, aby wydobyć barwnik.

Krok 4

Poruszaj patyczkiem wewnątrz butelki lub słoika. Postaraj się stworzyć na szkle i na tiulu kolorowe plamy, które później będą świeciły w ciemności.

Krok 5

Jako że chodzi o stworzenie przykuwających uwagę kolorowych lampionów świecących w ciemności, przetnij rurkę o innym kolorze i powtórz krok 4.

Krok 6

Zakręć słoik lub butelkę i dokładnie wstrząśnij.

Krok 7

Zgaś światło i ciesz się uroczym blaskiem lampionu.

Efekt końcowy

Lampion zrobiony przy użyciu farby

Farba, jakiej użyjemy w tym przypadku to farba fluorescencyjna, którą możesz kupić w sklepach dla plastyków i artystów.

Chodzi o pigment wykazujący właściwości fluorescencyjne, który świeci w ciemnościach. Jak to możliwe? Absorbuje energię fal elektromagnetycznych o krótkiej fali.

W zależności od użytego pigmentu, może odbijać kolor zielonkawy, niebieski, żółty lub różowy. Podobnie jak to było w poprzednim przypadku, lampion możesz zrobić używając jednego koloru bądź łącząc ich kilka. My sugerujemy fantazyjne połączenia.

Materiały

 • Szklane słoiki
 • Fluorescencyjna farba
 • Pędzel
 • Niezbędna ilość wody

Krok 1

W czystym pojemniku zmieszaj fluorescencyjną farbę z odrobiną wody. Mieszaj długo i dokładnie, aż do całkowitego rozpuszczenia farby.

Aby ochronić skórę dłoni, używaj pędzla i gumowych rękawiczek.

Krok 2

Dokładnie umyj słoiki i upewnij się, że są zupełnie suche.

Krok 3

Użyj pędzla, aby nałożyć farbę wewnątrz słoika. Maluj niewielkie punkty aż całkowicie pokryjesz szkło. Im więcej pozostawisz namalowanych punktów, tym bardziej lampion będzie świecił w ciemności.

Jest to nieco pracochłonny proces, ale uwierz – rezultat będzie zachwycający.

Może zainteresuje Cię też przeczytanie artykułu: Czy rośliny w sypialni to dobry pomysł?

Krok 4

Umieść lampion w pobliżu zapalonej żarówki i pozostaw tak na kilka minut. Dzięki temu będzie jasno świecić, gdy zgasisz światło.

Lampion - słoik

Choć w ciągu dnia lampion wygląda niepozornie, pokochasz jego delikatne światło w nocy.

Spodobał Ci się ten pomysł? Jak widzisz, oba te pomysły są bardzo łatwe w wykonaniu. Nie zainwestujesz wiele i nie zabierze Ci zbyt wiele czasu, a efekty będą olśniewające.

Wszystko, czego potrzebujesz to zaledwie odrobina czasu, farby i kreatywności. Ani się nie obejrzysz, a będziesz miała swój własny, niepowtarzalny lampion. Jeżeli tylko masz ochotę, świetnym pomysłem jest zrobienie go razem z dziećmi. To będzie wspaniała zabawa!

Pamiętaj jednak, że – aby uniknąć szkód i niepotrzebnych zabrudzeń – musisz zapewnić im rękawiczki i stare, zniszczone ubrania.

Lampiony

Wtedy rozlana farba i plamki nie będą stanowić problemu, a robienie lampionu będzie samą przyjemnością!

To może Cię zainteresować ...
Domowej roboty organizer na akcesoria do makijażu!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Domowej roboty organizer na akcesoria do makijażu!

Domowej roboty organizer na akcesoria do makijażu pomoże Ci zaoszczędzić czas, gdy przygotowujesz się do wyjścia. Chcesz dowiedzieć się, jak go zro... • Flores fluorescentes. García Carmona, F., Gandía Herrero, F., & Escribano, J. (2011). Flores fluorescentes. Investigación y Ciencia.
 • VV.AA. (2017). El reciclaje: un nicho de innovación y emprendimiento con enfoque ambientalista. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2218-36202017000100005

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.