Lampion, który rozświetli Twoje wnętrza

Postaraj się, żeby słoik, z którego zrobisz lampion był czysty i suchy, a także zdobądź lśniącą farbę lub fluorescencyjne słomki. Umieść lampion przy źródle światła, aby później dłużej cieszyć się jego blaskiem.
Lampion, który rozświetli Twoje wnętrza

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Lampion w pokoju? Być może zastanawiasz się: “Po co?”. Bardzo częstym zjawiskiem wśród dzieci w pewnym wieku jest to, że chcą, by światło paliło się w ich pokoju przez całą noc. Dzięki temu przebywając w łóżku czują się bezpieczne i spokojne.

Nie zawsze jednak taki stan rzeczy nam odpowiada. Może to znacznie zwiększyć nasze rachunki za energię elektryczną. Ponadto wśród malców wytwarza to swoiste uzależnienie od światła. Później nie są w stanie zasnąć, jeżeli nie ma włączonej lampy.

Na szczęście istnieje pewien bardzo interesujący sposób na umożliwienie dzieciom spokojnego snu w delikatnym świetle. Nie będzie on jednak wymagał zapalenia sztucznego światła.

Mamy na myśli pomysłowy dekoracyjny lampion, który możesz wykonać w swoim domu przy użyciu bardzo niewielu materiałów. Otrzymasz dzięki temu mały, uroczy przedmiot, który swoim delikatnym blaskiem przyda magii wnętrzom w Twoim domu.

W tym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą dwoma prostymi sposobami na lampion, który zrobisz w wolnej chwili. Przeczytaj i zobacz!

Lampion przy użyciu fluorescencyjnych rurek

W wielu sklepach z dekoracją lub z akcesoriami na przyjęcia, bardzo często możemy natknąć się na fluorescencyjne patyczki lub rurki. Emitują one światło i świecą w ciemności.

Ten ciekawy gadżet znany jest także jako świecące bransoletki, gdyż zazwyczaj zakłada się je właśnie w formie bransoletek na rozmaite imprezy.

Są to rurki o długości około 20 cm i szerokie na pół centymetra. Zawierają też plastikowe łączniki o długości około 2 cm. Znajdziesz je w rozmaitych jaskrawych kolorach, takich jak czerwony, żółty, zielony, fuksja, fioletowy, pomarańczowy czy też niebieski.

Zdarza się też, że znajdziesz rurki zawierające kilka kolorów naraz – to najciekawsza opcja. Aby wykonać lampion możesz użyć rurek wielokolorowych lub samodzielnie połączyć kilka kolorów.

Materiały:

 • Wybrane przez Ciebie szklane słoiki
 • Luminescencyjne patyczki
 • Plastikowe rękawiczki
 • Nożyczki
 • Stary tiul

Krok 1

Postaraj się o szklane słoiki. Mogą to być słoiki od kawy, oliwek czy też innych produktów spożywczych.

Krok 2

Wytnij kawałek tiulu nieco dłuższy od wysokości słoika. Włóż go do środka, żeby dotykał szkła.

Lampion

Krok 3

Dla ochrony dłoni załóż rękawiczki. Przetnij rurkę, aby wydobyć barwnik.

Krok 4

Poruszaj patyczkiem wewnątrz butelki lub słoika. Postaraj się stworzyć na szkle i na tiulu kolorowe plamy, które później będą świeciły w ciemności.

Krok 5

Jako że chodzi o stworzenie przykuwających uwagę kolorowych lampionów świecących w ciemności, przetnij rurkę o innym kolorze i powtórz krok 4.

Krok 6

Zakręć słoik lub butelkę i dokładnie wstrząśnij.

Krok 7

Zgaś światło i ciesz się uroczym blaskiem lampionu.

Efekt końcowy

Lampion zrobiony przy użyciu farby

Farba, jakiej użyjemy w tym przypadku to farba fluorescencyjna, którą możesz kupić w sklepach dla plastyków i artystów.

Chodzi o pigment wykazujący właściwości fluorescencyjne, który świeci w ciemnościach. Jak to możliwe? Absorbuje energię fal elektromagnetycznych o krótkiej fali.

W zależności od użytego pigmentu, może odbijać kolor zielonkawy, niebieski, żółty lub różowy. Podobnie jak to było w poprzednim przypadku, lampion możesz zrobić używając jednego koloru bądź łącząc ich kilka. My sugerujemy fantazyjne połączenia.

Materiały

 • Szklane słoiki
 • Fluorescencyjna farba
 • Pędzel
 • Niezbędna ilość wody

Krok 1

W czystym pojemniku zmieszaj fluorescencyjną farbę z odrobiną wody. Mieszaj długo i dokładnie, aż do całkowitego rozpuszczenia farby.

Aby ochronić skórę dłoni, używaj pędzla i gumowych rękawiczek.

Krok 2

Dokładnie umyj słoiki i upewnij się, że są zupełnie suche.

Krok 3

Użyj pędzla, aby nałożyć farbę wewnątrz słoika. Maluj niewielkie punkty aż całkowicie pokryjesz szkło. Im więcej pozostawisz namalowanych punktów, tym bardziej lampion będzie świecił w ciemności.

Jest to nieco pracochłonny proces, ale uwierz – rezultat będzie zachwycający.

Może zainteresuje Cię też przeczytanie artykułu: Czy rośliny w sypialni to dobry pomysł?

Krok 4

Umieść lampion w pobliżu zapalonej żarówki i pozostaw tak na kilka minut. Dzięki temu będzie jasno świecić, gdy zgasisz światło.

Lampion - słoik

Choć w ciągu dnia lampion wygląda niepozornie, pokochasz jego delikatne światło w nocy.

Spodobał Ci się ten pomysł? Jak widzisz, oba te pomysły są bardzo łatwe w wykonaniu. Nie zainwestujesz wiele i nie zabierze Ci zbyt wiele czasu, a efekty będą olśniewające.

Wszystko, czego potrzebujesz to zaledwie odrobina czasu, farby i kreatywności. Ani się nie obejrzysz, a będziesz miała swój własny, niepowtarzalny lampion. Jeżeli tylko masz ochotę, świetnym pomysłem jest zrobienie go razem z dziećmi. To będzie wspaniała zabawa!

Pamiętaj jednak, że – aby uniknąć szkód i niepotrzebnych zabrudzeń – musisz zapewnić im rękawiczki i stare, zniszczone ubrania.

Lampiony

Wtedy rozlana farba i plamki nie będą stanowić problemu, a robienie lampionu będzie samą przyjemnością!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Flores fluorescentes. García Carmona, F., Gandía Herrero, F., & Escribano, J. (2011). Flores fluorescentes. Investigación y Ciencia.
 • VV.AA. (2017). El reciclaje: un nicho de innovación y emprendimiento con enfoque ambientalista. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2218-36202017000100005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.