Odciski - połącz cytrynę z aspiryną i pożegnaj je raz na zawsze!

Połączenie aspiryny z sokiem z cytryny dostarcza nam skutecznego remedium na zwalczanie grzybicy stóp oraz zmiękczanie powstałych na niej zgrubień. Co więcej, pobudza ono procesy regeneracji komórkowej zachodzącej w naszej skórze.
Odciski - połącz cytrynę z aspiryną i pożegnaj je raz na zawsze!
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jednym z powodów, dla których na naszych stopach pojawiają się odciski, jest fakt, że nie zawsze należycie dbamy o ten obszar naszego ciała. Istnieje jednak całe mnóstwo innych powodów. Między innymi niedostateczne nawadnianie organizmu, jak również noszenie nieodpowiedniego obuwia, wywierającego nacisk na skórę naszych stóp.

Odciski przybierają formę widocznych zgrubień, zazwyczaj na spodzie stopy. Przyczyną jest pocieranie lub naciskanie na skórę pod wpływem czynników zewnętrznych lub samego ciężaru naszego ciała.

Czy odciski stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Choć nie stanowią one poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia, są nieestetyczne i mogą prowadzić do innych powikłań, takich jak na przykład grzybica czy też trwałe zgrubienie skóry.

Dlatego właśnie, aby zadbać o zdrowie skóry, warto zmiękczyć odciski i się ich pozbyć, nawet jeśli nie wywołują one u nas żadnych dokuczliwych objawów. Mamy w tym celu do dyspozycji wiele produktów dostępnych w sklepach i aptekach.

Dobre wieści są jednak takie, że istnieją również naturalne środki skuteczne w radzeniu sobie z tym problemem. W krótkim czasie mogą nam przynieść oczekiwane rezultaty.

Wśród licznych opcji znajduje się środek wykonany na bazie aspiryny i cytryny, który – jeśli stosowany w sposób regularny – skutecznie usuwa martwe komórki i pomaga nam wyeliminować odciski.

Czy masz ochotę spróbować?

Sposób na odciski – aspiryna i cytryna

Połączenie cytryny i aspiryny to prosta formuła, która zyskała popularność na całym świecie. Jest tak, ponieważ skutecznie złuszcza martwy naskórek ze stóp i pomaga wyeliminować odciski oraz zmniejszyć ich rozmiar.

Choć oczywiście nie jest to cudowne remedium na wszystkie dolegliwości o natychmiastowym działaniu, jeżeli będziemy stosować ten środek regularnie, z całą pewnością zmiękczy on stwardnienia i pozostawi skórę gładką  i odżywioną.

Użyte składniki są znacznie tańsze niż środki dostępne na rynku bądź w aptekach. Co więcej, są wolne od drażniących środków chemicznych, źle wpływających na skórę.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Krem na popękane pięty – 5 domowych sposobów

Właściwości aspiryny

Aspiryna to lek o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzakrzepowych. Zazwyczaj stosuje się ją przy objawach takich jak bóle głowy, zaburzenia krążenia oraz gorączka.

Oprócz zwyczajowego sposobu użycia tego środka, istnieją jednak również inne zastosowania. Jednym z nich jest pielęgnacja skóry.

Aspiryna
 • Wysoka zawartość kwasu salicylowego pomaga dokładnie oczyścić powierzchnię skóry, oczyszczając ją z martwych komórek naskórka, zmiękczając skórę i usuwając odciski.
 • Składnik ten likwiduje środowisko niezbędne mikroorganizmom do namnażania się, dzięki czemu znacznie łatwiej jest zatrzymać wszelkiego rodzaju infekcje grzybicze.
 • Aspiryna idealnie pobudza proces regeneracji komórkowej, pomagając tym samym leczyć pęknięcia pojawiające się czasem na naszej skórze na skutek przesuszenia.
 • Co więcej, właściwości przeciwzapalne pomagają zmniejszyć uczucie zmęczenia i pomagają pobudzić krążenie krwi.

Właściwości cytryny

Cytryna znana jest ze swoich licznych zastosowań kulinarnych oraz leczniczych. Okazuje się jednak, że z racji swoich cennych właściwości oraz składników, doskonale się sprawdza również w przypadku zabiegów kosmetycznych na skórę.

Świeże cytryny
 • W tym konkretnym przypadku, cytryna może nam pomóc usunąć martwe komórki naskórka, które gromadzą się na obszarach naszych stóp, co z kolei pomaga nam usunąć odciski i nagniotki.
 • Zawarte w cytrynie minerały i witaminy pomagają zregenerować komórki, zmniejszając tym samym nieestetyczne zgrubienia powstające na skórze.
 • Zawarte w tym owocu kwasy działają przeciwgrzybiczo, co z kolei pomaga zwalczyć wszelkiego rodzaju infekcje grzybicze wywołujące dolegliwości takie jak chociażby stopa atlety.
 • Co więcej, cytryna wykazuje właściwości wybielające, dzięki czemu można ją wykorzystać do uzyskania jasnej, promiennej skóry. Wybiela plamy powstające w miejscu odcisków.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zainteresuje Cię również artykuł: Cytryna – 5 kuracji kosmetycznych do których Ci posłuży

Kuracja na bazie cytryny i aspiryny – sposób przygotowania

Jeżeli chcesz wykorzystać właściwości mieszanki aspiryny z cytryną, nie wahaj się zastosować poniższych wskazówek, aby przygotować to domowe remedium.

Cytryna z aspiryną na odciski

Składniki

 • 5 tabletek aspiryny
 • Sok z jednej cytryny
 • 1 łyżka miodu (25 g) – opcjonalnie

Potrzebne przybory

Sposób przygotowania

 • Umieść aspirynę w moździerzu i zmiażdż ją na proch.
 • Umieść proch z aspiryny w czystym pojemniku i zmieszaj go z sokiem z jednej cytryny.
 • Jeżeli chcesz, dodaj również jedną łyżkę miodu, aby wykorzystać jego nawilżające właściwości.
 • Zmieszaj dokładnie wszystkie składniki, aż się ze sobą całkowicie połączą.

Sposób stosowania

 • Umyj stopy ciepłą wodą z mydłem, aby usunąć z ich powierzchni wszelkie zanieczyszczenia.
 • Następnie osusz stopy miękkim ręcznikiem i wetrzyj w nie uprzednio przygotowany środek na odciski.
 • Załóż ciasne skarpetki, aby środek pozostał na stopach przez około 30 do 40 minut.
 • Po upływie tego czasu spłucz skórę stóp letnią wodą i przez 2 do 3 minut wykonaj zabieg ścierający za pomocą pumeksu.
 • Czynność ta pomoże Ci znacznie szybciej i łatwiej pozbyć się martwej skóry ze stóp.
 • Dokładnie osusz stopy zanim nałożysz na nie jakiekolwiek obuwie. Powtarzaj czynność 2 do 3 razy w tygodniu.

Czy masz ochotę rozpieścić swoje stopy bez konieczności wychodzenia z domu? Jeżeli zauważasz u siebie przesuszanie się skóry stóp bądź pojawiły się na nich odciski, nie wahaj się i przygotuj w swoim domu to remedium. Rezultaty Cię zachwycą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • De Gracia, J., Carne, X., Morell, F., & Laporte, J. R. (2015). Asma por acido acetilsalicilico, otros antiinflamatorios no esteroides y tartrazina. Archivos de Bronconeumología. https://doi.org/10.1016/s0300-2896(15)32058-5
 • Gonzáles Rivera, M. A. (2002). La Aspirina. Revista Médica de La Universidad Veracruzana.
 • Scout, B. K., & Laguna, N. A. (2005). Aspirina. Pros y contras. Medicina Interna de Mexico.
 • Turhan, H. (2006). Lemon balm. In Handbook of Herbs and Spices. https://doi.org/10.1533/9781845691717.3.390

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.