Chodzenie - 7 korzyści, jeśli praktykujesz je codziennie

Czy wiedziałeś, że chodzenie nie tylko dobrze wpływa na Twoje zdrowie fizyczne, ale również poprawia samopoczucie i walczy ze stresem? Wystarczy poświęcić na to tylko 30 minut dziennie.
Chodzenie - 7 korzyści, jeśli praktykujesz je codziennie

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Chodzenie to coś, co robi wielu z nas przemieszczając się z miejsca na miejsce. Właściwie to nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak zdrowa jest ta praktyka. Tak naprawdę, chodzenie to jedno z najprostszych ćwiczeń, jakie istnieją. Aktywuje ono wiele chemicznych i fizycznych procesów w naszym ciele, które poprawiają nasze zdrowie.

Kiedy chodzisz, wzmacniasz swoje stawy i kości. Dodatkowo stymuluje to Twój metabolizm, co sprawia, że spalasz więcej kalorii.

To dlatego zalecamy chodzenie przez przynajmniej 30 minut dziennie, szczególnie jeśli nie wykonujesz żadnych innych ćwiczeń fizycznych.

Ponieważ wielu osobom brakuje aktywności, chcielibyśmy podzielić się 7 korzyściami, które płyną z codziennej praktyki chodzenia.

Dowiedz się jakimi!

1. Masz więcej energii

Czujesz się zmęczony? Czy miewasz problemy z koncentracją? Prawdopodobnie masz niskie pokłady energii. Jeśli tak, krótki spacer każdego dnia może poprawić Twoją wydajność zarówno fizyczną, jak i umysłową.

chodzenie
  • Chodzenie optymalizuje krążenie krwi, w rezultacie komórki otrzymują wystarczająco dużo tlenu, by sprawnie funkcjonować.
  • Ćwiczenie to uwalnia napięcie i sztywność, którą odczuwasz w swoich stawach i mięśniach, zapobiegając bólowi podczas wykonywania codziennych czynności.

Przeczytaj również: Jak spacer wpływa na mózg?

2. Poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego

Jako że chodzenie to aktywność, która poprawia krążenie oraz spala kalorie, wywiera ona szczególnie pozytywny na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

  • Codzienny, żwawy spacer poprawia tętno, co sprawia, że serce pompuje krew do całego ciała bez żadnych przeszkód. Zapobiega również nadciśnieniu.
  • Dodatkowo chodzenie to świetny sposób na zwiększenie ilości dobrego cholesterolu (HDL), jednocześnie zmniejszając poziom tego złego (LDL) oraz trójglicerydów.

3. Chodzenie pomaga schudnąć

Podobnie jak wszystkie ćwiczenia na krążenie, chodzenie to świetny sposób na spalenie kalorii oraz zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów.

Chociaż żaden cud nie sprawi, że nadwaga zniknie z dnia na dzień, chodzenie każdego dnia zwiększy tempo spalania kalorii oraz powoli pomoże Ci zdobyć sylwetkę, o jakiej marzysz.

Codzienny spacer jest idealny, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. Nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku ani szczególnego miejsca, takiego jak siłownia.

Kobieta mierzy się w talii

Codzienny spacer jest idealny, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. Nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku ani szczególnego miejsca, takiego jak siłownia. Im szybciej chodzisz, tym więcej tłuszczu spalisz.

4. Chodzenie wzmacnia nogi i pośladki

Wyjście na spacer może być bardzo przydatne, jeśli pragniesz mieć wysportowane nogi i jędrne pośladki. Najwięcej pracuje grupa mięśni umiejscowiona w dolnych partiach ciała. Wraz z czasem zauważysz, że Twoje łydki oraz mięśnie czterogłowe są silniejsze.

Jeżeli chodzisz pod górkę, aktywują się również mięśnie pośladków, jednocześnie podnosząc się i wzmacniając.

5. Dobrze wpływa na stan kości

Twoje kości wyciągają dużo korzyści z codziennego chodzenia. Przekonaj się o tym!

chodzenie na bieżni wspomaga zdrowie kości
  • Ta aktywność wzmacnia Twoje kości, zapobiegając utracie ich gęstości – głównej przyczynie osteoporozy.
  • Dodatkowo zmniejsza zapalenie w tkankach, utrzymując z dala chorobę zwyrodnieniową stawów.
  • Jeśli chodzisz na dworze w ciągu dnia, dostarczysz swemu organizmowi witaminę D dzięki promieniom słonecznym. W ten sposób Twoje ciało będzie znacznie lepiej wchłaniać wapń.

6. Zapobiega żylakom i pajączkom

Żylaki i pajączki to jeden z objawów na to, iż posiadasz problemy z krążeniem krwi w dolnej części ciała. Skoro chodzenie poprawia krążenie, robienie tego regularnie pomaga zapobiegać tego rodzaju problemom estetycznym.

Podczas chodzenia pracują głównie nogi. Zapobiega to zapaleniom tkanek oraz ułatwia krwi powrót do serca. Dodatkowo wzmacniają się naczynia kapilarne i zmniejsza ryzyko zatrzymania płynów w organizmie.

7. Chodzenie łagodzi stres i lęki

Umiarkowane ćwiczenia to bardzo zdrowy nawyk, który poprawia samopoczucie i stan emocjonalny, jednocześnie łagodząc stres i napady niepokoju.

  • Kiedy chodzisz, wydzielana jest pewna ilość serotoniny i endorfin, które uwolnione do krwiobiegu sprawiają, że czujesz się lepiej.
  • Ponadto, jako że chodzenie optymalizuje dotlenienie mózgu, jest równie dobre na przeciwdziałanie efektom stresu oksydacyjnego, czynnika związanego z depresją i drażliwością.

Czy nadal czujesz się przytwierdzony do swojego biurka? Jeśli jeszcze się nie ruszasz, postaw sobie za cel chodzenie przez 30 minut dziennie oraz sam zobacz, ile pozytywnych zmian wywoła to w Twoim organizmie.

Kobieta przy biurku z bólem głowy

Dobrze jest załatwiać małe sprawy pieszo, rezygnując z samochodu, ale pamiętaj, że najlepiej jak wybierzesz się na spacer-ćwiczenie, podążając żwawym, regularnym krokiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.