Mankiety i kołnierze koszul - sposób na czystość

Plamy na kołnierzach i mankietach koszul wydają się niezwyciężone. Istnieją jednak pewne sztuczki i wskazówki, które pomogą Ci wyeliminować je raz na zawsze i Twoje koszule staną się nieskazitelne.
Mankiety i kołnierze koszul - sposób na czystość

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Czy wypróbowałaś już wszystkie możliwe produkty, jakie znalazłaś w supermarkecie, a mankiety i kołnierze koszul ciągle mają plamy? Bez wątpienia może to wywołać ból głowy u każdej pani domu.

Jeśli tak jest, nie martw się, w tym artykule wyjaśniamy, jak czyścić mankiety i kołnierze koszul, aby wygrać bitwę z tymi nieposkromionymi plamami.

Jak prać mankiety i kołnierze koszul?

Są to bez wątpienia te części koszuli, które mają większą tendencję do plamienia się lub nabierania charakterystycznego żółtawego koloru. To całkiem normalne: na przykład kołnierze koszul są w bezpośrednim kontakcie z potem. Ponadto łatwo mogą się poplamić od makijażu. 

Z drugiej strony, również mankiety niszczą się i brudzą prawie tak samo, jak nasze ręce, stając się jedną z części koszul, które najszybciej przyciągają brud i plamy.

Z tego powodu ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na mankiety i kołnierze koszuli oraz wykonywać pewne zabiegi czyszczące przed wrzuceniem ich do pralki. W ten sposób upewnimy się, że wyjdą całkowicie czyste i bez jakichkolwiek śladów plam.

W tym artykule poznasz kilka wskazówek, jak najlepiej czyścić mankiety i kołnierze koszul. Przeczytaj je uważnie i wybierz te, które wydają się najłatwiejsze lub najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

Biały ocet

Działanie wybielające białego octu na ubrania jest dobrze znane i często stosowane w wielu domach. W rzeczywistości działa on jako wzmacniacz proszku do prania, a ponadto jest szczególnie skuteczny przeciwko plamom od potu.

Aby wybielić szczególnie problematyczne części koszul, takie jak kołnierze i mankiety, użyj białego octu w następujący sposób:

Ocet
Biały ocet jest jednym z naturalnych produktów, które mogą pomóc w osiągnięciu idealnej czystości ubrań. Ponadto jest to dość tanie rozwiązanie.
 • Najpierw, przed włożeniem odzieży do pralki, rozpuść 2 łyżki białego octu w szklance wody.
 • Następnie zastosuj te mieszankę na brudne miejsca używając szczoteczki do zębów.
 • Zostaw na około 30 minut, aby ocet mógł zadziałać.
 • Po tym czasie dobrze spłucz dużą ilością bieżącej wody.
 • Następnie możesz włożyć koszulę do pralki, zawsze postępując zgodnie z instrukcjami na etykiecie odzieży.

Soda oczyszczona

Podobnie jak biały ocet, soda oczyszczona również może wybielać ubrania. Zobacz jak jej użyć:

 • Najpierw rozpuść 4 łyżki sody oczyszczonej w 1/4 litra wody.
 • Następnie, zgodnie z poprzednią radą, nałóż mieszankę na mankiety i kołnierze koszul za pomocą szczoteczki do zębów. Aby plamy zniknęły, najlepiej będzie, jeśli poszorujesz lekko tam, gdzie jest to konieczne, zawsze kolistymi ruchami i niezbyt mocno.
 • Następnie spłucz dużą ilością wody.
 • Na koniec, oczywiście, wrzuć koszulę do pralki i wypierz zgodnie z instrukcjami prania na etykiecie.

Amoniak

 • Najpierw wymieszaj równe proporcje wody i amoniaku w pojemniku.
 • Następnie, jak w poprzednich przypadkach, nakładaj delikatnie szczoteczką do zębów na szczególnie zabrudzone miejsca.
 • Na koniec włóż ubranie do pralki i wypierz w temperaturze wskazanej na etykiecie.

Płyn do mycia naczyń idealnie czyści mankiety i kołnierze koszul

Płyn lub pasta, za pomocą których myjesz naczynia, mogą być również bardzo skuteczne w zwalczaniu plam na koszulach. Aby zastosować te środki:

Pranie ręczne
Trochę płynu do mycia naczyń może być również przydatne przy usuwaniu plam na mankietach i kołnierzykach.
 • Najpierw nałóż detergent zaplamione miejsce, wcześniej dobrze zwilżone wodą. Musisz go spienić i dobrze poszorować brudne miejsca.
 • Ponadto, jeśli jest to konieczne, gdy plama jest wyjątkowo trudna do usunięcia, można namoczyć tkaninę w wodzie z płynem do naczyń.
 • Na koniec włóż koszulę do pralki. Zobaczysz, jaki będzie wynik!

Płyn do naczyń, amoniak, soda oczyszczona lub ocet: wybierz, która z tych opcji najlepiej nadaje się dla Ciebie do prania mankietów i kołnierzyków koszul. Zawsze jednak zachowaj ostrożność. W rzeczywistości, niektóre ubrania z delikatnych tkanin (takich jak na przykład jedwab) mogą zostać uszkodzone w kontakcie z amoniakiem lub sodą oczyszczoną.

Dlatego zalecamy stosowanie tych produktów najpierw na jakichś niewidocznych częściach odzieży. W ten sposób możesz sprawdzić, czy produkt je uszkodzi, czy nie, zanim użyjesz go na mankietach i kołnierzykach.

Na koniec musisz pamiętać, że najlepszym sposobem zawsze jest zapobieganie. Dlatego, jeśli nigdy ich nie używałaś, to chcemy Ci zasugerować ochraniacze. Możesz kupić i używać dostępnych na rynku ochraniaczy na mankiety koszulowe i na kołnierzyki. Są dość wydajne i bardzo praktyczne, bo są jednorazowego użytku.

W każdym razie jesteśmy pewni, że niektóre z tych środków pomogą Ci i raz na zawsze skończyć z tymi problematycznymi miejscami, które psują efekt nawet najlepiej wypranej koszuli. Ponadto, jak można było zobaczyć, są łatwe do zastosowania, tanie i, co niemniej ważne, naturalne. Który z nich spodobał Ci się najbardziej?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.