Czyszczenie obuwia – sposoby na każdy rodzaj butów

· Sierpień 17, 2018
Mówi się, że nasze buty są świadkami naszych przejść. Jako podstawowy składnik naszej garderoby powinny być utrzymane w dobrym stanie. Istnieje kilka domowych sposobów na drugie życie ulubionych butów.

Owszem każdy but niesie ze sobą pewną historię. Szczególnie zależy nam, aby przetrwały kilka lat, bo zazwyczaj wiążą się z niemałym wydatkiem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie czyszczenie obuwia, które pozwoli zatrzymać je na długi czas.

Chcesz wiedzieć jakie sposoby pielęgnacji zastosować do swoich butów i jak dostosować odpowiednie środki czyszczenia do konkretnych materiałów?

W tym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci dobrać skuteczny sposób czyszczenia do każdego rodzaju obuwia.

Czyszczenie obuwia – sposoby na każdy rodzaj butów

1. Skórzane buty

Jak wyczyścić skórzane buty? Wiele razy wpisywano to pytanie w wyszukiwarki internetowe, często bez konkretnych odpowiedzi. Skórzane buty charakteryzuje elegancja i trwałość. Odpowiednie czyszczenie obuwia pozwoli butom przetrwać długie lata, wszystkie wesela i imprezy okolicznościowe w rodzinie.

Najważniejsze aby wiedzieć jakie środki można wobec nich zastosować.

 • Pierwszy krokiem jest wyczyszczenie sznurówek i odkurzenie buta miękkim pędzelkiem. W ten sposób wszystkie powierzchowne cząsteczki brudu znikną i będziesz mógł przejść do następnego etapu.
 • Następnie należy przelać dwie szklanki wody do wygodnego pojemniczka i dodać do nich sporą ilość naturalnego detergentu. Takim domowym detergentem może być soda oczyszczona.
 • Miękką i wilgotną ściereczką wyczyść obuwie przy pomocy przygotowanej mieszanki.
 • Na koniec inną ściereczką, namoczoną w czystej wodzie: przemyj dokładnie skórzane buty. Kolejna sucha ściereczka pozwoli Ci nadać ostatni szlif obuwiu. Poleruj tak długo aż buty będą suche i lśniące.

Zobacz też: Chodzenie w wysokich obcasach – 7 trików, aby pozbyć się bólu

2. Czyszczenie obuwia – buty zamszowe

Jeśli chodzi o metody konserwacji obuwia – zamsz zawsze przynosi najwięcej wątpliwości. Bardzo miękki i charakterystyczny rodzaj materiału z lekkim specyficznym meszkiem na powierzchni przyprawia nas o ból głowy. Trudno znaleźć jeden skuteczny sposób na jego czyszczenie.

Każdy rodzaj obuwia wymaga odpowiedniego traktowania, tak też jest i w tym przypadku. Jak radzić sobie z zabrudzonym zamszem?

 • Na samym początku musimy usunąć nagromadzony brud na powierzchni buta. Możemy użyć tego samego pędzelka, tylko z dużo większym wysiłkiem.
 • Jeśli wcześniej buty zostały ubrudzone błotem, świetnym trikiem jest wystawienie ich na słońce, po osuszeniu zaś przetarcie ręcznikiem lub szczoteczką do zamszu.

Czy na swoich zamszowych butach masz plamę, która nie chce puścić?

 • Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się zastosowanie gumki do mazania. Zazwyczaj doskonale usuwa nacięższe plamy. Dostępna na rynku jest też specjalna gumka do zamszu.
 • Wreszcie wszystkie te miejsca, w których pojawiają się zacieki na zamszu można wyczyścić lekko zwilżoną szmatką. Pamiętaj, że należy w tym przypadku wypchać buty papierem, bądź gazetami aby nie straciły swojego kształtu. Wystarczy wystawić je wtedy na słońce i pozwolić wyschnąć.
 • Gdy będą już suchę możesz przeprowadzić opisany wcześniej proces czyszczenia z uwzględnieniem naturalnego detergentu.
mężczyzna czyści buty

3. Obuwie płócienne

 • W tym przypadku do oczyszczenia butów z kurzu wystarczy nam stara szczoteczka do zębów.
 • Jeśli chodzi o podeszwę, szczególnie tę o jasnym kolorze: możemy wyczyścić ją przy pomocy mieszanki sody oczyszczonej z wodą. Preparat należy aplikować pędzelkiem.
 • Ponadto możemy umieścić buty w pralce (w zimnej wodzie). Po automatycznym praniu pozwólmy wyschnąć butom na słońcu, nie dopuszczając do pozostania w butach szkodliwej wilgoci. Jak widzisz czyszczenie obuwia wcale nie musi być skomplikowane!
 • Nie zapominajmy jednak o sznurówkach! Przygotuj w misce dwie szklanki wody z łyżeczką płynu do naczyń i namocz sznurówki.
 • Ten sposób może być też wykorzystany do czyszczenia płóciennych butów, wystarczy zaaplikować mieszankę z sodą przy pomocy miękkiego pędzelka. Następnie spłucz wszystko zimną wodą i tradycyjnie osusz buty na słońcu.

Czy wiesz, że pierwsze buty odnaleziono na zamrożonym w lodowcu praczłowieku – Ötzi. Żył on około 3300 r p.n.e. Chodził w nieprzemakalnych butach z jeleniej skóry na niedźwiedziej podeszwie. 

4. Obuwie lakierowane

Buty z lakierowanej skóry są co raz bardziej popularne, choć moda na nie przemija i wraca – istnieją specjalne okazje, na których zawsze się sprawdzą. Mimo, że nie używamy ich na co dzień to nie można zapomnieć o odpowiedniej konserwacji lakierków.

czyszczenie obuwia pędzelkiem

 • Najczęściej zaleca się czyszczenie obuwia lakierowanego przy pomocy suchej ściereczki.
 • Kiedy mamy do czynienia z plamami: tutaj sprawdzi się szmateczka z wazeliną lub woskiem meblowym. Nie tylko wyczyszczą buty, ale też przywrócą im zapomniany blask.

Czy można zrobić coś więcej? Owszem, możliwe i skuteczne będzie zastosowanie octu (szczególnie jeśli buty są znacznie sfatygowane). Wystarczy zwilżyć miękką ściereczkę i delikatnie wetrzeć ocet w nawierzchnie butów. Nie zapominaj jednak o kwasowości tego preparatu.

Idąc tym tropem, do usuwania plam przyda się też czysty alkohol. 

Aby utrzymać obuwie w czystości potrzebna jest podstawowa wiedza i niewielki wysiłek. Należy odpowiednio dobierać produkty do konkretnego rodzaju materiału – to klucz do sukcesu.

Przedstawione powyżej rozwiąznaia nie tylko są przyjazne środowisku, ale mają też inną ważną cechę: są bardzo ekonomiczne.