Stopy - 11 powodów, dla których zbyt mocno się pocą

Choć problem ten może występować ze względu na czynniki medyczne, które wymagają dalszej diagnozy i leczenia, to w większości przypadków problem powodują czynniki, które możemy bez trudu usunąć
Stopy - 11 powodów, dla których zbyt mocno się pocą

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czy Twoje stopy pocą się zanadto? Chyba nie ma osoby, która by kiedyś nie miała z tym problemu. Na szczęście przepocone stopy to najczęściej rezultat znacznego wysiłku fizycznego, bądź po prostu silnego upału.

Jeżeli jednak problem ten pojawia się regularnie powinnaś zapoznać się z możliwymi przyczynami, które mogą go powodować. W większości przypadków przyczyny tego zjawiska są naturalne, a w mniejszości są to przyczyny o podłożu medycznym i wynikającym z niezapewnienia stopom dostatecznej higieny.

Aby więc ułatwić sprawę, w kontynuacji znajdziesz listę 11 przyczyn, dla których nogi nadmiernie się pocą.

1. Przepocone stopy – niewłaściwe obuwie

Tak się składa, że najczęstsza przyczyna, dla której stopy nadmiernie się pocą jest jednocześnie jedną z najłatwiejszych do rozwiązania.

Trampki

Na stan naszych stóp w dużej mierze ma wpływ jakość i stan obuwia, jakiego na co dzień używamy. Jeżeli Twoje obuwie wykonane jest z materiałów syntetycznych bądź jest bardzo zamknięte, prawdopodobnie będziesz miała do czynienia z omawianym problemem.

 • Przyczyną problemu jest w tym przypadku brak odpowiedniej wentylacji, który wzmaga pocenie się stóp.
 • Idealne buty to takie, które wykonane są z materiałów naturalnych. Powinny też być nieco otwarte, bądź zawierać siatki wentylacyjne.
 • Buty powinny też z łatwością dopasowywać się do Twoich nóg, co między innymi pomoże Ci uniknąć również innego problemu, jakim są wrastające paznokcie.

2. Skarpetki kiepskiej jakości

Syntetyczne bądź plastikowe włókna użyte w produkcji skarpetek to kolejny problem. Choć produkty takie może charakteryzować niższa cena, to z pewnością ich stosowanie nie może się dobrze skończyć dla Twoich stóp.

 • Złą wiadomością jest ta, że włókna syntetyczne użyte w skarpetkach zawsze powodują wzrost temperatury skóry.
 • Choć nie stanowi to większego problemu w czasie chłodu i nocą, to w cieplejszym środowisku i w przypadku osób uprawiających sport, może to stanowić przyczynę nadmiernego pocenia się stóp.

3. Twoje stopy więźniami butów

Być może jesteś osobą bardzo zajętą i Twoje stopy przez długie godziny pozostają uwięzione w ciasnych butach. Jeżeli nie wykorzystujesz okazji, by Twoje stopy wypoczęły w domowych kapciach bądź innych mniej opiętych butach, to prawdopodobnie wywołasz u siebie nadmierną potliwość stóp.

 • Postaraj się zdejmować buty zwłaszcza po południu i na wieczór.
 • Używaj dobrych kapci kiedy korzystasz z łazienki. Postanów kilka razy w tygodniu używać butów otwartych, jak na przykład sandały, które okazują się znacznie wygodniejsze.

4. Sposób odżywiania się

Być może nigdy nie zwróciłaś na to uwagi, a może nawet nie będziesz skłonna dać wiary, ale pikantne jedzenie wzmaga pocenie się stóp. Nie chodzi jednak wyłącznie o jedzenie pikantne. Ten sam efekt powoduje również kofeina.

Sos pikantny
 • Jeżeli cierpisz na nadmierne pocenie się stóp, staraj się nie jeść pikantnych potraw co najmniej kilka dni w tygodniu.
 • Jeżeli zauważysz poprawę, postaraj się zupełnie wyeliminować z diety produkty, które w Twoim przypadku odpowiadają za potliwość stóp.

5. Problemy zdrowotne

Inne powody, które przyczyniają się do powstawania omawianego problemu, to między innymi:

 • Cukrzyca.
 • Choroby, które pobudzają układ nerwowy.
 • Kłopoty z wątrobą.
 • Zaparcia.

Jeżeli Twoje obuwie jest właściwe, a w diecie nie znajdują się produkty powodujące nadmierną potliwość stóp, warto wziąć pod uwagę zrobienie podstawowych badań medycznych w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

6. Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość to przypadłość, której występowanie najczęściej potwierdzone jest przez lekarza. Polega na tym, że gruczoły potowe w określonych częściach ciała wykazują nadmierną aktywność.

W poważnych przypadkach problem ten rozwiązuje się stosując leczenie farmakologiczne. W jeszcze poważniejszych przypadkach stosuje się nawet proste zabiegi chirurgiczne.

7. Niewystarczająca higiena

To jedna z oczywistych przyczyn, dla której stopy pocą się w nadmiarze. Jeżeli nie utrzymujesz należytej czystości stóp, musisz się liczyć z  nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Za pośrednictwem potu nasze ciało wydala również toksyny. Jeżeli są one skumulowane w stopach, organizm szuka sposobu na pozbycie się ich, a robi to za pośrednictwem naturalnego mechanizmu pocenia się.

Zalecenia:

 • Zawsze myj stopy.
 • Osuszaj je w odpowiedni sposób.
 • Codziennie zmieniaj skarpetki.
 • Używaj talku do stóp.

8. Czynniki emocjonalne

Jednym z wielu powodów, dla których stopy się pocą jest stan emocjonalny danej osoby. Całkiem możliwe, że czujesz wilgotne stopy w sytuacjach, w których odczuwasz złość, zdenerwowanie, strach, stres lub podniecenie.

Strapiona kobieta

Jeżeli przeżywasz sytuację, w której nie jesteś w stanie do końca kontrolować swoich emocji, staraj się opanować.

9. Czynnik genetyczny

W niektórych przypadkach nadmierna potliwość jest uwarunkowana genetycznie. Czy ktoś z Twojej rodziny również walczy z tym problemem? Jeśli odpowiesz, że tak, to nie pozostaje Ci wiele możliwości. Możesz kupić odpowiednie produkty kosmetyczne, które pomogą Ci skutecznie radzić sobie z tym problemem.

10. Infekcje

Różnego rodzaju infekcje znajdują odpowiednie środowisko właśnie w stopach, które nie są należycie zadbane.

 • Rozmnażanie się grzybów jest rezultatem występowania bakterii, które z łatwością można znaleźć w okolicy paznokci, a także w innych częściach stopy.
 • Jeżeli problem ten dotyczy właśnie Ciebie, zastosuj kremy przeznaczone do zwalczania infekcji. Są one ogólnie dostępne i stosunkowo ekonomiczne.

11. Przywiązanie do starych butów

Czy masz buty, które już dawno powinny wylądować w śmietniku, ale wciąż masz do nich sentyment? Używasz buty dwa dni pod rząd lub więcej? Jeśli naprawdę tak bardzo lubisz jakiś model butów, to lepiej kup sobie drugą parę.

Wiedząc więcej o przyczynach nadmiernego pocenia się stóp, być może będziesz mogła pozbyć się tego uciążliwego problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Asensio E. Principales problemas podológicos originados por el calzado de seguridad. Universidad de Barcelona. 2014.
 • Benson R, Palin R, Holt P, Loftus I. Hiperhidrosis. BMJ. 2013; 347:f6800.
 • Zamarín J, Egaña J, Berríos R. Calidad de vida en pacientes con hiperhidrosis primaria sometidos a simpatectomía videotoracoscópica. Rev Chil Cir. 2011;63(5):498-503.
 • Román C, Garavís J, Unamuno P. Tratamiento de la hiperhidrosis. FMC – Formación Médica Continuada en Atención Primaria. 2001;8(8):553-557.
 • González D, Pérez O. Actualización en hiperhidrosis focal primaria. Med Cutan Iber Lat Am 2012;40(6):173-180.
 • López D, Palomo P, Morales A, Sánchez R. Aproximación al manejo de la hiperhidrosis en el pie. Revista Internacional de Ciencias Podológicas. 2013;7(2):89-97.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.