Spójrz na dłonie i oceń swoje zdrowie!

Chociaż w wielu przypadkach zmiany związane z dłońmi nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, warto bacznie obserwować wszelkie nieprawidłowości i poznać ich przyczyny.
Spójrz na dłonie i oceń swoje zdrowie!
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Spójrz na dłonie, a wiele się dowiesz! Każdego dnia wielokrotnie patrzymy na swoje ręce, jednak nie zawsze potrafimy z nich cokolwiek wyczytać. A to właśnie na nich uwidacznia się wiele różnych zmian i zaburzeń w pracy naszego organizmu.

Dłonie to część ciała, która ulega ciągłym przeobrażeniom. Spójrz na dłonie kogokolwiek, a mniej więcej określisz jego wiek. Im jesteśmy starsi, tym więcej pojawia się na nich zmarszczek, plam i przebarwiań, a żyły stają się coraz bardziej widoczne.

Pomijając jednak te objawy, powinniśmy od czasu do czasu dokładniej przyglądać się  swoim dłoniom, ponieważ mogą nam powiedzieć wiele o stanie zdrowia naszego ciała i dzięki nim możemy szybciej wykryć niektóre choroby.

Spójrz na dłonie – możesz odkryć chorobę!

Ręce i dłonie odgrywają ogromnie ważną rolę w codziennym życiu i trudno sobie wyobrazić naszą egzystencję bez nich. Z tego też powodu warto się im dokładnie przyglądać i zwracać uwagę na wszelkie szczegóły.

Dziś przedstawiamy ci kilka objawów, które powinny skłonić cię do większej troski o własne zdrowie. Nie lekceważ ich! Dłonie mogą naprawdę wiele powiedzieć o zdrowiu. Spójrz na dłonie, dokładnie się im przyjrzyj i wychwyć niepokojące zmiany!

Drżenie rąk

Regularnie powtarzające się co jakiś czas drżenie rąk w większości przypadków od razu włącza w naszym umyśle syrenę alarmową. Choroba Parkinsona! Nic dziwnego, przecież to główny objaw tej choroby.

Drżenie rąk

Jednak nie we wszystkich przypadkach musi tak być, czasem drżenie dłoni jest po prostu rezultatem dostarczania organizmowi zbyt dużych dawek kofeiny. Może też być efektem przyjmowania w nadmiarze leków przeciwdepresyjnych.

Pocenie się dłoni

Pocenie się dłoni jest zjawiskiem jak najbardziej powszechnym. Występuje ono zwłaszcza u osób cierpiących na nadmierną potliwość. Kto by więc zwracał na nie większą uwagę?

Warto wiedzieć, że zwiększona potliwość dłoni może być także oznaką wewnętrznego niepokoju, stresu czy zmartwień.

Obrzęknięte dłonie

Obrzęk dłoni jest widoczny już na pierwszy rzut oka i prawie zawsze jest objawem gromadzenia się płynów w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała. Spójrz na dłonie w lecie – pewnie często puchną one w upalne dni, kiedy nie pijesz dużych ilości wody.

Obrzęk dłoni

Jednak według dr. Edwarda Laskowskiego, zastępcy dyrektora medycyny sportowej Mayo Clinic (USA), obrzęknięte dłonie mogą być również odpowiedzią naczyń krwionośnych na zwiększony pobór energii podczas wysiłku fizycznego.

Przesuszone i łuszczące się dłonie

Podobnie jak w przypadku stóp, również i dłonie mogą ulegać nadmiernemu wysuszeniu. Chociaż rzadko kiedy pękają jak stopy, mogą pojawiać się na nich zgrubienia i modzele. Dzieje się tak przy niedoborach różnych substancji odżywczych i nagromadzeniu komórek martwego naskórka.

Gdy skóra dłoni zaczyna się łuszczyć, nasz organizm wysyła sygnał, że brakuje mu witamin z grupy B, niezbędnych do odbudowy tkanek i wzmacniania paznokci.

Zwiększone spożycie niacyny (witamina B3) i biotyny (witamina B7) przyczynia się do poprawy kondycji skóry dłoni. Składniki te stymulują bowiem produkcję kolagenu oraz dbają o odpowiednie nawilżenie organizmu.

Swędzenie rąk

Naturalne źródło witamin z grupy B to:

  • Ryby
  • Orzeszki ziemne
  • Grzyby
  • Awokado
  • Tuńczyk

Wysypka i swędzenie

Jeśli skóra twoich dłoni jest przesuszona, swędzi i pojawiła się na niej wysypka, prawdopodobnie cierpisz na chorobę o nazwie wyprysk. W takim przypadku koniecznie należy udać się do lekarza, który postawi diagnozę i zleci ci odpowiednią kurację leczniczą.

Blade, wręcz białe paznokcie

Blady, wręcz biały kolor płytki paznokcia jest praktycznie nieomylnym objawem anemii. Paznokcie zaczynają tracić swój naturalny różowawy kolor w wyniku niedostatecznej ilości czerwonych krwinek w organizmie. Te są bowiem odpowiedzialne za transport tlenu do tkanek.

Najlepszym sposobem na otrzymanie trafnej diagnozy jest poddanie się analizie krwi. Leczenie anemii zwykle obejmuje zwiększenie spożycia produktów i suplementów diety bogatych w żelazo.

W każdym jednak przypadku anemii, wizyta u lekarza jest bardzo istotna. Jeśli czujesz się zmęczona, osłabiona i brak ci energii, spójrz na dłonie i paznokcie. Po ich wyglądzie możesz osądzić, czy doskwiera ci anemia.

Niebieskie opuszki palców

Jeśli twoje opuszki palców nagle przyjmują niebieską lub czerwonawą barwę, koniecznie lepiej zadbaj o siebie. Może to być jeden z objawów choroby Ryanauda.

Jest to rzadko występujące schorzenie naczyń krwionośnych, charakteryzujące się nagłymi skurczami naczyń krwionośnych palców u rąk i nóg. Występuje jako reakcja na zimno i stres.

Chorobę tę może zdiagnozować tylko lekarz specjalista. Leczenie jednak zwykle polega na przyjęciu szeregu nawyków, takich jak stosowanie wełnianych rękawiczek, całkowita rezygnacja z palenia tytoniu, unikanie stresu i przebywania w niskich temperaturach.

Łamliwość paznokci

Słabe i łamliwe paznokcie

Słabe paznokcie zwykle charakteryzują osoby, które mają w zwyczaju ich obgryzanie. Czasem jednak mogą być objawem niedoboru substancji odżywczych. Na przykład wapnia, białka czy kluczowych składników, niezbędnych do utrzymania zdrowego poziomu keratyny.

Spójrz na dłonie i oceń wygląd plam skórnych

Znajdując w codziennym kontakcie z setkami różnych powierzchni i agresywnych produktów czyszczących, na rękach w pierwszej kolejności zaczynają się pojawiać oznaki starzenia się organizmu. W tym przypadku są to plamy skórne i przebarwienia.

Promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska i niektóre substancje chemiczne powodują zmiany skórne. Co więcej, przyspieszają także proces starzenia się komórek skóry dłoni.

Kluczowym czynnikiem w profilaktyce jest stosowanie gumowych rękawiczek do wykonywania prac domowych. Równie istotne jest odpowiednie nawilżanie i przeprowadzanie od czasu do czasu intensywnych kuracji odżywiających skórę dłoni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.