Twój metabolizm - co musisz wiedzieć, aby skutecznie schudnąć

Ćwiczenia fizyczne to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby przyśpieszyć Twój metabolizm. Okazuje się bowiem, że jest on aktywny jeszcze przez wiele godzin po tym, jak skończysz trening.
Twój metabolizm - co musisz wiedzieć, aby skutecznie schudnąć
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Twój metabolizm – ile o nim wiesz? Prawda jest taka, że jego temat okazał się bardzo modny. Dużo się wspomina o jego związku z odchudzaniem i zdrową utratą wagi.

Okazuje się jednak, że Twój metabolizm skrywa wiele tajemnic. Nie jest to prosty układ. Z jego pracą związany jest cały szereg skomplikowanych procesów chemicznych, których funkcją jest przemienienie spożywanego pokarmu na energię.

To, w jaki sposób działa Twój metabolizm jest czynnikiem decydującym jeśli chodzi o funkcjonowanie całego organizmu – nawet na poziomie komórkowym. Co więcej, ma on wpływ na kontrolę poziomu cukru w naszej krwi, na zdrowie naszego układu sercowo – naczyniowego oraz na inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu funkcje.

Okazuje się jednak, że na Twój metabolizm mogą mieć wpływ kwestie hormonalne, a także Twoje niezdrowe nawyki. Niektóre z nich mogą znacznie spowolnić Twoje funkcje metaboliczne oraz uniemożliwić mu prawidłową pracę.

W konsekwencji pojawia się znaczny przyrost wagi a z czasem – jeśli ten stan utrzymuje się na dłużej – może się to zmienić w pewne zaburzenia oraz poważne problemy zdrowotne.

Dlatego właśnie to takie ważne, żebyś dowiedział się, jaką funkcję wypełnia Twój metabolizm w Twoim codziennym życiu. Pomoże Ci to jednocześnie skuteczniej kontrolować swoją wagę.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o pewnych ważnych aspektach w temacie, jakim jest Twój metabolizm. Informacje te przydadzą Ci się aby zdrowo i skutecznie schudnąć.

Aby przyśpieszyć Twój metabolizm, zwiększ swoją masę mięśniową

Jednym z kluczowych czynników, aby przyśpieszyć Twój metabolizm jest zbudowanie silnej masy mięśniowej, poprzez regularne trenowanie oraz utrzymywanie zrównoważonej, odpowiednio zbilansowanej diety.

Kobieta trenuje na siłowni z ciężarkami

Mięśnie – w porównaniu z tkanką tłuszczową oraz kośćmi – mają największy wpływ na Twój metabolizm. Co się z tym wiąże, aby odpowiednio funkcjonować, potrzebują więcej kalorii.

Jeżeli zatem wzmocnisz tę część Twojego organizmu, przyczynisz się do zwiększenia zużycia energii, nawet jeśli jesteśmy w stanie spoczynku.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Sprężyste mięśnie dzięki tym kilku nawykom!

Czynnikiem kluczowym dla metabolizmu jest kontrolowanie poziomu cukru

Wszystkie produkty, jakie spożywasz, mają wpływ na poziom cukru w Twoim organizmie. Z czasem są rozkładane przez Twój metabolizm aby dostarczyć ciału “paliwa”. Okazuje się jednak, że produkty bogate w proste węglowodany i biały cukier poważnie zaburzają poziom cukru we krwi. Bardzo spowalnia to Twój metabolizm.

Aby wyrównać ten poziom, najważniejsze, żeby zmniejszyć spożycie tego typu produktów. Zamiast tego, zwiększ ilość białka w diecie. Sięgaj też po zdrowe, złożone węglowodany.

Sen ma wpływ na Twój metabolizm

  • Odpowiednie wysypianie się i dbanie o dobrą jakość snu jest czynnikiem fundamentalnym w unikaniu niekontrolowanego przyrostu wagi.
  • Podczas snu, który nie powinien trwać krócej niż 8 godzin, zachodzą skomplikowane procesy pomagające nam odzyskać energię konieczną do przeżycia następnego dnia.
  • Co więcej, w tym czasie wydzielają się hormony kontrolujące nasze uczucie głodu. Dlatego też odpowiednie wysypianie się jest konieczne aby uniknąć niekontrolowanego podjadania.
  • Z drugiej strony, spanie krócej niż to konieczne, powoduje zwiększenie wydzielania hormonów głodu. Z biegiem czasu, przyczynia się to do przybrania na wadze.
Kobieta śpi w łóżku

Koniecznie zobacz też artykuł: Jak dobrze spać, gdy noc jest szczególnie upalna

Czynnikiem fundamentalnym jest picie wody

Codzienne picie wody to jeden z podstawowych czynników koniecznych do utrzymania równowagi w tym, jak pracuje Twój metabolizm. Okazuje się bowiem, że odwodniony organizm zaburza procesy metaboliczne. Z czasem może to prowadzić do przybierania na wadze, a także do pojawienia się poważnych schorzeń.

Woda nie zawiera żadnych kalorii. Stanowi ona jeden z najlepszych środków wspierających oczyszczanie krwi z zanieczyszczeń i toksyn.

Pożywne śniadanie a Twój metabolizm

Wiele osób błędnie uważa, że pomijanie ważnego posiłku, jakim jest śniadanie, pomaga skutecznie schudnąć. Prawda jest jednak taka, że nic bardziej mylnego. W taki sposób możemy tylko osiągnąć wprost przeciwne rezultaty.

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie tylko dlatego, że dostarcza nam niezbędnej energii potrzebnej do stawienia czoła wyzwaniom dnia, ale również po to, aby przyśpieszyć działanie procesów metabolicznych.

Kobieta i mężczyzna jedzą śniadanie

Wykonywanie codziennych zadań na czczo, sprawia, że ciało włącza “tryb awaryjny”, akumulując pokłady energii. Zmniejsza to naszą wydajność fizyczną i umysłową. Jeżeli więc chcesz skutecznie przyśpieszyć Twój metabolizm, koniecznie zadbaj o zdrowe śniadanie.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Śniadanie, które doda Ci energii – kilka propozycji

Czasami metabolizm nie działa poprawnie

Na nieszczęście dla wielu osób, metabolizm nie zawsze wykonuje swoje funkcje poprawnie – i to nawet pomimo faktu, że dbamy o zdrowe nawyki.

Może to wyjaśnić, dlaczego niektórzy chudną z łatwością, podczas gdy inni nie są w stanie osiągnąć zadowalających efektów, nawet pomimo zdwojonych wysiłków.

  • Dzieje się tak, ponieważ na Twój metabolizm wpływ ma cały szereg hormonów. Jeżeli następuje zaburzenie ich równowagi, zaburza się również funkcjonowanie metabolizmu.
  • Co więcej, przyczyną tego może być kumulacja toksyn w organizmie. Jako skutek uboczny pojawiają się rozmaite schorzenia, dolegliwości i skutki uboczne.
  • Co więcej, z biegiem lat, Twój metabolizm naturalnie spowalnia. Wpływa to na działanie Twojego organizmu.

Czy wiesz już, w jaki sposób działa Twój metabolizm? Po przeczytaniu tego artykułu, postaraj się zadbać o utrzymywanie odpowiednich, zdrowych nawyków. Pomogą Ci one zarówno skutecznie schudnąć jak i poprawić Twój stan zdrowia.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com

To może Cię zainteresować ...
Przyspiesz przemianę materii tymi produktami!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Przyspiesz przemianę materii tymi produktami!

Gdy osoba ma wolną przemianę materii, jest bardzo prawdopodobne, że łatwiej dojdzie u niej do przyrostu masy ciała, ponieważ to do niej należy decy...  • Stokes T., Hector AJ., Morton RW., McGlory C., Phillips SM., Recent perspectives regarding the role of dietary protein for the promotion of musle hypertrophy with resistance exercise training. Nutrients, 2018.
  • Luo HQ., Cao PY., Zuo ZL., Wu K., et al., Sleep duration and abdominal obesity in elderly in china. Sichuan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban, 2017. 48 (4): 584-588.
  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adults. Clin Nutr Res, 2018. 7 (4): 291-296.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.