Niepokój – nie pozwól, by zatruwał ci życie!

Aby wygrać z uczuciem wewnętrznego lęku, w pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, że zatruwa on twoje życie. Im bardziej będziemy zaprzeczać, że wszystko jest w porządku, tym mocniej zawładnie on naszą duszą. Akceptacja problemu to pierwszy krok do odzyskania pełni zdrowia psychicznego.

W dzisiejszych czasach niepokój i uczucie wewnętrznego lęku to jedne z najczęściej występujących problemów psychicznych pośród ludzi w każdym wieku na całym świecie. Wystarczy rozejrzeć się wokoło i zauważymy mnóstwo smutnych, wylęknionych i skrajnie zestresowanych twarzy.

Niepokój może występować pod różnymi postaciami. U niektórych pojawiają się silne lęki, których nie są w stanie kontrolować, podczas gdy u innych występują zaledwie krótkie epizody lękowe lub nocne koszmary.

Należy pamiętać, że niepokój i wewnętrzne lęki to zaburzenia psychologiczne, które należy leczyć. Wielu ludzi wciąż jednak uważa, że jest to wyłącznie przejściowa reakcja organizmu na silny stres i niesprzyjające życiowe zdarzenia. Stąd też znaczna większość przypadków niepokoju nie zostaje nawet zdiagnozowana.

Dowiedz się więcej na temat wewnętrznego niepokoju, poznaj jego najpopularniejsze odmiany i naturalne sposoby odprężania organizmu, które pomogą ci zwalczyć napięcie i oddalą wciąż nawracające lęki.

Niepokój – co to takiego?

Zaburzenia na tle psychologicznym to wciąż w naszym kraju temat, na który rozmawia się niechętnie. Dlatego też wiele osób jest wciąż nieświadomych tego, że wewnętrzne lęki i niepokoje należy leczyć i przede wszystkim zapobiegać im.

Kobieta z lękiem a niepokój

  • Osoby zmagające się z lękami i niepokojem bywają nerwowe, nadmiernie aktywne i niespokojne. W większości przypadków ta nadaktywność jest niekontrolowana i całkowicie warunkuje życie cierpiącej na lęki osoby.
  • Niepokój charakteryzuje się również katastroficznymi myślami i negatywizmem. Osoby owładnięte lękiem widzą świat w ciemnych barwach i głęboko wierzą, że nic ani im, ani osobom z ich otoczenia nie może się udać.
  • W wielu przypadkach jesteśmy świadomi problemu, lecz samodzielnie nie potrafimy ustalić przyczyny zaburzeń lękowych, stąd też nie potrafimy kontrolować swoich uczuć ani emocji. W takiej sytuacji bardzo pomocna okazuje się wizyta u lekarza specjalisty.

Przeczytaj koniecznie: Czerwony Kapturek pokonała swoje lęki – Ty także możesz!

Rodzaje niepokoju

Zdaniem medycznego świata im więcej wiemy na temat naszych psychicznych zaburzeń, tym łatwiej potrafimy je zwalczać i kontrolować. Znając swój organizm i podstawowe mechanizmy emocjonalne jesteśmy w stanie szybko reagować wobec najwcześniejszych objawów niepokoju.

Warto uświadomić sobie, że nie wszystkie stany lękowe przebiegają jednakowo. Istnieją ich dwa główne typy.

Zespół lęku panicznego

Ten typ niepokoju jest wynikiem różnych, konkretnych wydarzeń. Pod ich wpływem dana osoba reaguje lękiem i niepokojem. Tego typu zaburzenia lękowe występują jednorazowo i zawsze stanowią przykre zaskoczenie dla zmagającej się nimi osoby.

Zespół lęku uogólnionego

Z kolei tego typu zaburzenia lękowe towarzyszą danej osobie od czasów najmłodszych lat dzieciństwa, w większości przypadków uwidaczniają się właśnie w tym okresie życia. Charakteryzują się nerwowością i niestabilnością charakteru.

Naturalne sposoby walki z niepokojem

Chociaż niepokój i stany lękowe to złożony problem natury psychologicznej, nie od razu trzeba umawiać się na wizytę u lekarza. Często w najwcześniejszych fazach jesteśmy z stanie zwalczyć go samodzielnie stosując odpowiednie techniki relaksacyjne.

Załamany mężczyzna a niepokój

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu. Wówczas łatwiej będzie ci stawić mu czoła i zrozumieć psychologiczne mechanizmy ludzkiego organizmu.

1. Zaakceptuj fakt, że lęk zdominował twoje życie

Tak jak każdy inny problem w życiu, należy zaakceptować również i niepokój. To pierwszy i najważniejszy krok, dzięki któremu łatwiej ci będzie przezwyciężyć szarpiące twym wnętrzem emocje.

Równie ważnym aspektem jest określenie przyczyny uczucia niepokoju oraz uświadomienie sobie konsekwencji, jakie napady leku mają na twój organizm oraz jak wpływają na twoje codzienne życie.

Im bardziej będziesz wmawiać sobie, że wszystko jest w porządku i budzący się w tobie niepokój to tylko przejściowa reakcja na stres, tym większą szkodę wyrządzisz samemu sobie.

Zaakceptuj fakt, że w twoje życie wdarły się lęki i niepokój. Staraj się ich nie katalogować jako czegoś złego. Po prostu masz problem, z którym należy jak najszybciej się uporać. Im bardziej będziesz się zamartwiać, tym trudniej będzie ci się pozbyć wciąż nawracającego poczucia lęku.

Przeczytaj koniecznie: Smutek i przygnębienie? Przegoń je tymi nawykami!

2. Naucz się wychwytywać nierzeczywiste myśli

Pierwszy krok, czyli zaakceptowanie i uświadomienie sobie problemu, już za nami! Teraz kolej na naukę kontrolowania nawiedzających nas uczuć i emocji towarzyszących naszemu codziennemu życiu.

Koniecznie powinniśmy nabyć umiejętność klasyfikowania nachodzących nas myśli. Te, które są wynikiem lęku i niepokoju, zwykle są nierealne oraz brak im spójności i logiki. Ponieważ są one bardzo szkodliwe dla naszego umysłu, powinniśmy chronić go przed nimi ze wszystkich sił. Należy oddzielić je od innych, sensownych myśli.

Mężczyzna i jego myśli a niepokój

Jak tego dokonać? Zadanie to wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Przy każdym napadzie lęku czy niepokoju należy zadać sobie kilka podstawowych pytań, najlepiej w samotności, zagłębiając się w najniższe warstwy swojego umysłu.

3. Nie zadręczaj się problemami

Jedno w życiu jest pewne i nie da się tego zmienić: im jesteśmy starsi, tym więcej przybywa nam obowiązków oraz ludzi i rzeczy, za które stajemy się odpowiedzialni. Pamiętajmy jednak, że im więcej na naszej głowie, tym gorsza kondycja naszego umysłu. Zalewają go negatywne myśli, których zwykle nie jesteśmy w stanie odgonić.

Stale nachodzą nas myśli związane z pracą, presją zarabiania pieniędzy, ciągłych zakupów, zdrowia najbliższych, frustracji, braku czasu na spełnianie marzeń… W obliczu codziennych zajęć i stawianych nam ze strony społeczeństwa wymagań, nasz mózg zaczyna szaleć, a objawem tego są ataki lęku i uczucie wewnętrznego niepokoju.

Przeczytaj koniecznie: Zaburzenie eksplozywne przerywane: frustracja a agresja

Niepokój rodzi się w głowie. Należy więc spokojnie zastanowić się nad tym, które z codziennych obowiązków są dla nas najważniejsze. Przecież nikt nie jest w stanie sprostać wszystkiemu, czego świat od niego oczekuje.

Po dokonaniu oceny, zrezygnuj z tych zajęć, które nie wnoszą niczego cennego do twojego życia i tylko niepotrzebnie mogą nasilać rosnące w tobie uczucie niepokoju.

4. Zadbaj o czas dla siebie

Osoby, które nie zmagają się z lękami ani niepokojem, to na co dzień ludzie bardzo aktywni, wykonujący mnóstwo atrakcyjnych i ciekawych zajęć. Różnica polega na tym, że nie jest to nadmiar obowiązków, którym nadludzkimi siłami usiłujemy sprostać.
Dziewczyna słuchająca muzyki a niepokój

Szczęśliwa i wolna od lęków osoba robi to, co lubi i codziennie ma czas dla siebie.

Bez względu na to, jak bardzo jesteś codziennie zajęty, każdego dnia powinieneś znaleźć chwilę czasu tylko dla siebie. Poświęć go na ulubione zajęcia, uprawianie sportu czy praktykowanie którejś z technik relaksacyjnych albo po prostu obejrzyj w spokoju film, przeczytaj książkę, zapisz się na kurs tańca, słuchaj ulubionej muzyki…

WIĘCEJ DLA CIEBIE