Jak rzucić palenie? – najnowsze badania

Czerwiec 23, 2017
Próbujesz rzucić palenie? Przeczytaj o najnowszych badaniach i dowiedz się dlaczego tak trudno jest pozbyć się tego szkodliwego nałogu.

Próbujesz rzucić palenie i podobnie jak wiele innych osób masz z tym trudności? Spróbuj podejść do tego zadania z nieco bardziej naukowej strony i dowiedz się co mówią badania nad mózgami osób próbujących pozbyć się tego niezwykle szkodliwego nałogu.

Zrozumienie mechanizmów, które sprawiają, że tak trudno jest ci rzucić palenie to pierwszy krok do zmiany niezdrowych nawyków.

Czytaj dalej, a dowiesz się co na ten temat mówią najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców.

Zachowanie automatyczne

Palenie to automatyczne zachowanie, które może być kontrolowane (i blokowane) tylko przez określone obszary mózgu. Obszary te u wielu palaczy nie funkcjonują poprawnie. Dla osoby, która pali paczkę papierosów dziennie, nałóg ten jest powtarzalnym mechanizmem.

Mózg po prostu kontroluje zachowanie palacza i każe mu sięgać po kolejnego papierosa. Problem ten jest dużo bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Nie opiera się on bowiem jedynie na uzależnieniu od nikotyny zawartej w tytoniu.

jak rzucić palenie 2

Badania wskazują, że im wyższe jest ukrwienie obszaru odpowiedzialnego za kontrolę zachowań, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dana osoba zdoła powstrzymać się przed zapaleniem papierosa.

Istnieje szereg czynników neurobiologicznych wpływających na to, że niektórym osobom tak trudno jest rzucić palenie.

Badając mózg palacza, naukowcy są w stanie określić jaki rodzaj leczenia może pomóc mu wyjść z nałogu. Potrafią oni bowiem stwierdzić, czy mają do czynienia z uzależnieniem fizycznym czy psychicznym.

Odpowiednia terapia może poprawić funkcjonowanie określonych obszarów mózgu, aby umożliwić osobie próbującej rzucić palenie skuteczne pozbycie się nałogu.

Szczegóły badań

Na początku badań naukowcy przeanalizowali u grupy palaczy sieć połączeń w obszarze odpowiedzialnym za kontrolę zachowań. Badane osoby były uzależnione od nikotyny i zobowiązały się do rzucenia palenia podczas trwającego kilka tygodni programu.

Program ten rozpoczęto od wykonania rezonansu magnetycznego mózgu, aby zaobserwować jego zachowanie.

W tym samym czasie badane osoby wykonywały zadania powiązane z kontrolą zachowania.

mózg

Za każdym razem kiedy na obserwowanym przez badanych ekranie pojawiało się kółko w określonym kolorze, musieli oni nacisnąć przycisk.

Czasem na ekranie pojawiało się jednak również kółko w kolorze innym od wskazanego. Nie było wówczas potrzeby reagowania. Okazało się, że mózg podejmuje większy wysiłek próbując zablokować automatyczne zachowanie.

Było to widać w momentach, kiedy na ekranie widniało „dziwne” kółko, a badana osoba odruchowo chciała nacisnąć przycisk.

Podsumowanie wyników badań

rzuć palenie
Po dwóch miesiącach połowa osób biorących udział w badaniu i chcących rzucić palenie zdołała to zrobić. Badani, którzy nie zdołali pozbyć się nałogu mieli jednak porównywalne wyniki w teście na kontrolę automatycznych zachowań.

Naukowcy prowadzący badania stwierdzili, że u tej grupy występowały silnie zakorzenione odruchy. Podsumowując, wyniki badań wyjaśniają dlaczego niektórym tak łatwo jest rzucić palenie, podczas gdy inni walczą z nałogiem latami.

Dobre nawyki pomogą ci rzucić palenie

rzuć palenie 2

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać jeśli chcesz rzucić palenie to określenie sytuacji, w których jest większa szansa na to, że zapalisz papierosa.

Być może palisz z samego rana, po jedzeniu, po seksie lub podczas prowadzenia auta? Warto również porozmawiać o tym z przyjaciółmi i rodziną, a nawet współpracownikami.

  • Pozbądź się wszelkich papierosów i tytoniu, jaki masz i powiedz swoim bliskim, ze rzucasz palenie.
  • Wyczyść lub wypierz wszystko, co pachnie dymem tytoniowym, np. ubrania lub meble.
  • W miejscach, gdzie trzymałeś papierosy, połóż landrynki albo ciastka.
  • Jeśli jesteś osobą nerwową lub przepełnioną energią, znajdź jakieś zajęcie dla swoich rąk i umysłu.
  • Spróbuj rozwiązywać krzyżówki lub zainstalować w telefonie jakąś grę.

Nowy styl życia

Wprowadzanie zmian w swoim otoczeniu i nawykach może ci bardzo skutecznie pomóc rzucić palenie. Na przykład zacznij spożywać posiłki o innych porach, przemebluj salon lub swoje miejsce pracy.

Postaraj się dodać jak najwięcej aktywności fizycznej do swojej rutyny.

Dzięki lekkiemu treningowi nie tylko poczujesz wewnętrzną i zewnętrzna siłę do walki z nałogiem, ale również obniżysz poziom stresu wywołanego brakiem nikotyny.

WIĘCEJ DLA CIEBIE