Chodzenie w wysokich obcasach - 7 trików aby pozbyć się bólu

Każda kobieta uwielbia kształt swojej nogi w ulubionych szpilkach, niekoniecznie jednak sprawia jej przyjemność chodzenie w wysokich obcasach przez wiele godzin. Istnieje kilka przydatnych sztuczek jak uniknąć dolegliwości z tym związanych.
Chodzenie w wysokich obcasach - 7 trików aby pozbyć się bólu

Napisany przez Andrea Caillet Bois

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele z nas lubi nosić szpilki i nie utożsamia ich z bólem, jednak większość kobiet wolałaby uniknąć dyskomfortu z jakim wiąże się chodzenie w wysokich obcasach. Wszystkie kobiety chciałyby poznać skuteczne sposoby na bezbolesny dzień w szpilkach.

Warto zapoznać się z kilkoma faktami, zanim kupimy kolejną parę butów. Ludzkie stopy nie są anatomicznie przystosowane do wysokich butów, a ich stosowanie może wywołać w organizmie różnorodne obrażenia, które łączą się z bólem, pęcherzami, obrzękiem i obtarciami. To jednak nie jedyne konsekwencje.

Chodzenie w wysokich obcasach zmienia naturalną pozycję kości stopy, wywołując tym samym reakcję łańcuchową, obejmującą konsekwencjami całą kończynę dolną, nierzadko aż do kręgosłupa włącznie.

Przedstawione w tym artykule triki i wskazówki pozwolą zredukować te problemy do minimum, co pozwoli nam cieszyć się zdrowiem i swobodną posturą. Zapoznaj się z nimi przed następnym wyjściem w ulubionych szpilkach!
Chodzenie w wysokich obcasach – 7 skutecznych trików

Oto kilka wskazówek jak wyeliminować ból i dyskomfort.

1. Odpowiedni dobór obcasów

Najistotniejszy przy doborze obuwia na obcasie jest rozmiar buta. Za małe bądź za duże buty mogą być prowodyrem bólu i anatomicznych zniekształceń. Wydaje się to oczywiste lecz czasami zapominamy, że nawet pół rozmiaru może mieć konsekwencje dla naszego zdrowia.

Nie kupuj butów bez przymiarki. Powinnaś wypróbować zarówno lewy jak i prawy but, sprawdzić czy miejsce występowania obcasów pokrywa się ze środkiem Twojej pięty. W ten sposób równomiernie roznosisz ciężar ciała co pozwala uniknąć dyskomfortu. 

Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do noszenia obcasów, wskazane jest aby nie przekraczały one 5 cm wysokości, a korek był stosunkowo szeroki. To pozwoli Ci spędzić w nich więcej czasu.

kobieta przymierza obcasy

2. Spray rozszerzający do butów

Komfort jaki można osiągnąć dzięki rozszerzeniu i rozciągnięciu butów jest nie do przecenienia. Niektóre z przykładów obuwia na wysokim obcasie cechuje zwężony czubek, który nienaturalnie uciska palce. Ucisk zwiększa się kiedy stopy są przemęczone i opuchnięte po intensywnym dniu. W takich przypadkach zalecamy stosowanie sprayu.

Stosowanie:

 • Należy zaaplikować środek wewnątrz buta.
 • Nałóż buty.
 • Spróbuj pochodzić w nich przez ok 20 min.
 • Powtórz tę samą czynność po 24 godzinach.
 • Jeśli to konieczne powtarzaj proces aż uzyskasz oczekiwany efekt.

3. Stosuj wkładki dla obuwia na obcasie

Wkładki i poduszki to miękkie elementy, które umieszcza się w bucie aby zwiększyć amortyzację, uniknąć bólu i odciążyć stopę. Są niezwykle praktyczne i proste w zastosowaniu. Zaleca się noszenie w torebce jednej dodatkowej pary, którą można zaaplikować w nagłych wypadkach. Wyróżniamy dwa typy wkładek:

 • Przednie wkładki stosowane, aby amortyzować i niwelować ból w obszarze łuku poprzecznego przedstopia. To właśnie na tej płaszczyźnie stopa wystawiona jest na największe obciążenie.
 • Wkładki tylnie aplikowane w obszarze pięty, która jest niezwykle narażona na dokuczliwy dyskomofrt.

4. Żelowa wkładka antypoślizgowa

Są to nakładki stosowane wewnątrz buta, które redukują obcieranie się stopy, łagodząc ból i pozwalając na dalsze chodzenie w wysokich obcasach. Żelowa konsystencja zapewnia solidną amortyzację.

5. Łączenie palców

To bardzo prosta i skuteczna sztuczka. Wystarczy połączyć ze sobą trzeci i czwarty palec przy pomocy opasek samoprzylepnych czy nawet solidnych plastrów. To powoduje przeniesienie się ogniska bólu, który jest mniej odczuwalny kiedy palce są ze sobą połączone.

6. Buty z zamrażarki a chodzenie na wysokich obcasach

Ten trik sprawdzi się znakomicie, kiedy naszym największym problemem są nazbyt ciasne buty. Efekt mechaniczny, który jest wynikiem zamrożenia torebek z wodą i zwiększenia ich objętości – spowoduje też rozciągnięcie buta. Ponadto noszenie takich butów wspomoże krążenie naszej krwi, co zmniejszy bolesny dyskomfort.

Stosowanie:

 • Napełnij dwie plastikowe torbki wodą.
 • Umieść po jednej w każdym bucie.
 • Wszystko włóż do zamrażarki.
 • Zostaw na kilka godzin.
 • Na koniec wyjmij torbki z butów i ciesz się bezbolesnym dniem!
chodzenie w wysokich obcasach i wybór butów

7. Weź ze sobą zapasowe buty

Jeśli Twój dzień przewiduje długie chodzenie w wysokich obcasach – rozważ zostawienie zapasowego obuwia w torebce czy w samochodzie. W razie nagłej potrzeby lub silnych dolegliwości możesz zmienić je w każdej chwili i uwolnić swoją stopę od poważnych konsekwencji.

Pamiętaj: to w czym chodzisz kreuje to jak chodzisz. Dobre obuwie i stosowanie się do tych kilku wskazówek może uratować nie tylko dzień od dokuczliwych dolegliwości, ale też twój kręgosłup i zdrową posturę. Wybieraj te buty, które są najwygodniejsze i odpowiadają Twoim potrzebom. 

Kiedy już zastosujesz kilka z przedstawionych trików – podziel się z nami swoimi odczuciami!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.