Zamrażarka - nie przechowuj tych 9 produktów

Jeśli nie chcesz stracić wielu wartości odżywczych, to niektórych produktów nie powinnaś nigdy przechowywać w zamrażarce. Lepiej kupować je w mniejszych porcjach i zjadać świeże.
Zamrażarka - nie przechowuj tych 9 produktów

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Właściwe przechowywanie pożywienia to jeden ze sposobów na oszczędzanie pieniędzy i redukowanie stopnia marnowania się żywności. Zamrażarka jest jednym z wielu sposobów, który jest chętnie wykorzystywany i pozwala przechowywać żywność czasem bardzo długo.

Nie zawsze jednak jest to prawidłowe działanie. Zamrażarka pozwala zachować do późniejszego wykorzystania resztki gotowanego jedzenia, a także przedłużyć “żywotność” produktów, które kupujesz w sklepach czy na targach.

Problemem jest jednak to, że nie wszystkie produkty nadają się do takiego przechowywania. Prawdą jest, że w zasadzie można zamrozić prawie wszystko, jednakże część żywności traci przez to smak i wartości odżywcze. Niskie temperatury nie zawsze są sprzymierzeńcem zdrowego odżywiania.

Abyś nie robiła w tym zakresie błędów, przedstawiamy 9 produktów, dla których jednym z wrogów jest zamrażarka. Oto one!

Twoja zamrażarka nie powinna przechowywać:

1. Sałatki

Sałatka

Aby cieszyć się świeżym smakiem warzyw w sałatkach, najlepiej przyrządzić jej dokładnie tyle, ile jesteś w stanie zjeść.

Jeśli jednak coś zostanie, staraj się unikać wkładania resztek do zamrażarki. Ich jakość znacznie wówczas spada i tracą swój przepyszny smak. Zamiast tego możesz umyć warzywa, osuszyć je ręcznikami papierowymi, a następnie włożyć do plastikowej torby.

Spróbuj zjeść je następnego dnia, aby nie zmarnować żywności.

2. Mleko

To czy przechowujesz mleko w zamrażarce, powinno zależeć od tego, w jakim celu planujesz je wykorzystać.

Jeśli chcesz pić je normalnie, to przechowywanie mleka w zamrażarce może tylko spowodować powstanie grudek, które będzie trzeba rozmrażać.

Jeśli jednak planujesz wykorzystać je do deserów, ciast i innych przepisów, to spokojnie możesz trzymać je w zamrażarce o 24 godzin.

3. Jajka w skorupkach

Kilka jajek

Jak każdy wie, płyny pod wpływem niskiej temperatury przyjmują stan stały, przez co wymagają większej powierzchni.

Jajka nie są wyjątkiem i ich mrożenie jest dużym błędem.

Płyn wewnątrz jajek twardnieje, pęcznieje, a następnie rozrywa skorupkę. Co gorsza, mogą one eksplodować i wywołać bardzo nieprzyjemny zapach w Twojej zamrażarce.

Najlepszym sposobem przechowywania jajek jest trzymanie ich na dnie lodówki lub w chłodniejszych częściach kuchni.

4. Kwaśna śmietana

Kwaśna śmietana traci swój smak i fakturę, kiedy miejscem jej przechowywania jest zamrażarka. W rezultacie otrzymujemy produkt o wątpliwej jakości, który może nie nadawać się do dodania go do różnych dań.

Śmietanę po otwarciu najlepiej jest spożyć jak to najszybciej możliwe.

5. Jogurt

Jogurt naturalny

Jogurt naturalny i jogurt grecki zmieniają swoją fakturę, jeśli przez kilka dni znajdują się w zamrażarce.

Niektóre jogurty dobrze znoszą zamrożenie, jednak większość traci wiele właściwości.

6. Ser

Ser to kolejny mleczny produkt, który traci swoje właściwości, jeśli jest przechowywany w zamrażarce. Może stać się twardy, łamliwy, a nawet przyjąć piaszczystą fakturę, tracąc swoją delikatność.

Kiedy rozmrozisz ser, to znacznie trudniej będzie go dodać do innych potraw i z pewnością nie doświadczysz jego wyrazistego smaku.

7. Ubite białka jajek

Bałka jajej i żółtko

Pozostało Ci trochę białek z jajek? Jeśli tak, to lepiej użyj ich jako naturalną maseczkę na twarz lub włosy.

Jeśli zamrażarka będzie miejscem ich przechowywania, to zniszczysz ich strukturę oraz inne właściwości.

Podczas rozmrażania uwolnią one płyn, który zrujnuje niejeden przepis.

8. Ziemniaki

Ziemniaki składają się ze sporej ilości wody, która krystalizuje się w niskich temperaturach. Jeśli zdecydujesz się wykorzystać takie ziemniaki, to staną się one miękkie oraz zmienią smak.

Jeśli jednak koniecznie będziesz chciała je zamrozić, to najpierw je trochę pogotuj we wrzącej wodzie.

Najlepszym sposobem na przechowywanie ziemniaków bez utraty ich właściwości, jest trzymanie ich w chłodnych, ciemnych i przede wszystkim suchych miejscach.

9. Kawa

Kawa w filiżance

Jak tylko kawa się rozmrozi, to zauważysz, że straciła swój przyjemny aromat. Co więcej, niska temperatura może zniszczyć jej właściwości odżywcze.

Wciąż popełniasz błędy w przechowywaniu żywności? Jeśli trzymałaś w zamrażarce któreś z powyższych produktów, to więcej tego już nie rób. Poszukaj innego sposobu na ich przechowywanie lub kupuj tylko tyle żywności, ile jesteś w stanie w krótkim czasie spożyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Larder CE., Abergel M., Kubow S., Donnelly DJ., Freeze drying affects the starch digestibility of cooked potato tubers. Food Res Int, 2018. 103: 208-214.
  • Pal P., Shepherd D., Hamid N., Hautus MJ., The use of freeze dried retronasal stimuli to assess olfactory function. Clin Otolaryngol, 2019. 44 (5): 770-777.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.