Stopy - 11 powodów, dla których zbyt mocno się pocą

Choć problem ten może występować ze względu na czynniki medyczne, które wymagają dalszej diagnozy i leczenia, to w większości przypadków problem powodują czynniki, które możemy bez trudu usunąć
Stopy - 11 powodów, dla których zbyt mocno się pocą

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czy Twoje stopy pocą się zanadto? Chyba nie ma osoby, która by kiedyś nie miała z tym problemu. Na szczęście przepocone stopy to najczęściej rezultat znacznego wysiłku fizycznego, bądź po prostu silnego upału.

Jeżeli jednak problem ten pojawia się regularnie powinnaś zapoznać się z możliwymi przyczynami, które mogą go powodować. W większości przypadków przyczyny tego zjawiska są naturalne, a w mniejszości są to przyczyny o podłożu medycznym i wynikającym z niezapewnienia stopom dostatecznej higieny.

Aby więc ułatwić sprawę, w kontynuacji znajdziesz listę 11 przyczyn, dla których nogi nadmiernie się pocą.

1. Przepocone stopy – niewłaściwe obuwie

Tak się składa, że najczęstsza przyczyna, dla której stopy nadmiernie się pocą jest jednocześnie jedną z najłatwiejszych do rozwiązania.

Trampki

Na stan naszych stóp w dużej mierze ma wpływ jakość i stan obuwia, jakiego na co dzień używamy. Jeżeli Twoje obuwie wykonane jest z materiałów syntetycznych bądź jest bardzo zamknięte, prawdopodobnie będziesz miała do czynienia z omawianym problemem.

 • Przyczyną problemu jest w tym przypadku brak odpowiedniej wentylacji, który wzmaga pocenie się stóp.
 • Idealne buty to takie, które wykonane są z materiałów naturalnych. Powinny też być nieco otwarte, bądź zawierać siatki wentylacyjne.
 • Buty powinny też z łatwością dopasowywać się do Twoich nóg, co między innymi pomoże Ci uniknąć również innego problemu, jakim są wrastające paznokcie.

2. Skarpetki kiepskiej jakości

Syntetyczne bądź plastikowe włókna użyte w produkcji skarpetek to kolejny problem. Choć produkty takie może charakteryzować niższa cena, to z pewnością ich stosowanie nie może się dobrze skończyć dla Twoich stóp.

 • Złą wiadomością jest ta, że włókna syntetyczne użyte w skarpetkach zawsze powodują wzrost temperatury skóry.
 • Choć nie stanowi to większego problemu w czasie chłodu i nocą, to w cieplejszym środowisku i w przypadku osób uprawiających sport, może to stanowić przyczynę nadmiernego pocenia się stóp.

3. Twoje stopy więźniami butów

Być może jesteś osobą bardzo zajętą i Twoje stopy przez długie godziny pozostają uwięzione w ciasnych butach. Jeżeli nie wykorzystujesz okazji, by Twoje stopy wypoczęły w domowych kapciach bądź innych mniej opiętych butach, to prawdopodobnie wywołasz u siebie nadmierną potliwość stóp.

 • Postaraj się zdejmować buty zwłaszcza po południu i na wieczór.
 • Używaj dobrych kapci kiedy korzystasz z łazienki. Postanów kilka razy w tygodniu używać butów otwartych, jak na przykład sandały, które okazują się znacznie wygodniejsze.

4. Sposób odżywiania się

Być może nigdy nie zwróciłaś na to uwagi, a może nawet nie będziesz skłonna dać wiary, ale pikantne jedzenie wzmaga pocenie się stóp. Nie chodzi jednak wyłącznie o jedzenie pikantne. Ten sam efekt powoduje również kofeina.

Sos pikantny
 • Jeżeli cierpisz na nadmierne pocenie się stóp, staraj się nie jeść pikantnych potraw co najmniej kilka dni w tygodniu.
 • Jeżeli zauważysz poprawę, postaraj się zupełnie wyeliminować z diety produkty, które w Twoim przypadku odpowiadają za potliwość stóp.

5. Problemy zdrowotne

Inne powody, które przyczyniają się do powstawania omawianego problemu, to między innymi:

 • Cukrzyca.
 • Choroby, które pobudzają układ nerwowy.
 • Kłopoty z wątrobą.
 • Zaparcia.

Jeżeli Twoje obuwie jest właściwe, a w diecie nie znajdują się produkty powodujące nadmierną potliwość stóp, warto wziąć pod uwagę zrobienie podstawowych badań medycznych w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

6. Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość to przypadłość, której występowanie najczęściej potwierdzone jest przez lekarza. Polega na tym, że gruczoły potowe w określonych częściach ciała wykazują nadmierną aktywność.

W poważnych przypadkach problem ten rozwiązuje się stosując leczenie farmakologiczne. W jeszcze poważniejszych przypadkach stosuje się nawet proste zabiegi chirurgiczne.

7. Niewystarczająca higiena

To jedna z oczywistych przyczyn, dla której stopy pocą się w nadmiarze. Jeżeli nie utrzymujesz należytej czystości stóp, musisz się liczyć z  nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Za pośrednictwem potu nasze ciało wydala również toksyny. Jeżeli są one skumulowane w stopach, organizm szuka sposobu na pozbycie się ich, a robi to za pośrednictwem naturalnego mechanizmu pocenia się.

Zalecenia:

 • Zawsze myj stopy.
 • Osuszaj je w odpowiedni sposób.
 • Codziennie zmieniaj skarpetki.
 • Używaj talku do stóp.

8. Czynniki emocjonalne

Jednym z wielu powodów, dla których stopy się pocą jest stan emocjonalny danej osoby. Całkiem możliwe, że czujesz wilgotne stopy w sytuacjach, w których odczuwasz złość, zdenerwowanie, strach, stres lub podniecenie.

Strapiona kobieta

Jeżeli przeżywasz sytuację, w której nie jesteś w stanie do końca kontrolować swoich emocji, staraj się opanować.

9. Czynnik genetyczny

W niektórych przypadkach nadmierna potliwość jest uwarunkowana genetycznie. Czy ktoś z Twojej rodziny również walczy z tym problemem? Jeśli odpowiesz, że tak, to nie pozostaje Ci wiele możliwości. Możesz kupić odpowiednie produkty kosmetyczne, które pomogą Ci skutecznie radzić sobie z tym problemem.

10. Infekcje

Różnego rodzaju infekcje znajdują odpowiednie środowisko właśnie w stopach, które nie są należycie zadbane.

 • Rozmnażanie się grzybów jest rezultatem występowania bakterii, które z łatwością można znaleźć w okolicy paznokci, a także w innych częściach stopy.
 • Jeżeli problem ten dotyczy właśnie Ciebie, zastosuj kremy przeznaczone do zwalczania infekcji. Są one ogólnie dostępne i stosunkowo ekonomiczne.

11. Przywiązanie do starych butów

Czy masz buty, które już dawno powinny wylądować w śmietniku, ale wciąż masz do nich sentyment? Używasz buty dwa dni pod rząd lub więcej? Jeśli naprawdę tak bardzo lubisz jakiś model butów, to lepiej kup sobie drugą parę.

Wiedząc więcej o przyczynach nadmiernego pocenia się stóp, być może będziesz mogła pozbyć się tego uciążliwego problemu.

To może Cię zainteresować ...
Pot – pięć rzeczy, które ujawnia na temat Twojego zdrowia
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Pot – pięć rzeczy, które ujawnia na temat Twojego zdrowia

Pot to nie tylko zwykłe zjawisko fizjologiczne. Okazuje się, że może się on dla nas stać źródłem informacji na temat naszego stanu zdrowia. • Asensio E. Principales problemas podológicos originados por el calzado de seguridad. Universidad de Barcelona. 2014.
 • Benson R, Palin R, Holt P, Loftus I. Hiperhidrosis. BMJ. 2013; 347:f6800.
 • Zamarín J, Egaña J, Berríos R. Calidad de vida en pacientes con hiperhidrosis primaria sometidos a simpatectomía videotoracoscópica. Rev Chil Cir. 2011;63(5):498-503.
 • Román C, Garavís J, Unamuno P. Tratamiento de la hiperhidrosis. FMC – Formación Médica Continuada en Atención Primaria. 2001;8(8):553-557.
 • González D, Pérez O. Actualización en hiperhidrosis focal primaria. Med Cutan Iber Lat Am 2012;40(6):173-180.
 • López D, Palomo P, Morales A, Sánchez R. Aproximación al manejo de la hiperhidrosis en el pie. Revista Internacional de Ciencias Podológicas. 2013;7(2):89-97.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.