Spójrz na dłonie i oceń swoje zdrowie!

Chociaż w wielu przypadkach zmiany związane z dłońmi nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, warto bacznie obserwować wszelkie zmiany i poznać ich przyczyny.

Każdego dnia wielokrotnie patrzymy na swoje dłonie, jednak nie zawsze potrafimy zauważyć wszystkie szczegóły lub zmiany, jakie w nich zachodzą. Ta część naszego ciała ulega ciągłym przeobrażeniom, które najbardziej są widoczne w wyniku starzenia się organizmu. Mowa tu o plamach skórnych i o zarysowanych żyłach.

Pomijając jednak te objawy, powinniśmy od czasu do czasu dokładnie oglądać swoje dłonie, ponieważ mogą nam powiedzieć wiele o stanie zdrowia naszego ciała i dzięki nim możemy wykryć niektóre choroby.

Dlaczego dłonie mogą odzwierciedlać choroby?

Ręce i dłonie odgrywają ogromnie ważną rolę w codziennym życiu i trudno sobie wyobrazić naszą egzystencję bez nich. Z tego też powodu warto się im dokładnie przyglądać i zwracać uwagę na wszelkie szczegóły.

Dziś przedstawiamy ci kilka objawów, które powinny skłonić cię do większej troski o własne zdrowie. Nie lekceważ ich – dłonie mogą naprawdę wiele powiedzieć o zdrowiu.

Drżenie rąk

Drżenie rąk

Regularnie powtarzające się co jakiś czas drżenie rąk w większości przypadków od razu włącza w naszym umyśle syrenę alarmową – choroba Parkinsona. Nic dziwnego, przecież to główny objaw tej choroby.

Jednak nie we wszystkich przypadkach musi tak być, czasem drżenie dłoni jest po prostu rezultatem dostarczania organizmowi zbyt dużych dawek kofeiny lub przyjmowania w nadmiarze leków antydepresyjnych.

Pocenie się dłoni

Pocenie się dłoni jest zjawiskiem jak najbardziej powszechnym, zwłaszcza u osób cierpiących na nadmierną potliwość. Kto by więc zwracał na nie większą uwagę?

Warto wiedzieć, że zwiększona potliwość dłoni może być także oznaką wewnętrznego niepokoju, stresu czy zmartwień.

Obrzęknięte dłonie

Obrzęk dłoni

Obrzęk dłoni jest widoczny już na pierwszy rzut oka i prawie zawsze jest objawem gromadzenia się płynów w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała.

Jednak według dr. Edwarda Laskowskiego, zastępcy dyrektora medycyny sportowej Mayo Clinic (USA), obrzęknięte dłonie mogą być również odpowiedzią naczyń krwionośnych na zwiększony pobór energii podczas wysiłku fizycznego.

Przesuszone i łuszczące się dłonie

Swędzenie rąk

Podobnie jak w przypadku stóp, również i dłonie mogą ulegać nadmiernemu wysuszeniu. Chociaż rzadko kiedy pękają jak stopy, mogą pojawiać się na nich zgrubienia i modzele. Dzieje się tak przy niedoborach różnych substancji odżywczych i nagromadzeniu komórek martwego naskórka.

Gdy skóra dłoni zaczyna się łuszczyć, nasz organizm wysyła sygnał, że brakuje mu witamin z grupy B, niezbędnych do odbudowy tkanek i wzmacniania paznokci.

Zwiększone spożycie niacyny (witamina B3) i biotyny (witamina B7) przyczynia się do poprawy kondycji skóry dłoni. Składniki te stymulują bowiem produkcję kolagenu oraz dbają o odpowiednie nawilżenie organizmu.

Naturalne źródło witamin z grupy B to:

  • Ryby
  • Orzeszki ziemne
  • Grzyby
  • Awokado
  • Tuńczyk
  • Wysypka i swędzenie

Jeśli skóra twoich dłoni jest przesuszona, swędzi i pojawiła się na niej wysypka, prawdopodobnie cierpisz na chorobę o nazwie wyprysk. W takim przypadku koniecznie należy udać się do lekarza, który postawi diagnozę i zleci ci odpowiednią kurację leczniczą.

Blade, wręcz białe paznokcie

Blady, wręcz biały kolor płytki paznokcia jest praktycznie nieomylnym objawem anemii. Paznokcie zaczynają tracić swój naturalny różowawy kolor w wyniku niedostatecznej ilości czerwonych krwinek w organizmie, które są odpowiedzialne za transport tlenu do tkanek.

Najlepszym sposobem na otrzymanie trafnej diagnozy jest poddanie się analizie krwi. Leczenie anemii zwykle obejmuje zwiększenie spożycia produktów i suplementów diety bogatych w żelazo.

W każdym jednak przypadku anemii, wizyta u lekarza jest bardzo istotna.

Niebieskie opuszki palców

Jeśli twoje opuszki palców nagle przyjmują niebieską lub czerwonawą barwę, koniecznie lepiej zadbaj o siebie – może to być jeden z objawów choroby Ryaunauda.

Jest to rzadko występujące schorzenie naczyń krwionośnych, charakteryzujące się nagłymi skurczami naczyń krwionośnych palców u rąk i nóg jako reakcji na zimno i stres.

Chociaż zdiagnozować tę chorobę może tylko lekarz specjalista, leczenie zwykle polega na przyjęciu szeregu nawyków, takich jak stosowanie wełnianych rękawiczek, całkowita rezygnacja z palenia tytoniu, unikanie stresu i przebywania w niskich temperaturach.

Łamliwość paznokci

Słabe i łamliwe paznokcie

Słabe paznokcie zwykle charakteryzują osoby, które mają w zwyczaju obgryzanie paznokci. Czasem jednak mogą być objawem niedoboru wapnia, białka czy kluczowych składników odżywczych, niezbędnych do utrzymania zdrowego poziomu keratyny.

Przeczytaj koniecznie: Paznokcie – jak je uchronić przed łamaniem?

Dłonie a plamy skórne

Znajdując w codziennym kontakcie z setkami różnych powierzchni i agresywnych produktów czyszczących, na rękach w pierwszej kolejności zaczynają się pojawiać oznaki starzenia się organizmu. W tym przypadku są to plamy skórne i przebarwienia.

Promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska i niektóre substancje chemiczne powodują zmiany skórne na rękach oraz przyspieszają proces starzenia się komórek skóry dłoni.

Kluczowym czynnikiem w profilaktyce jest stosowanie gumowych rękawiczek do wykonywania prac domowych oraz odpowiednie nawilżanie i przeprowadzanie od czasu do czasu intensywnych kuracji odżywiających skórę dłoni.

WIĘCEJ DLA CIEBIE