Ocet jabłkowy – uniwersalny kosmetyk

· Wrzesień 13, 2015
Jeśli masz zamiar używać go do celów kosmetycznych, zarówno do pielęgnacji włosów, jak i skóry, należy uprzednio rozwodnić go z wodą, aby zapobiec reakcjom alergicznym.

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji cukrów zawartych w jabłkach, zarówno w skórce, jak i w miąższu, z których wytwarza się również sok czy cydr. Obecny w occie kwas jabłkowy odpowiada nie tylko za barwę, ale również za intensywny zapach. Ocet jabłkowy ma bardzo wszechstronne zastosowania, wykorzystuje się go w medycynie, gastronomii, jest przydatny w domu i może służyć także jako uniwersalny i tani kosmetyk.

Z pewnością masz w swoim domu chociaż jedną butelkę octu, ale nie warto ograniczać się jedynie do wykorzystywania jego właściwości w kuchni. Spróbuj także wykorzystać ocet do domowych zabiegów kosmetycznych, które możesz przeprowadzić sama!

Ocet jabłkowy – uniwersalne zastosowania

Zdrowe włosy

Ocet może być aplikowany bezpośrednio na włosy, a ten niezwykle tani, skuteczny i ogólnie dostępny produkt sprawi, że Twoje włosy staną się zdrowsze i bardziej elastyczne. Udowodniono także, że ocet jabłkowy wzmacnia włosy i pomaga uporać się z problemem łupieżu. Stosując ten środek oczyszczasz swoje mieszki włosowe z blokujących je toksycznych substancji, co przyspiesza wzrost włosów.

2#:ocet.jpg

Jak wykorzystać właściwości octu?

Rozcieńcz szklankę octu jabłkowego w dwóch szklankach wody destylowanej i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Po umyciu włosów, spryskaj je tak przygotowaną mieszanką i pozostaw na 10 minut, aby wniknęła we włosy. Unikaj aplikowania octu bezpośrednio na skórę głowy, gdyż może to prowadzić do jej podrażnienia. Stosowanie takiego roztworu nie jest również zalecane dla osób o przesuszonych lub bardzo zniszczonych włosach.

Trądzik i zaskórniki

Ocet jabłkowy zawiera składniki, które bardzo pozytywnie wpływają na kondycję skóry. Są to między innymi składniki o działaniu antybakteryjnym, a także kwasy, które pomagają pozbyć się nadmiaru tłuszczu ze skóry. Dla osób o cerze tłustej lub mieszanej, ocet może być świetnym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Pomoże on także uporać się z problemem zaskórników. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem octu sprawdzić wrażliwość swojej skóry, w celu uniknięcia podrażnień. Przygotuj roztwór octu w taki sam sposób jak ten do stosowania na włosy. Stosuj bezpośrednio na te miejsca, które wymagają jego działania.

Starzenie się skóry

3#:ocet.jpg

Ocet jabłkowy i jego właściwości pomogą Ci pobudzić krążenie, unormować pH skóry i pozbyć się martwego naskórka, który sprawia, że skóra wygląda na chorą i zmęczoną. Ten wszechstronny produkt nada Twojej cerze zdrowy blask i pozwoli Ci pozbyć się zanieczyszczeń, które wywołują przedwczesne starzenie się skóry. Aby Twoja skóra znów była świetlista i zdrowa, rozcieńcz łyżkę stołową octu w pięciu łyżkach wody i nałóż roztwór na skórę.

Środek odkażający

Ocet możesz wykorzystać także do odkażania drobnych ran i ugryzień owadów. Dodaj go do mydła w płynie lub wlej kilka kropel do kąpieli. Nie tylko unikniesz infekcji niewielkich ran, ale również przyspieszysz proces regeneracji komórek.

Suplement diety

4#:ocet.jpg

Jeśli szukasz naturalnego środka, który zapewni Ci nie tylko zdrowie, ale i dobry wygląd, nie musisz już szukać dalej. Ocet jabłkowy to bowiem sekretna broń, która pomoże Ci pozostać w formie. Dodawaj kilka kropel octu do wody każdego dnia, a pozwoli Ci to zachować zdrowie i urodę. Pamiętaj, że ocet powinien być zawsze odpowiednio rozcieńczony w wodzie, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Grzybica paznokci

Właściwości odkażające octu pomogą Ci także zwalczyć grzybicę paznokci oraz towarzyszące jej infekcje. Rozcieńcz kubek octu w dwóch kubkach wody i mocz stopy w tak przygotowanym roztworze przez 15 minut.

Naturalny dezodorant

Skoro ocet jabłkowy pomaga unormować pH skóry, może być także świetnym dezodorantem. Aby wykorzystać tę jego właściwość, lecz uniknąć nieprzyjemnego zapachu, rozcieńcz go w wodzie w stosunku 1:3. Namocz w roztworze bawełniany wacik i zaaplikuj na skórę.