Domowy wybielacz do ubrań – 5 najlepszych sztuczek!

Ponieważ niektóre chemiczne wybielacze uszkadzają włókna tkanin, warto sięgać po sprawdzone, naturalne składniki, które bezpiecznie przywracają naszym ulubionym ubraniom nieskazitelną biel.
Domowy wybielacz do ubrań – 5 najlepszych sztuczek!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Jedną z największych wad białych ubrań jest to, że wraz z upływem czasu zaczynają one przybierać żółtawy lub szary odcień, który sprawia, że wyglądają na stare i zużyte. Większość z nas sięga wówczas po chemiczny wybielacz z supermarketu, który chociaż przywraca biel, osłabia i uszkadza tkaniny.

Nie musisz jednak narażać swoich ulubionych ubrań na przedwczesne zniszczenie włókien w wyniku działania chemicznych substancji piorących. Wystarczy, że nauczysz się o nie odpowiednie dbać i zawsze stosować bezpieczny wybielacz. Dzięki niemu białe części garderoby będą ci służyły przez długie lata.

To zupełnie normalne, że z czasem nasze białe bluzki i koszule przybierają żółtawy odcień pod pachami. Dzieje się tak w wyniku ich kontaktu z potem, wszechobecnym kurzem, czy niektórymi środkami piorącymi.

Poznaj dziś z nami kilka niezawodnych sztuczek, dzięki którym twoje białe ubrania odzyskają śnieżny odcień i jednocześnie zachowają dobry stan włókien przez długi czas. Przy okazji ich stosowania zadbasz również o środowisko naturalne.

1. Soda oczyszczona – naturalny wybielacz

Soda oczyszczona to produkt, który od lat znajduje zastosowanie w domowych porządkach. Jest on w 100% naturalny i ekologiczny, dzięki czemu nie szkodzi ani środowisku naturalnemu ani czyszczonym powierzchniom i tkaninom.

Dzięki silnym właściwościom wybielającym, antybakteryjnymi i ściągającym soda oczyszczona doskonale usuwa z białych tkanin brud, pożółkłe plamy potu oraz tłuste i trudne do usunięcia plamy.

Soda oczyszczona jest przez wielu traktowana jako najlepszy i najbardziej skuteczny naturalny środek czyszczący i wybielający. Poza tym, że usuwa plamy i przywraca nieskazitelną biel, pozostawia tkaniny przyjemnie miękkie oraz świeżo pachnące.

Soda oczyszczona na plamy

Jak stosować sodę oczyszczoną do wybielania tkanin?

 • W misce z wodą rozpuść kilka łyżek sody oczyszczonej, a następnie zamocz w powstałym roztworze brudne białe ubrania.
 • Mocz pranie przez około 30-40 minut, po czym wypłucz w swoim ulubionym płynie do płukania tkanin.
 • Wywieś pranie do wysuszenia na słońcu, a gdy wyschnie, powtórz powyższą czynność w celu zapobieżenia powstawaniu plam w przyszłości.
 • W przypadku uciążliwych plam spowodowanych potem, zwilż je i bezpośrednio wcieraj odrobinę sody oczyszczonej, używając do tego gąbki lub delikatnej szczoteczki. Ten naturalny wybielacz jest wręcz niezastąpiony w przypadku białych ubrań.

2. Cytryna

Świeży sok z cytryny to silny, wolny od chemikaliów wybielacz, który pozwala utrzymać idealną biel ubrań.

Dzięki zawartości naturalnych kwasów pomaga usunąć z tkanin zaschnięte resztki żywności, plamy wywołane nadmierną potliwością oraz wszelkiego rodzaju inne zabrudzenia, z którymi tradycyjny wybielacz może sobie nie poradzić.

Z kolei fantastyczny, cytrynowy aromat skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy, powstające w wyniku namnażania się bakterii oraz działania wilgoci.

Jak stosować cytrynę do wybielania ubrań?

 • Wyciśnij sok z kilku cytryn, a następnie wlej go do miski z letnią wodą.
 • Zanurz w niej białe ubrania i pozostaw przez około 40 minut. W tym czasie cytryna z pełną siłą uwolni swe naturalne, wybielające właściwości.
 • Następnie wypierz pranie w tradycyjny sposób z użyciem ulubionego środka piorącego i wywieś na słońce do wysuszenia.

3. Sól

Tradycyjna sól kuchenna wykorzystywana na co dzień do gotowania jest również wielkim sprzymierzeńcem w pralni. Otóż posiada właściwości, które czynią z niej fantastyczny naturalny wybielacz do tkanin.

gruboziarnista sól

Sól doskonale usuwa wszelkiego rodzaju plamy oraz pomaga przywrócić nieskazitelną biel naszym ulubionym ubraniom, nie niszcząc ich ani nie osłabiając włókien.

Jak stosować sól do wybielania tkanin?

 • Rozpuść 3 lub 4 łyżki soli kuchennej w misce z ciepłą wodą, a następnie zanurz w powstałym roztworze białe tkaniny, które chcesz uprać. Mocz je przez 2-3 godziny.
 • Po upływie wyznaczonego czasu, wypłucz tkaniny w swoim ulubionym płynie do płukania i wywieś na słońce do wysuszenia.
 • W przypadku uciążliwych plam spowodowanych potem, zwilż je i bezpośrednio wcieraj odrobinę soli, używając do tego gąbki lub delikatnej szczoteczki. Pozostaw na tkaninie przez około 30 minut, a następnie wypierz z używciem tradycyjnego środka piorącego.

4. Woda utleniona

Woda utleniona to naturalny wybielacz, który z powodzeniem może być stosowany do przywracania bieli nawet najdelikatniejszych tkanin. Dzięki zawartości związków aktywnych środek ten doskonale usuwa plamy oraz sprawia, że nasze ulubione ubrania odzyskują nieskazitelną biel, a jeśli są nowe – zapobiega ich szarzeniu.

Jak stosować wodę utlenioną do wybielania ubrań?

 • Na trzy części wody stosuj jedną część wody utlenionej. Zamocz brudne białe ubrania w roztworze na około 2 godziny.
 • Po upływie tego czasu wstaw pranie do pralki i wypierz tak jak zawsze, stosując swoje ulubione środki piorące.
 • Jeśli plamy są wyjątkowo uporczywe, zwilż najbardziej poplamione miejsca i zastosuj wodę utlenioną bezpośrednio na plamę.

5. Biały ocet

Biały ocet jest jednym z tych produktów, których nigdy nie powinno zabraknąć w naszych domach. Świetnie nadaje się on do ekologicznego i w pełni naturalnego sprzątania.

Jest niezwykle skuteczny w działaniu i jednocześnie łagodny dla środowiska. Dodatkowo, to fantastyczny naturalny wybielacz do ubrań.

Dzięki zawartości składników o kwaśnym odczynie biały ocet doskonale usuwa plamy z białych tkanin oraz pomaga zapobiegać przyszłym pożółkłym plamom potu oraz szarzeniu włókien.

Ocet do prania

Co więcej, biały ocet jest również niezastąpionym naturalnym środkiem zmiękczającym tkaniny. Sprawia, że nasze ulubione ubrania stają się przyjemnie miękkie i otula je delikatnym i świeżym zapachem.

Jak stosować biały ocet do wybielania ubrań?

 • Do prania białych tkanin stosuj biały ocet w połączeniu z łagodnym środkiem piorącym. Pierz tkaniny w pralce tak jak zwykle, a następnie wywieś do wysuszenia na słońcu.
 • Możesz również stosować biały ocet bezpośrednio na plamy jako naturalny wybielacz. W takim przypadku pozostaw go na tkaninie przez około 30 minut, a następnie dokładnie wypłucz.

Czy dotąd udało ci się kiedykolwiek wypróbować którąś z naturalnych sztuczek, dzięki którym ciuchy stają się idealnie białe i czyste? Jeśli nie, nie wahaj się i daj swoim białym ubraniom drugie życie już dziś!

Jeśli będziemy prawidłowo dbali o tkaniny, będziemy mogli długo cieszyć się idealnym odcieniem bieli naszych ulubionych ubrań. Dodatkowo przy stosowaniu wyłącznie naturalnych składników zadbamy nie tylko o ich włókna, ale przede wszystkim o otaczające nas środowisko naturalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Budak NH, Aykin E, Seydim AC, Greene AK, Guzel-Seydim ZB. Functional properties of vinegar. J Food Sci. 2014 May;79(5):R757-64.
 • Tavčer PF, Brenčič K, Fink R, Tomšič B. Influence of Hydrogen Peroxide on Disinfection and Soil Removal during Low-Temperature Household Laundry. Molecules. 2021 Dec 29;27(1):195.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.