Stłuszczenie wątroby - 6 objawów, których nie można ignorować

Choć stłuszczenie wątroby to choroba bardzo poważna, czasem - zwłaszcza w pierwszych fazach - nie wykazuje jasnych objawów. Zwracaj uwagę na każdą zmianę w funkcjonowaniu Twojego organizmu.
Stłuszczenie wątroby - 6 objawów, których nie można ignorować

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Stłuszczenie wątroby jest związane z otyłością, wysokim cholesterolem oraz nadciśnieniem. Choroba ta jest trudna do wykrycia. Jednak istnieją symptomy, które mogą ułatwić jej rozpoznanie.

Nazwa łacińska tego schorzenia to Steatosis hepatis, potocznie zwana jest jednak jako stłuszczenie wątroby. Może być spowodowana  nadużywaniem alkoholu albo przez zaburzenia takie jak cukrzyca i nadciśnienie.

Czym jest stłuszczenie wątroby?

Kiedy nadmiar tłuszczu gromadzi się w hepatocytach, czyli komórkach wątroby, może doprowadzić do stłuszczenia tego organu. To zaburzenie związane jest najczęściej z otyłością, wysokim poziomem cholesterolu i nadciśnieniem.

Często komórki tłuszczowe organizmu “przekazują” nadmiar tłuszczów sąsiednim organom. Trzeba wiedzieć, że wątroba spełnia szereg życiowych funkcji: wytwarza białka, reguluje metabolizm tłuszczy, usuwa toksyny z krwiobiegu oraz kontroluje ilość aminokwasów. Z tego powodu jest bardzo istotne, by utrzymać wątrobę w dobrej kondycji.

Istnieje wiele grup ryzyka zachorowania na stłuszczenie wątroby, są nimi:

 • kobiety w wieku średnim
 • osoby z nadwagą
 • pacjenci z cukrzycą lub z podwyższonym cholesterolem
 • osoby ze złymi nawykami żywieniowymi
 • uzależnienie od alkoholu

Stłuszczenie wątroby – sygnały ostrzegawcze

Zła wiadomość jest taka, że większość przypadków stłuszczenia wątroby przebiega bez objawów ostrzegawczych. Oznacza to, że jeśli pacjent nie zrobi badania, może nie zdawać sobie sprawy z istnienia choroby.

Istnieją 3 rodzaje badań w celu wykrycia stłuszczenia wątroby:

 • badanie krwi (w celu poznania poziomu transaminaz)
 • ultrasonograf (im bardziej błyszcząca i przerośnięta wątroba tym większe niebezpieczeństwo choroby)
 • biopsja (by poznać stopień zaawansowania choroby)

Niektórzy pacjenci doświadczają również poniższych objawów:

Ból brzucha

Dyskomfort lub kłucie umiejscowione jest w centralnej lub górnej prawej stronie jamy brzusznej. Pojawia się bez szczególnego powodu, bez nacisku punktowego.

Ból brzucha - wsłuchaj się, w to, co mówi Twoje ciało

Może pojawiać się po posiłku, gdy rozszerzający się żołądek naciska na chorą wątrobę.

Obrzęk brzucha

Wodobrzusze to nagromadzenie płynu w jamie otrzewnej. Sygnałami tego problemu są nabrzmienie brzucha, niestrawność, ból w dole pleców i kłopoty z oddychaniem. Ponadto może mu towarzyszyć obrzęk kostek.

Niestrawność

Jeśli mimo zdrowego odżywiania i spożywania małych porcji, jedzenie skutkuje bólem brzucha, wymiotami i gazami być może powodem są problemy z wątroba.Wiele pacjentów którzy cierpią na stłuszczoną wątrobę trafiają do lekarza z powodu niestrawności, po przeprowadzeniu badań dowiadują się, iż problemem jest otłuszczona wątroba.

Zmęczenie

Gdy wątroba nie działa dobrze, metabolizm zwalnia. Podobnie dzieje się w  przypadku nieprawidłowego działania innych ważnych organów ciała. Ciało przystosowuje się do nowej sytuacji i równoważy ją, pompując mniejszą ilość krwi.

Zmęczenie

Ten przypadek jest szczególny, może skutkować nieopisanym zmęczeniem,  utratą energii, problemami z koncentracją i zagubieniem. Osoba może stracić zainteresowanie aktywnościami, które wcześniej sprawiały jej przyjemność i spędzać dni nieprzerwanie śpiąc.

Ciemny kolor moczu

Poprzez mocz możemy rozpoznać różne choroby. Trzeba pamiętać, że mocz wydala z organizmu toksyny i zbędne produkty przemiany materii. W przypadku stłuszczonej wątroby mocz może przybrać ciemniejszy kolor przez cały dzień (normalnym jest, że mocz ma ciemniejszy kolor rano, ale później przybiera jaśniejszą barwę).

W przypadku stłuszczenia wątroby również kał może przybierać  inny kolor –  jaśniejszy, prawie biały. Może mieć bardziej nieprzyjemny zapach niż zwykle.

Zmiany skórne

Żółtaczka jest jednym z objawów stłuszczonej wątroby. Objawia się zażółceniem skóry i białek ocznych na skutek podwyższonego poziomu bilirubiny w tkankach.

Inne zmiany skórne związane ze stłuszczeniem wątroby to blada szyja i pachy, zaczerwienione wewnętrzne części dłoni, pękające naczynka czyli pajączki na plecach, klatce piersiowej i ramionach. Pod paznokciami mogą pojawić się białe plamy.

Dieta a stłuszczona wątroba

Po rozpoznaniu stłuszczenia  wątroby należy rozpocząć odpowiednie leczenie. Oprócz zażywania przepisanych przez lekarza lekarstw bardzo ważne jest przestrzeganie diety z niską ilością spożywanego tłuszczu oraz aktywność fizyczna. Poniżej znajdziesz kilka zaleceń dotyczących diety.

Zdrowa dieta
 • Ograniczenie spożycia produktów przetworzonych. W tej grupie znajdują się mąki i biały cukier. W ich miejsce wybieraj pieczywo pełnoziarniste i razowe.
 • Przejdź na dietę śródziemnomorską. Jest jedną z najzdrowszych diet, opartą na produktach o małej zawartości tłuszczów lub zawierających zdrowe tłuszcze np. oliwie z oliwek.
 • Unikaj alkoholu. Alkohol to jeden z największych wrogów wątroby. Nadużywanie alkoholu może doprowadzić nie tylko do stłuszczenia, ale nawet do marskości wątroby.
 • Unikaj niektórych lekarstw. Skonsultuj z lekarzem, które lekarstwa mogą niewskazane w twoim stanie. Prawdopodobnie zaleci ograniczenie środków przeciwbólowych i leków przeciwzapalnych.
 • Uprawiaj sport. Sport jest bardzo pomocny w procesie powrotu do zdrowia i by twoja wątroba pracowała prawidłowo. Możesz spacerować po parku, wychodzić z psem, biegać, pływać lub jeździć na rowerze. Wybierz sport, który lubisz i praktykuj minimum 3 razy w tygodniu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.