Spalanie tłuszczu - możesz robić to na co dzień!

Jeżeli myślisz o zrzuceniu zbędnych kilogramów, z pewnością chciałabyś zrobić to w najzdrowszy z możliwych sposobów.
Spalanie tłuszczu - możesz robić to na co dzień!

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2019

Spalanie tłuszczu nie jest wcale takie łatwe, zwłaszcza że często brakuje nam czasu na to, by pójść na siłownię czy przygotowywać odpowiednie posiłki. Chcesz poznać niezwykle proste metody na spalanie tłuszczu, które możesz z powodzeniem stosować w codziennym życiu? Przedstawiamy je poniżej.

Sposoby na spalanie tłuszczu na co dzień

1. Śniadanie

papaja na spalanie tłuszczu

Na samym początku musimy zdać sobie sprawę z jednej rzeczy – aby schudnąć, nie możemy opuszczać posiłków, a już na pewno nie śniadania. Zbytnie ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów na niewiele się zda – jedyne, co osiągniemy to to, że nasza przemiana materii stanie się dużo wolniejsza – a zatem nie uda nam się spalić zbędnego tłuszczyku. Idealnym rozwiązaniem jest spożywanie 5 posiłków dziennie (niewielkie porcje i zróżnicowane produkty). W ten sposób metabolizm jest zmuszony do ciągłej pracy, korzystnie wpływając na nasze zdrowie.

Jak powinniśmy rozpocząć dzień, by pobudzić spalanie tłuszczu? Należy przygotować śniadanie na bazie odpowiednich składników, na przykład: sałatka z papai i miska płatków owsianych zalana mlekiem roślinnym (polecamy mleko ryżowe, które doskonale wspomaga odchudzanie). Pamiętaj, że gdy chcesz schudnąć, w Twojej diecie nigdy nie powinno zabraknąć papai. Jest to owoc, który znacząco pomaga w szybkim spalaniu tłuszczu. Możesz także wybrać inne opcje śniadania, takie jak jabłka, tosty z miodem i filiżankę zielonej herbaty, jogurt naturalny (najlepiej domowej roboty) z truskawkami lub migdałami etc. Możesz wybrać również inne produkty, ale zadbaj o to, by zawsze znajdowały się wśród nich świeże owoce.

2. Proste ćwiczenia w domu

ćwiczenia na mięśnie brzucha na spalanie tłuszczu piłka

Na spalanie tłuszczu zdecydowanie najlepsze są ćwiczenia wytrzymałościowe i aerobowe. Nie jest konieczne ćwiczenie w siłowni ani wydawanie miesięcznie fortuny na treningi. Ćwiczenia wcale nie muszą być trudne ani wyczerpujące. Idealne okaże się skakanie na skakance, seria brzuszków, czy wykonywanie “rowerka” w pozycji leżącej na plecach z uniesionymi do góry nogami. Jeśli dodatkowo na pół godziny włączysz muzykę, Twoje ćwiczenia z pewnością będą bardziej dynamiczne. Pamiętaj tylko o jednym: trzeba być konsekwentnym i ćwiczyć każdego dnia!

3. Wykorzystuj każde wyjście z domu do spalania tłuszczu

spacer z psem na spalanie tłuszczu

Za każdym razem, gdy wychodzisz z domu – bez względu na to, czy masz coś do załatwienia, czy wyprowadzasz psa na spacer – możesz używać małych 1-2 kilogramowych obciążników na kostki. Ten niewielki codzienny wysiłek w znacznym stopniu przyczyni się do spalania zbędnego tłuszczu. Nie zapominaj także o zmianie niektórych przyzwyczajeń – zawsze wybieraj schody zamiast windy i szukaj w ciągu dnia jak najwięcej okazji do ruchu. Na przykład codzienne spotkanie z przyjaciółkami może przyjąć formę spaceru. Dzięki temu nasz organizm otrzyma codzienną dawkę ruchu, a przy okazji wzmocnimy również serce.

4. Napar z szałwii wspomoże spalanie tłuszczu

szałwia na spalanie tłuszczu

Doskonały do spożywania na co dzień, najlepiej popołudniami. Napar z szałwii jest idealnym sposobem na płaski brzuch oraz na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Jest on szczególnie zalecany kobietom, ponieważ działa przeciwzapalnie, odprężająco, antyseptycznie, moczopędnie… Przygotuj 5 liści szałwii i zalej je wrzącą wodą. Aby napar był jeszcze skuteczniejszy, dodaj do niego sok z połowy cytryny. Pij go regularnie każdego popołudnia, a szybko zauważysz efekty!

5. Produkty, które przyspieszą spalanie tłuszczu

burak spalanie tłuszczu

Bardzo prostym sposobem na przyspieszenie spalania tłuszczu jest picie szklanki wody pozostałej z gotowania karczochów przed każdym posiłkiem. Wywar ten doskonale oczyszcza organizm i przyspiesza spalanie zbędnego tłuszczu. Wywar z karczochów jest bardzo łatwy do przygotowania – wystarczy gotować kilka karczochów, aż zmiękną. Możesz je później – z odrobiną octu i oliwy – wykorzystać na kolację. Natomiast otrzymany wywar, z dodatkiem cytryny, pij przed każdym posiłkiem.

Możesz również przygotowywać smaczne posiłki na bazie owoców i warzyw, które posiadają właściwości przyspieszające spalanie tłuszczu. Wykorzystuj do tego buraki, szpinak, marchew, owoce morza, jajka etc. Jeśli lubisz przyprawy, do potraw dodawaj curry, paprykę, pieprz, cynamon… Dodatkowo przyspieszą one tempo przemiany materii.

Jeśli chodzi o owoce, zawsze kiedy tylko możesz jedz papaję, grejpfruty, jabłka (pamiętaj, by jeść je ze skórką, która zawiera cenne pektyny), a także przepyszne arbuzy i melony.

6. Biała herbata dobra na spalanie tłuszczu

biała herbata na spalanie tłuszczu

Chociaż biała herbata nie jest tak popularna jak zielona, ostatnio cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Posiada silne właściwości antyoksydacyjne (silniejsze niż zielona herbata), zdolności do przyspieszania przemiany materii oraz usuwania toksyn i tłuszczów z organizmu. Ponadto smakuje wyśmienicie! Co Ty na to, by każdego dnia przed pójściem spać wypijać filiżankę białej herbaty? Spróbuj, a na pewno ją pokochasz.

Jak widać, spalanie tłuszczu na co dzień wcale nie jest takie trudne. Masz ochotę zacząć już dziś?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leslie H. Willis et al. “Effects of aerobic and/or resistance training on body mass and fat mass in overweight or obese adults”, J Appl Physiol (1985). 2012 Dec 15; 113(12): 1831–1837.
  • Yoko Watanabe et al. “Skipping Breakfast is Correlated with Obesity”, J Rural Med. 2014; 9(2): 51–58.
  • Jörn Söhle et al. “White Tea extract induces lipolytic activity and inhibits adipogenesis in human subcutaneous (pre)-adipocytes”, Nutr Metab (Lond). 2009; 6: 20.
  • Ahmad Ghorbani, MahdiEsmaeilizadeh, “Pharmacological properties of Salvia officinalis and its components”, Journal of Traditional and Complementary Medicine, Volume 7, Issue 4, October 2017, Pages 433-440
  • L D Whigham et al. “Increased vegetable and fruit consumption during weight loss effort correlates with increased weight and fat loss”, Nutr Diabetes. 2012 Oct; 2(10): e48.
  • Santos HO., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assessment associated with diet and weight loss. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.
  • Wewege M., Van Der Beng R., Ward RE., Keech A., The effects of high intensity interval training vs moderate intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta analysis. Obes Rev, 2017. 18 (6): 635-646.
  • Rebello CJ., O’Neil CE., Greenway FL., Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev, 2016. 74 (2): 131-47.
  • Diepvens K., Westerterp KR., Westerterp-Plantenga MS., Obesity and thermogenesis related to the consumption of caffeine, ephedrine, capsaicin and green tea. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol, 2007. 292 (1): 77-85.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.