Twój metabolizm - co musisz wiedzieć, aby skutecznie schudnąć

Ćwiczenia fizyczne to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby przyśpieszyć Twój metabolizm. Okazuje się bowiem, że jest on aktywny jeszcze przez wiele godzin po tym, jak skończysz trening.
Twój metabolizm - co musisz wiedzieć, aby skutecznie schudnąć
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Twój metabolizm – ile o nim wiesz? Prawda jest taka, że jego temat okazał się bardzo modny. Dużo się wspomina o jego związku z odchudzaniem i zdrową utratą wagi.

Okazuje się jednak, że Twój metabolizm skrywa wiele tajemnic. Nie jest to prosty układ. Z jego pracą związany jest cały szereg skomplikowanych procesów chemicznych, których funkcją jest przemienienie spożywanego pokarmu na energię.

To, w jaki sposób działa Twój metabolizm jest czynnikiem decydującym jeśli chodzi o funkcjonowanie całego organizmu – nawet na poziomie komórkowym. Co więcej, ma on wpływ na kontrolę poziomu cukru w naszej krwi, na zdrowie naszego układu sercowo – naczyniowego oraz na inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu funkcje.

Okazuje się jednak, że na Twój metabolizm mogą mieć wpływ kwestie hormonalne, a także Twoje niezdrowe nawyki. Niektóre z nich mogą znacznie spowolnić Twoje funkcje metaboliczne oraz uniemożliwić mu prawidłową pracę.

W konsekwencji pojawia się znaczny przyrost wagi a z czasem – jeśli ten stan utrzymuje się na dłużej – może się to zmienić w pewne zaburzenia oraz poważne problemy zdrowotne.

Dlatego właśnie to takie ważne, żebyś dowiedział się, jaką funkcję wypełnia Twój metabolizm w Twoim codziennym życiu. Pomoże Ci to jednocześnie skuteczniej kontrolować swoją wagę.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o pewnych ważnych aspektach w temacie, jakim jest Twój metabolizm. Informacje te przydadzą Ci się aby zdrowo i skutecznie schudnąć.

Aby przyśpieszyć Twój metabolizm, zwiększ swoją masę mięśniową

Jednym z kluczowych czynników, aby przyśpieszyć Twój metabolizm jest zbudowanie silnej masy mięśniowej, poprzez regularne trenowanie oraz utrzymywanie zrównoważonej, odpowiednio zbilansowanej diety.

Kobieta trenuje na siłowni z ciężarkami

Mięśnie – w porównaniu z tkanką tłuszczową oraz kośćmi – mają największy wpływ na Twój metabolizm. Co się z tym wiąże, aby odpowiednio funkcjonować, potrzebują więcej kalorii.

Jeżeli zatem wzmocnisz tę część Twojego organizmu, przyczynisz się do zwiększenia zużycia energii, nawet jeśli jesteśmy w stanie spoczynku.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Sprężyste mięśnie dzięki tym kilku nawykom!

Czynnikiem kluczowym dla metabolizmu jest kontrolowanie poziomu cukru

Wszystkie produkty, jakie spożywasz, mają wpływ na poziom cukru w Twoim organizmie. Z czasem są rozkładane przez Twój metabolizm aby dostarczyć ciału “paliwa”. Okazuje się jednak, że produkty bogate w proste węglowodany i biały cukier poważnie zaburzają poziom cukru we krwi. Bardzo spowalnia to Twój metabolizm.

Aby wyrównać ten poziom, najważniejsze, żeby zmniejszyć spożycie tego typu produktów. Zamiast tego, zwiększ ilość białka w diecie. Sięgaj też po zdrowe, złożone węglowodany.

Sen ma wpływ na Twój metabolizm

  • Odpowiednie wysypianie się i dbanie o dobrą jakość snu jest czynnikiem fundamentalnym w unikaniu niekontrolowanego przyrostu wagi.
  • Podczas snu, który nie powinien trwać krócej niż 8 godzin, zachodzą skomplikowane procesy pomagające nam odzyskać energię konieczną do przeżycia następnego dnia.
  • Co więcej, w tym czasie wydzielają się hormony kontrolujące nasze uczucie głodu. Dlatego też odpowiednie wysypianie się jest konieczne aby uniknąć niekontrolowanego podjadania.
  • Z drugiej strony, spanie krócej niż to konieczne, powoduje zwiększenie wydzielania hormonów głodu. Z biegiem czasu, przyczynia się to do przybrania na wadze.
Kobieta śpi w łóżku

Koniecznie zobacz też artykuł: Jak dobrze spać, gdy noc jest szczególnie upalna

Czynnikiem fundamentalnym jest picie wody

Codzienne picie wody to jeden z podstawowych czynników koniecznych do utrzymania równowagi w tym, jak pracuje Twój metabolizm. Okazuje się bowiem, że odwodniony organizm zaburza procesy metaboliczne. Z czasem może to prowadzić do przybierania na wadze, a także do pojawienia się poważnych schorzeń.

Woda nie zawiera żadnych kalorii. Stanowi ona jeden z najlepszych środków wspierających oczyszczanie krwi z zanieczyszczeń i toksyn.

Pożywne śniadanie a Twój metabolizm

Wiele osób błędnie uważa, że pomijanie ważnego posiłku, jakim jest śniadanie, pomaga skutecznie schudnąć. Prawda jest jednak taka, że nic bardziej mylnego. W taki sposób możemy tylko osiągnąć wprost przeciwne rezultaty.

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie tylko dlatego, że dostarcza nam niezbędnej energii potrzebnej do stawienia czoła wyzwaniom dnia, ale również po to, aby przyśpieszyć działanie procesów metabolicznych.

Kobieta i mężczyzna jedzą śniadanie

Wykonywanie codziennych zadań na czczo, sprawia, że ciało włącza “tryb awaryjny”, akumulując pokłady energii. Zmniejsza to naszą wydajność fizyczną i umysłową. Jeżeli więc chcesz skutecznie przyśpieszyć Twój metabolizm, koniecznie zadbaj o zdrowe śniadanie.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Śniadanie, które doda Ci energii – kilka propozycji

Czasami metabolizm nie działa poprawnie

Na nieszczęście dla wielu osób, metabolizm nie zawsze wykonuje swoje funkcje poprawnie – i to nawet pomimo faktu, że dbamy o zdrowe nawyki.

Może to wyjaśnić, dlaczego niektórzy chudną z łatwością, podczas gdy inni nie są w stanie osiągnąć zadowalających efektów, nawet pomimo zdwojonych wysiłków.

  • Dzieje się tak, ponieważ na Twój metabolizm wpływ ma cały szereg hormonów. Jeżeli następuje zaburzenie ich równowagi, zaburza się również funkcjonowanie metabolizmu.
  • Co więcej, przyczyną tego może być kumulacja toksyn w organizmie. Jako skutek uboczny pojawiają się rozmaite schorzenia, dolegliwości i skutki uboczne.
  • Co więcej, z biegiem lat, Twój metabolizm naturalnie spowalnia. Wpływa to na działanie Twojego organizmu.

Czy wiesz już, w jaki sposób działa Twój metabolizm? Po przeczytaniu tego artykułu, postaraj się zadbać o utrzymywanie odpowiednich, zdrowych nawyków. Pomogą Ci one zarówno skutecznie schudnąć jak i poprawić Twój stan zdrowia.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stokes T., Hector AJ., Morton RW., McGlory C., Phillips SM., Recent perspectives regarding the role of dietary protein for the promotion of musle hypertrophy with resistance exercise training. Nutrients, 2018.
  • Luo HQ., Cao PY., Zuo ZL., Wu K., et al., Sleep duration and abdominal obesity in elderly in china. Sichuan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban, 2017. 48 (4): 584-588.
  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adults. Clin Nutr Res, 2018. 7 (4): 291-296.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.